Test Çözmenin Faydaları ve Teknikleri

06.05.2019 - 17:20

Tüm öğrencilerimizin büyük korkulu rüyası sınavlara hazırlık sürecidir elbette. Size verilen süreyi doğru kullanarak, bütün emeklerinizin sonucunun belirlendiği ve hayatınızın ileriki dönemlerini önemli ölçüde etkilediği en sancılı döneminizden bahsediyorum. Sınavlara hazırlık süreci çok meşakkatlidir. Ancak ebeveyn-öğretmen-öğrenci işbirliği ile aşılmaz değildir. Rahatlıkla atlatılabilecek bir dönem yapmak da zor değildir.

Sınav sürecini iyi geçirmekten çok, doğru işleri doğru zamanda ve hızda sabırla yapmak çok önemlidir. Bu yüzden bu süreci önemli ölçüde etkileyen test çözme teknikleri ve bu yöntemlerin faydalarına değindik. Öncelikle test çözmenin faydalarını öğrenmek gerekir.

test çözmenin faydaları ve teknikleri

Test Çözmenin Faydaları

Test çözmenin faydaları maddeler halinde şöyle sıralanabilir:

  1. Soru çözme hızında aşama aşama ilerleme kaydedersiniz.
  2. Konuların anlaşılma oranını belirlersiniz.
  3. Anlamını bilmediğiniz birçok yeni kelime öğrenirsiniz.
  4. Farklı soru tiplerine rastlarsınız.
  5. Zamanınızı iyi bir şekilde planlamaya yardımcı olursunuz.

Test Çözerken Önemli Olan Noktalar

Test çözerken birçok önemli nokta vardır ve test çözmenin altın kuralını oluşturur. Bunlar;

Bilgi: Test çözme tekniğinin temelini oluşturur. Beş duyu organımızla öğrenmeye çalıştığımız ve aynı zamanda da tekrarla pekiştirdiğimiz her şeydir.

Yorum: Test çözme tekniğinin geliştirilmesini sağlayan en önemli kavramlardan birisidir. Düşüncelerinizi geliştirmek ve öğrendiğiniz bilgileri bakış açınızla harmanladığınız en önemli yoldur.

Hız: Edindiğiniz her bilgi ve kazandığınız her yorum gücü sonrası karşılaştığınız bütün problemleri zaman sınırlaması içinde çözülmesidir.

Öğrencilerin soruları hızlı, yani verilen süre içerisinde çözememelerinin başlıca nedenleri ise şunlardır:

» Bilgiler genellikle ezberdir, öğrenmek için öğrenilmemiştir.

» Konu hakkında yeterli bilgi edinilmemiştir.

» Bilgiler pekiştirilmeyip, gerekli tekrarlar yapılmamıştır.

» Pratik uygulama eksiği vardır.

Adım adım test çözme becerisi kazanmak için yapmanız ve bilmeniz gereken çok basit yöntemler vardır. Öncelikle çözemediğiniz ya da yanlış çözdüğünüz sorulardan dolayı karamsarlığa düşmeyin. Çünkü her çözdüğünüz yanlış soru size farklı çözüm yolları öğretir ve eğer doğru çözümünü öğrendiyseniz sizin için büyük bir kazanç sağlar. Test çözme tekniklerini her öğrencinin bilmesi gerekir. Çünkü sınav öncesi ve sırasında yaşanılacak olan kaygıyı azaltarak dikkat ve motivasyonu artırıp zamanı verimli kullanmayı sağlar.

Test Çözerken Dikkat Etmemiz Gerekenler

» Soruyu çok fazla okumamak gerekir, zihnimizi bulandırıp bizden istenen asıl cevabı bulmamız zorlaşır ve motivasyonumuzu düşürerek zamanı kontrol altında tutmamızı engeller. Yani soruyla inatlaşmayı bırakıp sakin bir şekilde diğer sorulara geçmek gerekir.

» Temel sözcüklerin altını çizmek önemlidir, algılamanızı artırır. Öncelikle kalem kullanmaktan çekinmeyin ve karalama yapmayı, soruların üstünü çizmeyi asla ihmal etmeyin. Çünkü hata payınız azalır.Soruları çözmeye başladığınızda soru kökünü okuyarak başlamalısınız ki sizden istenen sonuç ne ise tekrar tekrar okumak yerine soruya geçip rahatlıkla zaman kaybı yaşamadan soruyu çözebilirsiniz.

» Eğer iki seçenek birbirine benziyorsa, yanıt büyük ihtimalle ikisi de değildir. İki seçenek de birbirinin zıttı ise doğru yanıt bu iki seçenekten kesinlikle birisidir. Bu yüzden bütün seçenekleri mutlaka okumalısınız. Doğru seçeneği bulamıyorsanız yanlış seçenekleri bulmaya çalışın. Sözcüklerin anlamını bilmeden seçenekleri kesinlikle elemeyin.

» Genellikle doğru olan seçenek size bazı ipucu kelimeleri gösterir .‘’Bazen, bazıları, çoğunlukla’’ gibi kelimelerin yer aldığı seçenekler doğrudur.Eğer seçenekler içinde ‘’ her zaman,hepsi,hiçbiri,boş’’ gibi yanıtlar varsa bunlar genellikle yanlıştır.

» Sınavda kodlama tekniğiniz çok önemlidir. Cevap kağıdına kodlamanızı gruplandırarak yapabilirsiniz.

Örneğin; aynı bölüm sorularında bir sayfadaki testler bittiğinde-sayfa sonuna gelindiğinde, cevap kağıdına hemen kodlanabilir. Sonraki sayfalarda bu şekilde yapılabilir. Burada unutmamanız gereken kodlamayı sınavın sonuna kesinlikle bırakmamanızdır.

» Özellikle soruları okurken ön yargılı olmayın. Uzun sorular daha fazla ipucu içerir ve bize daha fazla ipucu seçeneği sunar sakın unutmayın. Aceleci davranıp bu soru kolay yanıt B seçeneği, ön yargılı olup bu soru zor bunu yapamam gibi düşünceleri beyninizden uzaklaştırın. İnsan beyni çok karmaşıktır ve kelimeleri olumlu okumaya programlanmış gibidir. Testte ‘’hangisi yanlıştır, değildir,yapılmamalıdır,değinilmemiştir’’ v.b ifadeler soruları yanlış okumanıza neden olabilir.Bu yüzden ince dokuyup sık elemelisiniz.

» Sınavdan önce mümkünse hızlı okuma tekniklerini bilmenizde, bu beceriyi kazanmanızda büyük faydalar vardır. Çünkü zamanınızı verimli kullanmak çok önemlidir. Testlerde sözcükleri gruplandırma ve hızlı okuma soruyu daha kolay anlamanız için yardımcı bir seçenektir. O yüzden bol bol kitap okumalı ve bu beceriyi kazanmalısınız.

Kaynak: www.dershanem.net


Etiketler:
  • başarı    
  • Yorumlar
    Yorum Yap