Nasıl Full Çekilir?

26.08.2014 - 00:20

full çekmek

Bir derste başarılı olmak tabi ki önemli bir şeydir. Ancak bir dersin testinden full çekmek demek o dersin her şeyini bilmek demektir. Bunun için “başarılı olmayı” biraz aşmak gerekiyor tabi ki. Sonuçta herkesin başarıdan beklentisi farklıdır. Bazı insanların gözü yüksektedirler ve bir sınava hazırlanıyorlarsa full çekmedikleri bir teste başarıl saymazlar kendilerini. Bazıları da daha aza razıdırlar. İstedikleri kadar neti yapmak onlar için yeterlidir. Her iki grup insan için de full çekmenin iyi bir şey olduğu ise kesindir. Her şeyin bir yolu, yordamı, metodolojisi olduğu gibi full çekmenin de vardır elbette. Fakat bir şeyi peşinen belirtelim. Full çekmek gerçekten azim isteyen bir olaydır ve ciddi bir çalışma gerektirir. Full çekmeye kararlı öğrenciler için bu işin algoritmasını ve bilinmeyenlerini ortaya koyalım.

Öncelikle full çekmek isteyen bir adayın kafasındaki soruları netleştirelim. Adaylar genellikle bir testteki bütün cevapları cevaplamanın büyük oranda şans olduğunu düşünürler. Kabul edin veya etmeyin durum böyle değildir. Yani genel iddia şudur. Ne kadar çalışırsak çalışalım mutlaka bilmediğiniz bir soru gelir. Ya da bildiğimiz bir konuda dikkatten soru kaçırabiliriz. Bu iddialar öğrenciler arasında yaygınlaşmıştır. Aslında bunun temelinde öğrencinin kendi vicdanına seslenmesi yatmaktadır. Yani yapacağına inanmadığı bir şeyi kendisi için kolaylaştırmaya çalışmaktadır. Sözü çok uzatmadan meseleye direk girelim. Evet, full çekmek tesadüfî bir olay değildir. Şans kısmı oldukça azdır ve çoğunlukla çalışmaya bakar. İnanın veya inanmayın bazı testlerden 10 defa da sınava soksanız full çekecek başarıl öğrenciler vardır. Peki, bunlar dikkatten de mi hiç kaçırmıyorlar diyeceksiniz. Evet, dikkatten de kaçırmıyorlar. Dikkatten kaçırma dediğiniz olayın yüzde 90 oranında bilgi eksikliğini olduğunu biliyor musunuz? Belki dikkatten kaçırdığınız soruyu biliyordunuz ancak diğer soruları iyi bilmediğiniz için çok vakit kaybettiniz ve dikkatten kaçırdığınızı düşündüğünüz soruya önem vermediniz. Ya da çok iyi bildiğinizi zannettiğiniz konuyu aslında çok da iyi bilmiyorsunuz. Full çekmek için gerçekten her şeyi çok iyi bilmeniz gerekmektedir. Eğer eksik bilginiz varsa o zaman full çekmemiş olmanız şansla değil de bilgi eksikliğinden kaynaklanıyordur. Her şeyi bilen öğrenci daha çok vakide sahip olur. Böylece bütün soruları dikkatli de çözebilir. Ayrıca illa da dikkatsizlik yapıyoruz diyorsanız full çekmek için dikkat arttırma çalışmaları da yapabilirsiniz. Çok iyi bildiğiniz bir konuda yanlış yapmanız zordur. Bunu bir örnekle gösterelim.

Soru: Türkiye’nin başkenti hangi ilimizdir?

A) Rize B) Konya C) Ankara D) Edirne E) Adıyaman

Bu soruya herkes C der. Kimse dikkatten falan kaçırmaz bu soruyu. Çünkü bu bilgi kolay bir bilgidir. İşte bir dersteki bütün bilgileri bu basitlikte biliyorsanız o zaman full çekersiniz. Diyeceksiniz ki bu çok basit bir soru. Bir dersi bu kadar basitlikte bilmek çok zor. Bu durumda size cevabımız şu olacaktır. Kimse kolay olduğunu söylemedi ki. Full çekmek istiyorsunuz ve bunu garantilemek istiyorsunuz. O zaman zora talipsiniz demektir zaten. Hepsini bir cümlede toparlayacak olursak full çekmek için tek yol çok fazla ders çalışmaktır.


Etiketler:
Yorumlar
Yorum Yap