Unutma Sorunu ve Çözümü

03.07.2015 - 13:31

unutma sorunu

Hepimiz günlük hayatta birçok basit şeyi unuturuz. Dışarı çıkarken anahtarımızı veya telefonumuzu ya da öğrendiğimiz bir bilgiyi… Bu her yaşta olabilecek bir şeydir. Ancak yaşlılık döneminde gerçekleşen unutma insanı daha da paniğe sürekler. Yapılan araştırmalar yaşlı insanların yüzde 70’inin hafızasını yitirme endişesi taşıdığını göstermektedir. Gerçekten de yaşlandıkça hatırlama yetimizin azalır. Ancak bütün mesele bu değil. Unutmak her yaşta olabilen bir şeydir ve yaşamın devamı için gereklidir. Sürekli bir şeyleri unutur ve yenilerini öğreniriz. Yapılan araştırmalar şunu göstermektedir ki bazı yöntemlerle hafıza geliştirilebiliyor. Hatta yaşlı insanların da hafızasını geliştirebildikleri ortaya konmuştur.

Unutma listesinin başlarında adını yeri öğrendiğiniz birinin adını 10 dakika sonra hatırlamama, çok detaylı gördüğünüz bir rüyayı hatırlayamama ya da basit şeyleri evde koyduğunuz yerleri bulamamak. Peki, neden unutuyoruz? Asıl odaklanmamız gereken soru bu. Unutma mekanizması basitçe tellerin kopmasıyla elektriğin kesilmesi olayıyla aynıdır. Bilgiyi hatırlamak için beyin hücreleri arasında bağlantılarda bir yolu takip etmeniz gerekir. Bazen bu yollar karmaşıklaşır ve farkına varmadan içinde kaybolursunuz. İşte unutmanın basit mantığı budur. Unutmanın temel mantığını anladığımıza göre şimdi buna beraber bir çözüm arayalım.

Unutmamak için hafızamızı geliştirmemiz gerekmektedir. Bunu vakit ayırmanız gereken ekstra bir iş gibi düşünmeyin. Bir alışkanlık olarak düşünün. Prova yapmak ve görselleştirmek hafızanın daha iyi çalışması için çok önemlidir. Bir eyleme başlamadan önce neyi hatırlamak istediğinizi düşünün ve beyninizdeki bilgileri görselleştirin. Öğrendiğiniz bilgileri öğrenildiği ortamla birlikte hatırlamaya çalışın. Siz hatırlamaya çalıştıkça hatırlama yeteneğiniz daha da gelişecektir.

İngilizce’de “use it or lose it” diye bir söz vardır. Yani kullan ya da kaybet. Bir şeyi kullanmazsanız o şey kaybolur gider. Ne kadar çok prova yapar ve tekrar ederseniz o kadar çok kullanmış olursunuz. Dolayısıyla hatırlamanız da daha kolay olur. Bir şeyi yeni öğrendiğinizde size çok iyi öğrenmişsiniz ve bunu asla unutmayacakmışsınız gibi gelebilir. Ama aldanmayın. Üzerinden zaman geçtikçe beyniniz kullanmadığınız o bilgiyi gereksiz sayıp tutmak için enerji harcamayacak. Eğer normalden fazla unutkanlığınız varsa psikolojik etkilerin yanında tıbbi bir sorununuz da olabilir. Bunun için bir doktora görünmeniz gerekebilir. Ancak en basit şeklinde öğrendiğiniz bilgileri parçalara ayırarak, organize ederek ve çok tekrar yaparak hafızanızı geliştirebilirsiniz.


Etiketler:
Yorumlar
Yorum Yap