Kötü Bir Lisede Okumak

01.07.2019 - 18:32

Liseye geçen öğrenciler arasında iyi bir liseye gidememek ya da kötü bir lisede okumak şeklinde bazı takıntılar bulunmaktadır. Bu yazıda siz öğrencilerin bu tür kaygıları aşmasına yardımcı olacağız. Eğer bu yazıyı liseye giriş sınavına girmeden okuyorsanız öncelikle hedefiniz iyi bir lise kazanmak olmalıdır. Çünkü iyi bir lise her şeyden önce daha iyi arkadaşlar ve uygun bir ders çalışma ortamı demektir.

Liselerde aynı müfredat okutulmaktadır. Size verilen dersler konusunda bir şüpheniz olmasın. İyi bir lisenin sağladığı ana avantaj başarılı arkadaş çevresi ve ders çalışma ortamıdır.

Kötü bir lisede okumak

Eğer bu yazıyı sınavdan sonra okuyorsanız ve iyi bir lise kazanamadım diyorsanız aşağıdaki gerçeklere dikkat etmeniz gerekir.

İyi Bir Üniversite İçin İyi Bir Lise Şart Mı?

Bu soruya kısaca hayır cevabı verebiliriz. İyi bir üniversite için iyi bir lise avantajdır ancak şart değildir. Bir kere üniversite sınavında hangi liseden çıkarsanız çıkın size aynı sorular sorulacaktır. Bunu aklınızdan çıkarmamanız gerekir.

Bu durumda peki neden üniversite sınavında başarılı öğrenciler hep iyi liselerden çıkıyor diye sorabilirsiniz. Bunun nedeni iyi lise kazanan öğrencilerin genellikle belirli bir ders çalışma disiplinine sahip olmaları ve ortaokulda öğrendikleri temel bilgilerin üzerine ekleme yaparak ilerlemeleridir. Ancak belirli bir zeka düzeyinin üzerinde olduğu halde iyi bir lise kazanamamış, sonradan iyi ders çalışmaya başlamış ve güzel bir üniversite kazanmış örnekler de mevcut.

İyi bir liseden iyi bir üniversite kazanmak elbette daha olasıdır. Çünkü iyi bir lisede genellikle iyi öğrenciler okur. Ancak bu bir şart değildir. Örneğin düz liseden hukuk veya tıp kazanan birçok öğrenci bulunuyor.

Aslında burada şöyle düşünmek gerek. Siz üniversite sınavına girdiğinizde sizin liseniz değil sınavda yaptığınız netler hesaplanıyor. Üniversite sınavlarında sorulmuş sorulara bakın. Bu soruları en iyi yapan olduktan sonra sizi hiçbir lise durduramaz.

İstemediğim Bir Lisede Okuyorum Ne Yapabilirim?

İstemediniz bir lisede okuyorsanız bir defa bu liseyi neden istemediğinizi düşünün. Arkadaş çevresinden dolayı istemiyorsanız bu konuda yapabilecek bir şey yok. Zamanla insanlar birbirine alışır. Ayrıca lisede 4 sene duracağınızı unutmayın. Tatilleri de düştüğünüzde geriye çok da fazla zaman kalmıyor. Ön yargılarınızı yıkarsanız ve olgun davranırsanız bu durumu kesinlikle aşarsınız.

Eğer iyi bir üniversite kazanamam diyorsanız size yukarıda her liseden iyi bir yer kazanmanın mümkün olduğunu anlattık. Açık liseden iyi üniversiteler kazananlar da bulunuyor. Bu nedenle bunu da kafaya takmayın.

Bütün bu kaygıların ötesinde ben daha başarılı biriydim ama istemediğim liseyi kazandım ve moralim çok bozuldu diyorsanız (ki bu en yaygın nedendir) o zaman şunu unutmamanız gerekir. Başarı ve başarısızlıklar çok çabuk unutulur ve durum değiştirir. İyi bir liseye girdiği halde çok kötü bir üniversite kazanamayanlar da bulunuyor. İyi çalışır ve istediğiniz bölümü kazanırsanız hangi liseden mezun olduğunuzun bir önemi kalmaz. Hatta düşük bir liseden iyi bir üniversite kazanmak bir gurur kaynağı dahi olabilir.

Kısaca toparlamak gerekirse üniversite için yapmanız gerekeni yapın ve iyi ders çalışın. İstemediğim lise yok kötü lise diyerek çok fazla vakit kaybetmeyin. Siz öğrenciliğinizin hakkını yeterince verirseniz zaman her şeyin ilacı olacaktır.


Etiketler:
  • başarı    
  • Yorumlar
    Yorum Yap