Organik Kimya Nasıl Halledilir? | Soru-cevap - Webders.net

Organik Kimya Nasıl Halledilir?

icon_soru
Soru Hanife Aynalı 24.03.2020 - 13:45

Kimya çalışıyorum ve sınavda organik kimyadan çok soru sorulduğunu görüyorum. Organik kimya nasıl halledilir bana bir yol gösterebilir misiniz? Bu bölümden hiçbir soruyu kaçırmak istemiyorum.

icon_soru
Cevap 26.03.2020 - 17:23

Eskiden organik kimya müfredatı epey yoğun bilgi içermekteydi. Son program değişikliğiyle birlikte konular oldukça sade hale geldi. Yeni müfredata göre organik kimyayı halletmek için düzenli çalışma yeterli olacaktır. Sizlere tavsiyemiz çalışmaya başlamadan önce organik kimya nedir yazımızı bir kere okuyun ve neyle karşılaştığınızı öğrenin.

Organik kimyayı iyi öğrenmek istiyorsanız temelini iyi kurmalısınız. Bu nedenle kimyasal bağları iyi öğrenin. Ayrıca elementleri tanımanız, metal ve ametal kavramları iyi öğrenmeniz fayda sağlayacaktır.

Karbon elementinin özelliklerini iyi öğrenin. Pi ve sigma bağlarını iyi anlamaya çalışın. Onun dışında organik bileşikleri sınıflandırarak öğrenirseniz hiç zorlanmazsınız. Örneğin alkoller, esterler ve ketonlar gibi bileşik gruplarının yapılarını tablo halinde iyi öğrenin.

Organik kimyada genel hatları çok iyi bilirseniz ana hatları da kolaylıkla öğrenirsiniz. Bunun için zamana yayarak günde 1 saat çalışırsanız 1 ayda çok rahat tamamına hakim olursunuz. Biraz ezber bilgiler olduğu için sınava doğru tekrar yapmanızda da fayda vardır.