Geometri Dersi

21.08.2014 - 23:48

geometri

Sayısalı sevmeyen öğrenciler için geometri dersi en zor derslerden biridir. Hatta sözelciler matematikte geometri testine çoğunlukla bakmazlar bile. Okulda okurken de geometri dersi pek sevilmez. Çünkü genellikle geometri sınavlarında yüksek not almak zordur. Bizim buradaki iddiamız ise geometrinin en zevkli derslerden biri olduğu yönünde. Zevkli olmasının sebebi bilince kolaylıkla çözülmesi ve zaman kaybına neden olmamasıdır. Aslında geometriyi bilmek tabiri çok doğru bir tabir olmayabilir. Çünkü bu dersi yapabilmek bilgiden çok tecrübe ve yetenek istiyor. Burada yetenekten bahsedince kimse korkmasın. Ders çalıştıkça ve tecrübe ettikçe dersteki kabiliyetleriniz de doğru orantılı olarak hızla artar. Öyleyse bu derse olan korkuyu hızla yenmek ve başarılı olmak için bir an önce çalışmak gerekiyor. Şimdi hep birlikte geometrinin inceliklerini öğrenelim ve bu derste başarılı olmak için ne gerektiğini ortaya koyalım.

Geometri dersinde ezber bilgisi yok denecek kadar azdır. İlk başta çalıştığınızda birçok formül öğrenirsiniz ki bunları ezberlemek faydasızdır demiyoruz. Ancak zamanla bu formüller uçup gider. Yerine formüller arasındaki bağlantılar kalır. Böylece birkaç temel bilgiyle diğer bilgilere ulaşmak da oldukça kolay olur. Temel bilgi derken kast ettiğimiz ilkokulda öğretilen en temel geometrik bilgilerdir. Mesela bir üçgenin iç açılarının toplam derecesi, tam açı, tümler açı, bütünler açı, dörtgenlerin iç açıları vesaire gibi temel bilgiler en çok ihtiyacımız olan bilgilerdir. Hayatında daha önce hiç geometri görmemiş bir insan bile bu temel bilgileri bir günde anlayabilir. Önemli olan daha sonraki aşamalarda sorular zorlaştıkça zor soruyu basitleştirip çözebilmektedir. Geometride her zor sorunun altında aslında basit bir mantık yatar. En temelde her kesin bildiği basit bir bilgi fazla veya eksik çizilmiş şekillerle sorunun içerisinde gizlenmeye çalışılır. Böylece siz sorunun zor olduğunu düşünürsünüz. Aslında zorluk falan yoktur. Sadece görebilmeniz yeterlidir. Bu yüzden geometride bilmek değil görmek önemlidir. Yalnız görmek önemlidir deyince korkmamalısınız. Bu çok büyük deha isteyen bir olay değildir. Sadece çok soru çözdükçe görmek de çok kolay olur. Geometrinin güzelliği ise cevabın kesin ve net olmasıdır. Örneğin tarih dersini ele alalım. Çok bilseniz de bilmediğiniz bir yerden soru geldiği anda yapacak bir şeyiniz olmaz. Veya Türkçe testini ele alalım. Bazen iki şık birbirine o kadar benzer ki cevabı ayırt edemezsiniz. Ama geometride bu sorunların hiç biriyle karşılaşmazsınız. Sadece çözersiniz ve cevap net bir şekilde karşınıza çıkar. Yanlış soru yok, tartışmalı soru yok, her şey gayet net ve anlaşılır. Sadece yapmanız gereken kuralları uygulamak ve pratiklik kazanmaktır.

Geometride başarılı olmak istiyorsanız yapmayı alışkanlık haline getirmeniz gereken bazı temel çalışmalar var. Bunlardan en önemlisi geometride öğrenilen her şeyin ispata dayalı olmasıdır. Yeni bir kural veya teorem öğrendiğinizde mutlaka ama mutlaka bunun nerden geldiğini öğrenmeniz lazım. Yani başka bir gün tekrar aynı yolu takip ederek aynı teorimi kendiniz elde edebilmelisiniz. Yine aynı derecede ehemmiyete sahip olan diğer bir husus ise kaleminizi kullanarak sorulardaki boşluk kısmı çizerek soruyu basit hale getirin. Eğer basit hale getiremiyorsanız silin ve tekrar çizin. Doğru şekle mutlaka ulaşacaksınız. Soruya dokunmadan izlemek yerine hemen mantıklı bulduğunuz bir yerden çizmeye başlayarak sonuca ulaşmaya çalışın. Nereden çizmeye başlayacağınızı da soru çözdükçe daha iyi anlayacaksınız. Öyle bir an gelecek ki hatasız işlemler yapmaya başlayacaksınız. O zamana kadar çalışmayı ve çok fazla soru çözmeyi asla bırakmayın. Unutmayın ki geometri soru çözmeye dayalı bir derstir.


Etiketler:
Yorumlar
Yorum Yap