9. Sınıf Kimya Konuları

15.08.2019 - 13:20

9. sınıfta bütün dersler gibi kimya dersinde de başarılı olmak istiyorsanız konu listesine hakim olmanız gerekir. Konu listesi sayesinde hangi sırayla hangi konuları göreceğinizi bilirsiniz ve buna göre ön hazırlık yaparsınız. Bu yazıda 9. sınıf kimya konuları üzerinde duracağız.

Konu listesine geçmeden önce şunu belirtelim ki 9. sınıfta göreceğiniz konuları sayısal, eşit ağırlık ve sözel seçecek öğrenciler fark etmeksizin öğrenmelidirler. Bu konular daha sonra üniversite sınavında karşınıza çıkacaktır. Bir konuyu bir kez bilmediğiniz zaman sürekli sıkıntı çekersiniz. Ancak bir kere zorlanıp öğrendikten sonra sürekli rahat edersiniz.

Sayısal derslerin zorluğu hiç bilinmediği zaman ilk anlamanın biraz vakit almasıdır. Kimya için de bu durum böyledir. İlk karşılaştığınızda hemen anlamasanız dahi bazı şeylerin iyice üstüne gitmeniz gerekmektedir.

9. sınıf kimya konuları

İlgili yazı: 9. sınıf biyoloji konuları

9. Sınıf Kimya Konu Listesi

9. sınıfta karşımıza çıkacak müfredattaki kimya konu listesi aşağıdaki gibidir:

1. KİMYA BİLİMİ

 1. Simyadan Kimyaya
 2. Kimya Disiplinleri ve Kimyacıların Çalışma Alanları
 3. Kimyanın Sembolik Dili
 4. Kimya Uygulamalarında İş Sağlığı ve Güvenliği

2. ATOM VE PERİYODİK SİSTEM

 1. Atom Modelleri
 2. Atomun Yapısı
 3. Periyodik Sistem

3. KİMYASAL TÜRLER ARASI ETKİLEŞİMLER

 1. Kimyasal Tür
 2. Kimyasal Türler Arasındaki Etkileşimlerin Sınıflandırılması
 3. Güçlü Etkileşimler
 4. Zayıf Etkileşimler
 5. Fiziksel ve Kimyasal Değişimler

4. MADDENİN HÂLLERİ

 1. Maddenin Fiziksel Halleri
 2. Katılar
 3. Sıvılar
 4. Gazlar
 5. Plazma

5. DOĞA VE KİMYA

 1. Su ve Hayat
 2. Çevre Kimyası

Yukarıdaki listede de görebileceğiniz üzere 9. sınıf kimya müfredatında 5 ünite bulunuyor. Bu ünitelerin her birinin çeşitli alt bölümleri oluşuyor. Bütün bunları hesaba kattığımız zaman çok yoğun bir kimya programı olduğunu söyleyebiliriz.

Toplamda 5 ünite olduğu için genellikle iki buçuk ünite 1. dönem konuları ve iki buçuk ünitede de 2. dönem konuları şeklinde anlatılmaktadır.

9. Sınıf Kimya Dersi ile İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yukarıda konu listesini verdik. Sizin de gördüğünüz gibi epey dolu ve önemli bir müfredat 9. sınıfta sizleri bekliyor. Bu noktada dikkat etmeniz gereken bazı noktaları mutlaka dile getirmek gerekiyor.

Öncelikle 9. sınıf kimyada gördüğümüz atom, periyodik sistem konuları inanılmaz bir öneme sahiptir. Bu konuları iyi öğrenirseniz hem yazılılarda yüksek not alırsınız hem de üniversite sınavı açısından avantaj elde edersiniz. Eğer bu konulara dikkat etmezseniz ve eksik bırakırsanız ilerleyen konularda konuyu anlamak için tekrar 9. sınıf konularına dönmeniz gerekecektir.

9. sınıf kimya konuları kimyanın temeli olduğu için çok iyi öğrenilmelidir.

Nasıl Çalışmalıyım?

9. sınıf kimya konularına konu anlatımı kaynakları kullanarak çalışmalısınız. Şu an MEB'in okullara sunduğu temel eğitim kitabı hafife alınmaması gereken bir kitaptır. Bu kitapta yazan her şeyi öğrenmeye çalışın. Kimya bilimi konusuyla konu anlatımı şeklinde elinizden geldiği kadar okuyup not alın. Sorulan örnek soruları mutlaka çözün.

Soru olarak yetersiz kaldığınız zaman size ilk etapta soru bankası önermiyoruz. Çeşitli yayınların 9. sınıf takviye kaynakları oluyor. Okulla paralel seviyede soru içeren güvenilir bir yayın işinizi görecektir.

Ayrıca konu anlatımı açısından eksik hissettiğiniz zaman videolu anlatım gibi farklı kaynaklardan da yararlanabilirsiniz. Ders çalışmayı çeşitlendirmek size konuları farlı açıdan öğrenme imkanı verecektir.


Etiketler:
Yorumlar
Yorum Yap