Konu Anlatımlı Kaynak

16.07.2014 - 16:07

konu anlatımlı kaynaklar

Ders çalışma açısından konu anlatımlı kaynak her zaman ilk sırada gelen ders malzemesidir. Konu anlatımlı kitapların sonunda anlatılan konuyu pekiştirmek için testler de vardır. Soru gereksinimini de karşıladıkları için konu anlatımlı kaynaklar muhteşemdirler. Tabii konu anlatımlı kitapların seçimi de önemlidir. Doğrudan öğretmeye yönelik, ayrıntıya sadece gerektiği kadar yer veren ve kolay anlaşılabilir kaynaklar tercih edilmelidir. Belli bir dersi parçalara ayırıp da çalışabilirsiniz. Mesela bazı kitaplarda matematiği dört parçaya bölüp anlatırlar. Böylece öğrenci her kitabı eline aldığında bitirebileceğine inanır. Aksi taktirde çok kalın bir kitap çalışanın şevkini kırabilir. Bununla birlikte parçalara ayrılmış kitapların bazı dezavantajları vardır. Örneğin dört kitabı da yanınızda her zaman bulundurmadığınız için kafanıza takılan bir şeye her zaman bakamazsınız. Ayrıca kitap bölünmüş olduğu için sistematik çalışmanız daha zor olur. Yine de sizi şevklendirecekse daha ince ve bölümlere ayrılmış kitapları tercih edebilirsiniz.

Konu anlatımlı kaynaklardan çalışırken şuna dikkat etmelisiniz. Konu anlatımı kısmını acele etmeden sakince çalışmalısınız. Konuyu öğrendiğinizi düşünmeden teste geçmemelisiniz. Konu anlatım kısmı ne kadar uzun olursa olsun sabırla çalışacak ve herhangi bilginin gereksiz olduğu yanlışına kendinizi inandırma yoluna gitmeyeceksiniz. Kitap bittikten sonra kitabı baştan tekrar bitirirseniz çok faydasını görürsünüz. Çünkü ilk seferde anladığınızı sandığınız bazı noktaların ikinci seferde tam manasıyla oturduğunu göreceksiniz. Eğer aynı kaynaktan sıkıldıysanız ve tekrar çalışmak istemiyorsanız kaynağı değiştirebilirsiniz. Burada can alıcı nokta bir kaynağı asla yarım bırakmamaktır. Birçok öğrenci her hafta kitap alıp ilk birkaç konuyu çalıştıktan sonra sıkılıp kitabı bırakıyor. Sonra başka bit kitap alıyor ve evinde birçok dokunulmamış kitaba sahip oluyor. Bu aldatmacalı yol doğru bir yol değildir ve asla başarı getirmez. İlk kural elinize aldığınız kitabı mutlaka bitirmektir. Kitabı bitirmeyi alışkanlık haline getirin ve kitapları sevmeye alışın. Yarım yamalak çalışarak bir yere gelemeyeceğinizi unutmayın. Eğer bir dersi yarım öğrenmek istiyorsanız bile kitabı mutlaka bitirmelisiniz. Çünkü konular birbirleriyle bağlantılı olduğundan yarım kalan bir kitaplar yarım bile öğrenemezsiniz.

Çok fazla kaynağa ihtiyacınız yok. Kaynaklara servet ödemenize de gerek yok. Olay çok basit aslında. Her dersten detaylı ve güzel bir konu anlatım kitabı edinin. Hepsini sırayla bitirin. Sonra pekiştirmek için ikinci turu yapın. Başka kitap alıp vakit ve para israfı yapmanıza gerek yok. Çok kitabı olan adaylar neye çalışacakları konusunda daha fazla bocalarlar. Eğer konu anlatımını defalarca çalışıp da bir konuyu anlamadıysanız bunun da kolayı var. İnterneti kullanın. Ders anlatım sitelerinden tutun da konu anlatım videolarına kadar birçok kaynağa internette ve özellikle de sitemizde bulabilirsiniz. Dolayısıyla çalışmayan adayların bahanesi yok. Bahane üretmeyi bırakın ve konu anlatımlı bir kaynak edinip onu mutlaka baştan sona bitirin. Yapacağınız iş o kadar da zor değil. Yeter ki inanın ve isteyin. Bu inanç ve istek size motive edecek ve ders çalışma konusunda itici gücünüz olacaktır.


Etiketler:
Yorumlar
Yorum Yap