Yaz Aylarını En İyi Şekilde Değerlendirme

17.10.2015 - 18:43

yaz aylarını değerlendirme

Sınava hazırlık döneminde olan herkes için yaz ayları büyük bir fırsattır. Rakipleriniz tatilin suyunu çıkarmışken onlara fark atmak için önünüzde bir imkân bulunmaktadır. Peki, siz tatil yapmayacak mısınız? Elbette yapabilirsiniz. Ancak 3 ayı tatil diye tüketmenizin de bir anlamı yok. Zaten her şey tadında güzeldir. Yaz aylarını normal sene içindeki çalışma rutininden farklı bir şekilde dizayn ettiğinizde yazı sıkıcı ve yorucu hale de getirmemiş olursunuz. Öteki türlü sürekli aklınızda vaktinizi boşa harcadığınızı düşünüp vicdan azabı çekeceksiniz. Bu da tatilinizden de bir tat almamanıza neden olacak. Oysaki makul bir çalışma düzeni tatili hem daha verimli hem de daha keyifli geçirmenize olanak sağlayacaktır.

Yaz ayları normal eğitim döneminden farklı olarak daha çok boş zaman içerir. Öğrenciler akşama kadar okula gittikleri süre zarfında akşamları ders çalıştıkları halde yazın okul yokken ve bütün gün vakit varken ders çalışmamayı normal görmektedir. Havaların sıcak olması ile birlikte evde durmak veya ders çalışmak da sıkıcı geldiği için herkesin içine dahil olduğu yaz furyasına onlar da katılır. Dikkat ederseniz başarılı öğrencilerin çoğu yaz kış sürekli çalışan insanlardır. Ben tatilimi de yapıyorum ama başarılı da oluyorum diyenlerin çoğu 10 günlük bir tatil periyodunun ardından yoğun bir ders çalışma maratonuna girerler.  Önce yazın neden ders çalışılarak değerlendirilmesi gerektiğini, sonra da bunu nasıl yapacağımızı birlikte görelim.

Yaz aylarını kitap defter yüzü görmeden geçirirseniz başınıza şunlar gelir:

  • Ders çalışma ivmenizi kaybedersiniz.
  • Birçok şeyi unutursunuz.
  • Test çözme hızınız düşer.
  • Tekrar ders moduna girmeniz zorlaşır.
  • Epey vakit kaybetmiş olursunuz.
  • Başarı şansınız daha düşük olur.

Bu sonuçlara katlanmamak için yazınızı berbat etmeden hafif bir ders çalışma programı size çok şey kazandırır ama hiçbir şey kaybettirmez. Bu şekilde değerlendirdiğiniz tatiliniz de keyifli hale gelir. Bilgisayar oyunu da oynayabilirsiniz. Sadece yapmanız gereken günde 4-5 saat kadar bir süreyi ders çalışmaya ayırmaktır.

Yaz ayları misyon aylarıdır. Çoğu insan yaz için kendine bunu belirler ve halleder. Mesela ehliyet almak, İngilizce öğrenmek, yüzme öğrenmek gibi aktiviteleri insanlar yaza atar. Siz de bunu ders çalışma için yapabilirsiniz. Daha önce lokomotif ders kavramında bir dersi anormal düzeyde iyi bilmenizin gerekliliğini ifade etmiştik. Yaz ayı bir derse komple yüklenip o dersi halletmek için müthiş bir fırsattır. Böyle yaptığınızda herhangi bir zorlanma da yaşamazsınız. Düşünsenize, 3 ay yaz var ve sadece tek ders. Başka derslerle hatırlama amaçlı ufak tekrarlar dışında çok fazla ilginiz olmayacak. A’dan z’ye bir derse yükleneceksiniz. Bu ders iyi öğrenmeye meyilli olduğunuz ve severek çalıştığınız bir ders olursa yaz ayınız daha güzel geçer. Örneğin günde 4-5 saat kadar konu anlatımlı bir kaynaktan matematik çalışmak size 3 aylık sürede müthiş bir avantaj sağlayabilir. Bunu yapınca yazın bitiminde maratona bir ders cepte başlarsınız. Çok iyi bildiğiniz herhangi bir dersin diğer dersleri de sırtlama kapasitesi olduğunu daha önce ifade etmiştik. En iyi yaz programı bu şekilde belirlenmiş özellikli ve basit programlardır. Bu şekilde tatilinizi ve dinlenmenizi de yapabilirsiniz.


Etiketler:
Yorumlar
Yorum Yap