Hafızayı Geliştirmek İçin 20 Tavsiye

02.07.2015 - 23:32

hafızayı geliştirmek

Amerika’da çalışan bir grup sınavlarda öğrenilen bilgilerin daha iyi hatırlanması için 20 madde şeklinde bir tavsiye listesi hazırladılar. Biz de sizlere bu listeyi aynen sunuyoruz. Çünkü daha iyi bir hafıza ile daha verimli sonuçlar elde edebileceğinizi biliyoruz.

Sınavdan önce 20 dakika kadar yürüyün: Yapılan araştırmalar sınavlardan önce yürüyen insanların oturan insanlara nazaran sınav süresinde daha açık zihne sahip olduğunu göstermektedir.

Ders çalışırken sesli okuyun: İçinizden okuduğunuz bir yeri sadece tek sefer kavrarken okuduğunuz yeri sesli okuduğunuzda hem düşünmüş hem de duymuş oluyorsunuz. Bu da öğrenme veriminizi ciddi bir şekilde arttırıyor.

Kendinizi ödüllendirin: Ders çalışma sırasında kendinizi ödüllendirme alışkanlığınız bilgilerinizi daha kalıcı kılmaktadır. Ödül ille de büyük bir şey olmak zorunda değildir. Mesela her sayfayı bitirdiğinizde altına bir tik atmak bir ödül olabilir. Böylece daha çok tik için daha çok çalışma gereği duyarsınız.

Öğrendiğinizi öğretin: Öğrendiğiniz şeyleri başkalarına öğretmeye kalktığınızda daha iyi anlatmak için beyniniz otomatik olarak yöntemler düşünmeye başlar. Bu sayede çalışırken fark etmediğiniz ayrıntıları fark eder ve bilgiler arasında daha iyi bağlantı kurarsınız. Burada ihtiyacınız olan tek şey öğrendiklerinizi sizden dinleyecek birine sahip olmaktır. Aynı zamanda öğretmek bilgiyi paylaşmaktır ve bu da iyi hissetmek için gereklidir.

Zihinsel bağlantılar oluşturun: Ders çalışırken edindiğiniz bilgileri birbiriyle ilişkilendirerek öğrenin. Daha önce bildiklerinizle iç içe geçmelerini sağlayın. Bu aynı zamanda zekâyı geliştiren bir eylemdir.

Çizin: Eğer öğrendiğiniz bir şey çizilebiliyorsa çizmekten çekinmeyin. İyi veya kötü çizmeniz çok fark etmeyecektir. Çizmek aynı zamanda ders arası sayılıp sizi dinlendirecektir.

Times new roman okuyun: Eğer wordden bir şey çalışıyorsanız times new roman okunması en rahat fonttur. Yapılan araştırmalar bunu gösteriyor.

Dikkatinizi dağıtacak siteleri engelleyin: Facebook, twitter gibi siteler sürekli zihninizi meşgul eder. Derse ara verip bakmak istersiniz böylece odaklanma sorunu yaşarsınız. Akıllı telefonunuz varsa bu tarz siteleri engelleyen uygulamalar mevcut. Derse başlamadan çalıştırsanız yeterlidir.

Konuyla ilgili belgesel izleyin: Belgeseller ilgi duyduğunuz konuların ilginç yanını gösterirler. Vakit kaybı olarak görmeyin. Örneğin sıvıların kaldırma kuvveti konusunu iyice öğrenmek istiyorsunuz. Çalışmadan sonra açın bununla ilgili bir video izleyin. Nasıl bulunduğunu araştırın.

İnternetten arayın: Öğrenmek istediğiniz konuyu ciddi bir şekilde internette araştırın. İnternette eğlenceli ve öğretici bilgilerle karşılaşacaksınız. Ancak bir konuyu araştırırken başka sitelerin dikkatinizi dağıtmasına izin vermeyin.

Hatırlatma kâğıtları hazırlayın: Bu yöntem eskidir ve ezber gerektiren konularda işe yarar.

Düzenli çalışma araları verin: Düzenli ara vermek ders çalışmayı ciddiye almaktır. Verdiğiniz aralarda öğrendiğiniz bilgiler beyninizde iyice yer tutmaya başlar. Çok sık olmamak kaydıyla verdiğiniz araları zaman kaybı olarak görmeyin.

Müzik dinlemeyin: Ders çalışırken müzik dinlemenin dikkat dağıtıcı olduğunu söylemiştik. Ancak ders bittikten sonra sevdiğiniz bir müziği dinleyebilirsiniz.

Taşınabilir ders çalışma masası edinin: Hafif ve taşınabilir bir ders masası sıkıldığınızda yer değiştirmenize olanak sağlar. Tebdil-i mekânda ferahlık vardır.

Son gece sabahlamayın: sınavdan önceki gece sabahlamanın çoğunlukla bir faydası olmaz. Adam akıllı çalışın önceden son gece de güzelce uyuyun. Kendinizi kandırmayın.

Pratik yapın: İngilizcede meşhur bir söz vardır. Pratik mükemmelleştirir. Gerçekten de öyledir. Çok soru çözmek konuyu öğrenmenizi hızlandırır.

Öğrenmek için yeni yollar araştırın: Dersinize değer verin ve öğrenmek için araştırma yapın. Sitemiz bunun için güzel bir yerdir.

Koku veya sakız kullanın: Belirli bir koku sürmek veya ders çalışırken sakız çiğnemek dikkati arttırır. Araştırmalarla sabittir.

Grupça çalışın: Arada bir grupla çalışmak sıkılmanızı önler ve daha yeni şeyler öğrenmenizi sağlar. Dikkat etmeniz gereken şey ders çalıştığınız grupta dersi sabote edecek birinin olmamasıdır. Grupla çalıştığınızda ilginç şeyler öğrenebilir ve öğretebilirsiniz. Bilgi paylaştıkça artar.

Dinlenin: Amerikalılar buna meditasyon diyor. Bu kadarına gerek yok. Zihninizi dinlendirmek her şeyin ilginçtir.


Etiketler:
Yorumlar
Yorum Yap