Problemler Nasıl Halledilir?

20.04.2020 - 21:01

Problemler matematikte öğrencilerin en çok zorlandığı bölümlerin başında gelir. Soru sayısının fazla olmasıyla birlikte öğrenciye etkisi ise oldukça büyüktür. Bu nedenle problemleri yapamıyorum diyen öğrenciler için problemler nasıl halledilir bu yazıda öğrenmeye çalışacağız.

Öncelikle şunu belirtelim ki problemler bir matematik konusu değildir. Matematik bilginizi problem çözme yeteneğinizle birleştirmeniz gereken geniş bir alandır. Bu nedenle kesir problemleri, havuz problemleri, yaş problemleri, karışım problemleri, yüzde problemleri gibi çeşitleri bulunur.

Sınav sisteminin değişmesiyle birlikte "yeni nesil soru" denilen kavram da önlem kazanmaya başladı. Artın problem sorularında okuduğunu anlamak daha da ön plana çıkıyor. Aşağıda anlattığımız taktikleri hem TYT hem KPSS hangi sınav olursa olsun kullanabilirsiniz.

Problemler nasıl halledilir

Yeni Nesil Problem Sorularını Anlamak

Problemleri nasıl hallederiz diyorsanız öncelikle sınav sorularının nasıl evrildiğine bakmamız gerekiyor. Yeni soruların biraz daha okuduğunu anlamaya yönelik olduğu bir gerçek. Ancak bu soruları gözünüzde büyütmemeniz gerekiyor.

Sorular, metnin uzun olması anlamak açısından biraz vakit alabiliyor. Ancak çözüm eski problemlerle tamamen ayrı. Uzun bir metnin altında çoğunlukla basit bir çözüm yatıyor.

Eğer problemleri yapmak istiyorsanız ilk taktik problemlerden korkmayın. Korktukça gözünüzde büyür ve iş çıkmaza girer.

Kısaca özetleyeceksek yeni nesil sorular birazcık farklı ama çok da zor değil. Biraz daha dikkatli okuma ve süre gerektiriyor sadece. Vakti verimli kullanmak burada ön plana çıkacaktır.

Neden Problemleri Yapamıyorum?

Problemleri yapamıyorum diyen öğrencilerin ortak bir sorunu bulunuyor. Buna karşın birçok öğrenci bu sorunun da farkında değil. Sorun çok açık aslında. Problemleri yapamıyorsanız muhtemelen diğer konularda eksiğiniz bulunuyor.

Buna itiraz edebilirsiniz. Diğer konuları iyi biliyorum ama problemler sorularında işin içinden çıkamıyorum diyebilirsiniz. Ancak problemler tek başına bir konu değildir. Problemlerde esas olan matematik becerinizi kullanmaktır.

Problemleri yapabilmek için matematikte şu becerilerin çok ama çok iyi olması gerekir.

 • Temel Kavramlar
 • Sayı Basamakları
 • Bölme ve Bölünebilme
 • Çarpanlarına Ayırma
 • Rasyonel Sayılar
 • Ondalıklı Sayılar
 • Üslü Sayılar
 • Köklü Sayılar
 • Denklem Kurma
 • Denklem Çözme

Özellikle denklem kurma konusunda çok iyi olmanız gerekir. Bir problemi matematiksel bir denklem haline getirmek problem çözme konusunda en önemli basamaktır.

Denklem Nasıl Kurulur?

Doğru denklemin kurulabilmesi için sorunun bizden ne istediğine bakmak gerekiyor. Neye x dediğimiz, neye y dediğimiz ve sorunun aslında neyi bulmamızı istediği çok önemlidir.

Bunların oturması için de çok bol miktarda problem sorusu çözmek gerekir. Ancak dediğimiz gibi eğer rasyonel sayılar ya da denklem kurma gibi konularda eksiğiniz varsa gerçekten önce o konuları halletmek gerekiyor.

Örnek bir problem sorusu üzerinden problem nasıl halledilir görelim.

Örnek Problem Sorusu ve Çözümü

Soru: İki kardeşten büyük olanın yaşı, yaşlarının farkının 6 katıdır. 6 yıl sonra ise büyük olanın yaşı yaşlarının farkının 8 katı olmaktadır. Buna göre küçük kardeşin 2 yıl sonraki yaşı kaçtır?

A) 3

B) 10

C) 15

D) 17

E) 20


Çözüm: Soruda ince bir nokta bulunuyor. Kardeşlerin yaşı zamanla değişecektir. Ancak yaş farkı sabit kalacaktır. Öyleyse yaş farkına x diyelim. Bu durumda bugün büyük kardeşin yaşı yaş farkının 6 katı olduğuna göre 6x olmalıdır.

Büyük kardeşin yaşı 6x, yaş farkı da x ise küçük kardeşin yaşı da 5x olacaktır.

Bundan 6 yıl sonra ise büyük kardeşin yaşı 6x + 6 olacaktır. Yaş farkı sabit kalacak ve x olacaktır. Öyleyse eşitliğimizi 8 kat olacak şekilde şöyle kurarız: 6x + 6 = 8x Buradan da 2x = 6 ve x = 3 bulunur.

Soruda doğrudan gidip x'i işaretleyemeyiz. Çünkü x yaş farkıydı ancak bize küçük kardeşin 2 yıl sonraki yaşını sormaktadır. Küçük kardeşin şimdiki yaşı 5x olduğuna göre 5.3 = 15'tir. 2 yıl sonra ise 15 + 2 = 17 yaşında olacaktır. Cevap D seçeneğidir.

Problem sorularında denklemin nasıl kurulduğu çok ama çok önemlidir. Bunun için de bol miktarda problem sorusu çözmek gerekecektir.


Etiketler:
 • matematik    
 • Yorumlar
  Yorum Yap