Almanca Öğretmenliği

31.12.2015 - 22:29

almanca öğretmenliği

Almanca öğretmenliği Dil-1 puan türünden öğrenci alan bir öğretmenlik branşıdır. Bu mesleği edinmek için uygun bir eğitim aldığınızda çalışabileceğiniz bir numaralı yer ortaöğretim kurumlarıdır. Almanca öğretmenliği atamaları yapıldığında mezun listesinde iyi bir puan durumundaysanız direk göreve başlayabilir ve Türkiye şartlarında iyi denebilecek bir maaş alırsınız. Almanca öğretmenliği atamaları ve almanca öğretmenliği puanları meselesine gelmeden önce ilk yapmamız gereken biraz daha mesleği tanıtmaktır. Bunu yaparken hem eğitim düzeyinde konuyu ele almalı hem de iş düzeyinde ele almalıyız. Örneğin bölüme girdiğinizde sizi bekleyen Almanca öğretmenliği dersleri nelerdir? Ya da Almanca öğretmeni olmak isteyen birinin taşıması gereken ne gibi özellikler vardır. Bunları ele alalım.

Şimdi öncelikle Almanca öğretmenliği bölümünü bitirdiğinizde artık siz bir Almanca öğretmenisinizdir. Bu kimlikle kamu kurumu atamalarını tercih edebilir ya da özel bir kurumda Almanca öğretmenliği yapabilirsiniz. Bununla birlikte girişimci bir yapınız varsa ticari olarak Almanca öğretip de para kazanmanız pek tabii olasıdır. Bu tarz bölümlerin en büyük avantajlarından biri eğitime özgü olmasıdır. Yani sizin bildiğiniz ve başkalarının bilmediği bir alan olduğu için kesinlikle ihtiyaç duyulacak ve çalıştığınız yerde saygı göreceksiniz. Ancak tabi bu biraz da sizin mesleki başarı düzeyinize bağlıdır. Yani öğretmeni olduğunuz dili bilmeden öğretmenlik yapmaya kalkarsanız burada problemler çıkabilir. Bu nedenle Almanca öğretmeni olmak isteyen adayların kesinlikle öğrenmeye ve özellikle de yabancı dile merakının olması gerekir. Bununla birlikte öğrendiğini öğretebilmek için de sosyal iletişimi güçlü bir insan olmanız şarttır. Eğer bu özelliklerin hepsini taşıyorsanız sizin için kesinlikle tercih edilebilecek bir meslektir.

Mesleğe karar verdiniz. Benim için uygun dediniz. O zaman geriye LYS sınavında Dil-1 puan türünde Almanca için gereken başarıyı göstermek kalır. Almanca öğretmenliği puanları aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

almanca öğretmenliği puanları

Almanca öğretmenliğinde okutulan dersler genellikle Almanca ile ilgili dil bilgisi ve eğitim bilimleri ağırlıklı derslerdir. Bununla birlikte çoğu fakültede ikinci bir yabancı dil de ders olarak verilmektedir. Almanca öğretmenliği dersleri genellikle Alman edebiyatı, Almanca dilbilgisi, etkili iletişim teknikleri, Alman tarihi gibi derslerdir. Branş derslerinin dışında kalan dersler zaten diğer eğitim bölümleriyle epey benzerdir. Almanca öğretmenliği atamaları seneden seneye farklılık göstermektedir. İşin olumlu tarafı çok fazla rakibinizin olmamasıdır. Yukarıdaki tabloda da gördüğünüz gibi Türkiye’de henüz çok fazla kontenjan yok. Ama maalesef ülkemizde çoğu alanda istihdam imkanından daha fazla öğrenci alınır. Bunun için realist düşünmeli ve tercihinizi ona göre yapmalısınız. Ama genel olarak çoğu meslekte olduğu gibi eğer işinizi severek yaparsanız ekmeğinizi çıkarırsınız. Bu mesleğin en güzel yanlarından birisi ikinci bir yabancı dil öğrenmiş olmaktır. Öyle ki Almanya ve Avusturya gibi iki tane önemli Avrupa ülkesinin resmi dilini öğrenmiş olursunuz.


Etiketler:
  • tercihler    
  • Yorumlar
    Yorum Yap