Sıfırdan Biyoloji Öğrenmek

01.10.2015 - 18:13

sıfırdan biyoloji öğrenmek

Daha önce fizik ve kimya dersleri için yaptığımızı şimdi de biyoloji dersi için uygulayacağız. Sıfırdan fizik öğrenmek ve sıfırdan kimya öğrenmek yazılarını paylaştıktan sonra şu soruyu sorduk. Biyolojinin ne eksiği var? Hatta diğer dersler için de bunu yapabiliriz. Özellikle tıp veya sağlıkla ilgili herhangi bir bölüm düşünenler için biyoloji en önemli ders. Üstelik fizik ve kimya dersleri matematik altyapısı gerektirdiği halde biyoloji dersi çok gerektirmiyor. Bu nedenle düşük seviyedeki bir öğrencinin fen testi cevaplaması açısından biyoloji çeşitli kolaylıklar da içeriyor. Şimdi daha fazla vakit kaybeden sıfırdan başlayanlar için biyolojinin nasıl öğreneceğini paylaşalım.

Öncelikle ulaşacağımız noktayı bir cümle ile özetleyelim. Biyoloji öğrenmek istiyorsanız bir kitabı açıp çalışmaya başlayın. Olayın özü budur. Çalıştıkça, okudukça, soru çözüp kafa yordukça öğrenirsiniz. Sadece bunu yapmak mesele. Öyleyse bunu yapmaya engel olan durumları inceleyip ortadan kaldırırsak her şey daha kolay olur. Öğrenciler neden biyoloji yapamıyor veya bilmiyorlar bunu irdelemek lazım. Bunun temel sebebi çalışmıyorlar. Biyoloji kitabından okuma, tekrar etme işini yapmıyorlar. Doğru dürüst bir kitap bitirmiyorlar. Emek vermiyorlar. 3 sayfa okuduktan sonra ben zaten bunları biliyorum diyip test kısmına geçiyorlar. Deneme sınavından deneme sınavına biyolojiyle haşir neşir oluyorlar. Elinize daha önce bitirmeyi denediğiniz biyoloji kitaplarından birini alın ve inceleyin. Ne kadar irdelenmiş, ne kadar çalışılmış, ne kadar not alınmış? Kitap didik didik edilmiş mi? Eğer bunlar yapılmışsa bu yazı sizin için değil çünkü siz biyolojiyi zaten biliyorsunuzdur.

Öğrencilerin oturup da biyolojiye yüklenmemelerinin sebeplerinden biri de sonuç alacaklarına olan inançsızlıklarıdır. Biyoloji kitabına bakarlar. İçerisi oldukça yazı dolu ve sıkıcıdır. Kitaba bakarlar, kitap da onlara bakar. Sonra yazıları okuyayım derken dikkatleri adım adım dağılır ve uykuları gelir. Sonra kitabı bir kenara bırakıp başka bir şeyle ilgilenilir. Vicdan rahatlatmak için de bunları sonra çalışırım denir. Bu işin sonrasının olmadığı bilinmelidir oysaki. Çok fazla vakit yok ve iradeli bir öğrenci başladığı işi sürdüren öğrencidir. Başarı kendinizi zorlamadan zaten gelmez. Sadece zekâsıyla veya şansıyla derece yapan öğrenci duydunuz mu siz? Hepsinin arkasında emek, çalışma ve yorgunluk vardır. Siz de bundan korkmayın.

Bütün bu problemleri çözmek için uygulayacağınız basit bir yöntem var. Sıfırdan biyoloji öğrenmek istiyorsanız bir kere öğrendiğiniz her bilgiye önem verin. Öğrendiğiniz bilgi miktarı arttıkça dersi anlama kapasiteniz de yükselecek ve zamanla bazı bilgiler kemikleştiği için unutma sorunu da yaşamayacaksınız. Bilgi arttırmanın ve gelişmeyi takip etmenin en güzel yolu not tutmaktır. Böylece sonuç aldığınızı görmek sizin motivasyonunuzu da arttırır ve sıkılmanız da daha az olası olur. Evet, her bir konuyu düzgün ve güzelce çalıştıktan sonra aklınızda kalanları özenli bir şekilde bir A4 kâğıdına not edin. Yazıların silikleşmemesi için tükenmez kalem kullanabilirsiniz. Sonra o kağıtları üst üste koyup kendi biyoloji ders notunuzu oluşturun. İlk çalışmada edindiğiniz bu temel bilgiler ikinci çalışmada size ayrıntıları yakalama fırsatı verecektir. Bir konuyu bir defa okuduğunuzda hepsini anlamamanız zaten doğaldır. Sonuç almıyorum veya çalıştım ama yapamıyorum demeyin. En başarılı öğrenciler bile ilk çalışmada konunun çoğunu akıllarında tutamazlar. Sadece temek noktaları alıp biyolojinin iskeletini oluştururlar. İskeleti oluşturduktan sonra geri gerçekten kolay olacak. Bu iskeleti oluşturmak da sıfırdan başlayan bir öğrenci için not tutmaktır. 


Etiketler:
Yorumlar
Yorum Yap