Haftalık Ders Çalışma Programı

23.11.2015 - 19:21

haftalık ders çalışma programı

Herhangi bir sınava hazırlanan ya da sınav döneminde olan bir adayın bir haftalık çalışma düzenini bu yazıda derlemeye çalışacağız. Ortaya koyduğumuz program genel hatları ortaya konmuş gayet etkili bir programdır. Ancak yine de bireysel farklılıklar göz önüne alınarak program kişiye özgü hale getirilebilir. Programın esası öğrenmeyi en üst düzeye çıkarırken öğrencinin çalışma disiplinini de sağlamasına olanak vermektir. Yani kısacası çok fazla sıkılmadan ve bunalmadan kaliteli bir şekilde ders çalışmak amacıyla haftalık bir ders çalışma programı oluşturulmuştur. Sınava hazırlananların bir haftası programda belirtildiği gibi geçecektir. Çalışma saatleri belirlenmiş bir günlük programın 7 günlük tekrarını yapabilir veya 6 gün uygulayıp 1 gün tempo düşürebilirsiniz. Bunun için günlük ders çalışma programı yazısına bakmanız gerekir.

Programda asla 10 tane ders birden çalışılmayacaktır. Diğer yazılarda da belirttiğimiz gibi basit ve sistematik çalışmak başarının temel sırrıdır. Bu nedenle programı 2 tane alan dersi ve Türkçe şeklinde dizayn edeceğiz. Normal şartlarda bir dersi baştan sona bitirmeniz sizin için en iyisi olacakken birçok öğrenci tek ders çalışınca sıkıldığını dile getirmektedir. Bu nedenle iki dersten oluşan bir sistem bu programda esas alınmıştır. Programın her alandan sınava girenlere uygun olması açısından öğrencilerin örnek derslerine kendisinin karar vermesi gerekir. Şöyle ki biz belirli bir dönemde fizik çalışmakta olan bir öğrenci için programı vereceğiz. Sözelci bir aday fizik yerine aynısını tarih için düşünebilir. Burada esas olan bir derste ilerleme kaydederken motivasyonun yüksek düzeyde tutulmasıdır. Programın Türkçe kısmını her aday için sabit düşünüyoruz. Çünkü hangi alandan sınava girerseniz girin mutlaka Türkçe çözmek zorundasınız. Türkçe testi kolay net yapılabilen bir testken hafife alınması sonucu iyi öğrenilmemekte ve pratik eksikliğinden dolayı sınavda büyük süre kayıplarına neden olmaktadır. Her sene öğrenciler paragraf sorularının çok uzun olduğunu ve ardı arkası kesilmediğini dile getirir. Oysaki bu tek seneye özgü bir şey değildir. Yeterince pratiğiniz olmazsa o kadar uzun paragraflara odaklanmakta gerçekten zorlanabilirsiniz. Güzel bir net yapsanız bile aynı soruyu tekrar tekrar okuduğunuz için epey zaman kaybedebilirsiniz. Bu nedenle haftalık programımıza Türkçe dersini standart bir şekilde ekliyoruz.

Program:

Pazartesi

Salı

Çarşamba

Perşembe

Cuma

Cumartesi

Pazar

Fizik 4 saat

Fizik 2 saat

Fizik 2 saat

Fizik 4 saat

Fizik 2 saat

Fizik 2 saat

Fizik 3 saat

Geometri 2 saat

Geometri 3 saat

Geometri 3 saat

Geometri 1 saat

Geometri 2 saat

Geometri 3 saat

Geometri 2 saat

Türkçe 1 konu

Türkçe 1 deneme

Türkçe 1 konu

Türkçe 1 deneme

Türkçe 1 konu 1 deneme

Türkçe 1 konu

Türkçe 1 deneme

Programı takip ederek ders çalışma rutininizi haftalık olarak ayarlayabilirsiniz. Farklı derslerde çalışma programınızı o derslere göre aynı saatlerde ayarlayabilirsiniz. Geometri dersi çok soru çözüldükçe anlaşılan bir derstir. Bu programda fizik veya geometri derslerinden biri bitince diğeri de bitene kadar o dersten soru çözümü yapmalısınız. Türkçe de kısa sürede biteceğinden artık her gün deneme çözerek ilerleme kaydedersiniz. Bu örnek programı 40 gün kadar uyguladığınızda yukarıdaki 3 dersten de epey bir yol alacaksınız.


Etiketler:
Yorumlar
Yorum Yap