Yağmur Ormanlarının Önemi

21.12.2016 - 17:09

Yüksek oranda yağış alan tropikal ormanlara yağmur ormanları denir. Yağmur ormanları biyolojik çeşitlilik açısından büyük bir zenginlik kaynağıdır. Ancak yağmur ormanlarının önemi bunun çok daha ötesindedir. Ormanların dünyanın akciğeri olarak nitelendiririz. Bunun nedeni havadaki karbondioksiti tüketmeleridir. Karbondioksit canlıların solunum artığı gazdır. Havada fazla oranda olması küresel ısınma gibi birçok doğal soruna neden olur.

Ormanların bu genel işlevinin yoğunlaştığı yer yağmur ormanlarıdır. Çünkü bu ormanlarda geniş yapraklı ve sık dizilmiş ağarlar mevcuttur. Yine bu ormanların yerkürede çok yer kaplaması da yaşamımızın ekolojik dengesi açısından faydalı olmaktadır. Dünya nüfusu arttıkça insanlar yerleşim ve tüketim için ormanları daha fazla yok etme eğilimi gösteriyorlar. Ancak doğa bilimcileri bunun insanlık için büyük bir tehlike olduğunu ortaya koyuyor ve uyarıyor. Gelecek nesillere iyi bir dünya bırakmak istiyorsanız ormanlara dokunmayın.

yağmur ormanlarının önemi

Yağmur Ormanları Nerede Yer Alıyor?

Tropikal iklimin bir sonucu olan yağmur ormanları ekvator çevresinde yer alır. Kuzey ve güneyde 23 ve 27 enlemlerine kadar bu ormanlar yaygındır. Güney Yarımkürede Brezilya yağmur ormanları açısından zengindir. Ekvatorun çevresinde yıl boyu yağış yağar. Bu ormanlarda yetişen ağaçlar 4 mevsim büyüme özelliği gösterir.

Türkiye’nin doğu Karadeniz bölgesi de dahil olmak üzere fazla yağış alan ve tropikal iklime benzeyen yerlerde yağmur ormanları doğal bitki örtüsü olarak ortaya çıkmıştır. Bu ormanlarda yeşillik son derece yoğundur. Ağaçlar çok sık örüldüğü için güneş ışınları ormanın zeminine çok az düşebilir. Bu nedenle yağmur ormanlarının içerisi karmaşık ve karanlıktır.

Doğanın Akciğeri

Doğada karbondioksiti alıp oksijeni veren en önemli tepkime fotosentezdir. Bitkiler yeşil yüzeyleriyle fotosentez yaparlar. Dünyadaki bitkilerin en yoğun olduğu yerler yağmur ormanlarıdır. Yağmur ormanlarının önemi bizim için hava ile eşdeğerdir. Çünkü havamızın temizliği de yine bu ormanlara bağlıdır.

Tropikal ormanların yetiştiği yerlerde sıcaklık farklı az olur. Yıl boyunca yeşil ağaçların olması oksijen üretiminin devamlı olmasını sağlar.

Eskiden şöyle bir teori yer almaktaydı. Yağmur ormanlarının çok sık olması ve yaşlı ağaçlardan oluşması onların iyi oksijen kaynağı olmasını önlüyordu. Yapılan hesaplamalarda ılıman iklimdeki ormanların daha verimli olduğu sonucuna varılıyordu. Ancak son dönemlerde yapılan araştırmalar bunun tam olarak da böyle olmadığını göstermektedir. Ağaçların çok yoğun olması, ormanların çok geniş yer kaplaması sadece havanın temizlenmesini değil aynı zamanda iklim dengesini de sağlamaktadır.

Yağmur ormanları canlılara çok geniş bir yaşam alanı sunmaktadır. Barındırdıkları tropikal kara ekosistemiyle doğamızı oluşturan büyük bir canlı grubuna ev sahipliği yapmaktadırlar. Yağmur ormanları içerisinde yaşayan hayvanların yanı sıra bitki ve mikroorganizma çeşitliliği de oldukça yüksektir. Burada yapılan araştırmalar doğanın iklim dengesi açısından bu ekosistemlerin varlığının önemini gözler önüne sermektedir.


Etiketler:
  • ekoloji    
  • Yorumlar
    Yorum Yap