Hidrojen Peroksit Nedir?

18.11.2019 - 19:22

Çeşitli alanlarda yaygın kullanım alanı olan kimyasal maddelerden biri de hidrojen peroksittir. Bu yazıda hidrojen peroksit nedir, nerelerde kullanılır gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Hidrojen peroksit H2O2 formülüne sahip bir kimyasal maddedir. Dezenfektan olarak kullanımı yaygındır. Halk arasında oksijenli su olarak da bilinir. Normal su H2O formülüne sahip olduğu için hidrojen peroksitte oksijen oranı daha yüksektir.

Peroksit bileşiklerde oksijen -1 değerlik almaktadır. Normalde oksijenin bileşiklerinde aldığı değerlik ise -2'dir.

Hidrojen peroksit nereden alınır derseniz çeşitli online satış mağazalarında ve alışveriş merkezlerinde ve eczanelerde satılmaktadır.

Hidrojen peroksit nedir

Hidrojen Peroksit Kullanım Alanları

Hidrojen peroksit yani oksijenli su, ciltte küçük kesikler, sıyrıklar ve yanakların neden olduğu yaralarda enfeksiyonu önlemek için kullanılan hafif bir antiseptiktir. Aynı zamanda ağızda meydana gelen çeşitli yaraları da temizlemek için kullanılmaktadır. Ancak kullanımı mutlaka doktor rehberliğinde olmalıdır.

Hidrojen peroksitin dezenfekte etme mantığı şöyledir: Uygulandığı bölgede oksijen açığa çıkar ve köpürme gerçekleşir. Bu sayede ölü deri, kir ve dışarı akmış iltihap temizlenir.

Hidrojen peroksit derin yaralar, hayvan ısırıkları veya ciddi yanıklar için kullanılmamalıdır. Kullanımı her zaman doktor tavsiyesiyle olmalıdır.

Hidrojen Peroksit Nasıl Kullanılır?

Oksijenli su aldığında kutusunda genellikle uygulama talimatları yer almaktadır. Bunları takip etmek gerekir. Eğer kullanımla ilgili herhangi bir konudan emin değilseniz uzman desteği almanız gerekir.

Hidrojen peroksiti gözler gibi hassas bölgelerde kullanmamalısınız.

Eğer ürünü ciltte kullanıyorsanız, etkilenen bölgeyi kullanmadan önce temizleyin ve bölgeye az miktarda ürün uygulayın. Genellikle günde 1 ile 3 kez arasında kullanılmaktadır. Ancak kullanım için doğru sayı ve yöntem doktorun belirlediğidir. Ürün kullanıldıktan sonra genellikle kurutma ve bandaj uygulanır.

Bazen ağız içi gargara şeklinde doktorunuz bu kullanmanızı ister. Bu tür durumlarda genellikle eşit miktarda su ile karıştırılmaktadır. Günde kaç kez ağza uygulayacağınız da rahatsızlığınıza göre değişecektir.

Bir üründen en iyi faydayı almak için düzenli kullanım çok önemlidir. Doktorun söylediği şekilde belirli saatlerde uygulamak önemlidir.

Yan Etkileri

Uygulama yerinde kızarıklık, batma veya tahriş oluşabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse ya da daha kötüleşirse, derhal doktorunuza başvurun.

Doktorunuz sizi bu ürünü kullanmaya yöneltmişse, size sağladığı yarar muhtemelen getirdiği yan etkilerden fazladır. Hidrojen peroksitin kullanımında çoğu zaman ciddi bir yan etki görülmez.

Nadir de olsa bazen kullanımında ciddi alerjiler görülebilir. Eğer ciddi bir yan etki, solunum bozukluğu, baş dönmesi veya daralma hissine kapılırsanız doktorunuza derhal başvurun.

Hidrojen peroksit dezenfektan olarak fayda sağlar. Mantığı temizleme üzerine kuruludur. Bazen elime hidrojen peroksit döküldü şeklinde panikler yaşanabilir. Eğer böyle bir olay yaşanırsa suyla yıkamak ilk yöntemdir. Kızarıklık, lekelenme ve tahriş durumlarında doktora başvurmak gerekir.

Herhangi bir şekilde sizde veya çocuğunuzda hidrojen peroksit içmek şeklinde bir durum görülürse mutlaka bir acil servise hemen başvurmak gerekir. Oluşan tahrişin 24 saat süreyle takip edilmesi sağlık açısından önemlidir.


Etiketler:
  • bilgi    
  • Yorumlar
    Yorum Yap