Endüstri Mühendisliği

23.06.2014 - 19:19

endüstri mühendisliği

Çoğu teknik üniversitenin en popüler bölümlerinden biriyken gerçekte tam olarak neye yaradığı anlaşılmayan endüstri mühendisliğine açıklık getiriyoruz. İnşaat, makine, elektrik gibi mühendisliklerde doğrudan bir uğraş alanı olduğu için anlaşılmaları sorun olmuyorken endüstri mühendisliğinin ne olduğu konusunda kafa karışıklığı vardır. Temelde endüstri mühendisliği makine mühendisliğinden türemiştir. Önceleri makine mühendislerinin uzmanlaştıkları bir alan iken talebin yüksek olmasından dolayı başlı başına bir meslek olmuştur. Endüstri mühendisleri için her şeyden biraz bilen fakat hiçbir şeyi çok iyi bilmeyen mühendis olarak bahsedilir. Bu aslında bir yönüyle doğru bir yönüyle de yanlış bir cümledir. Gerçekten de endüstri mühendisleri eğitim süresi boyunca diğer mühendisliklerden dersler alıp bunları tanırlar ancak hiçbirinde uzman da olmazlar. Çünkü her mühendislik alanında mühendis varken bu mühendisler arası geçişi sağlayabilecek bir üst dala ihtiyaç vardır. İşte bu endüstri mühendisliğidir. Bununla birlikte endüstri yani sanayi alanı geniş olduğu için böyle bir alanda yöneticilik yapmak oldukça zordur. Endüstri mühendisleri aslında yönetici olmak için eğitim alırlar. Diğer mühendislik disiplinlerine yabancı olmadıkları gibi verimlilik, kalite, yöneylem araştırması gibi alanlardaki uzmanlıklarını kullanarak bir sanayi sistemi için en uygun kararların alınmasını sağlarlar. Bu açıdan baktığımızda aslında bir mühendis olarak işletmelerdeki en hayati rolü üstlenen endüstri mühendisliğidir. Ülkemizde mühendisliğin yeterince gelişmemiş olması bu mühendisliğin de anlaşılamamasına neden olmuştur.

Daha önce söylediğimiz gibi endüstri mühendisliği çoğu üniversitenin en popüler bölümlerindendir. Endüstri mühendisliği olan üniversitelere baktığımızda mühendislikler arasında endüstri mühendisliği bölümünün mutlaka ilk üçte yer aldığını görürüz. Bunun birkaç sebebi vardır. En önemlisi endüstri mühendislerinin çalışma alanının geniş olması ve piyasada ihtiyacın fazla olmasıdır. Ayrıca endüstri mühendisleri diğer mühendislere göre daha üst pozisyonlarda çalışırlar. Kız adaylardan yüksek puan yapanların makine, elektronik gibi alanları tercih etmek istememesi de endüstri mühendisliğinin yüksek puanlı olmasının nedenlerindendir. Bu mesleği seçecek adayların öncelikle çok ders çalışması gerekmektedir. Çünkü meslek oldukça yüksek puan gerektiriyor. Sayısalı iyi olmayan adayların endüstri mühendisi olması neredeyse imkânsızdır. Zaten sayısala ilgisi ve yeteneği olmayan adayların bu mesleği yapması da zordur. Zira bölümü okurken daha matematikle içli dışlı olmanız gerekecektir. Bölümü tercih edecek öğrencilerin yöneticiliği düşünmesi gerekir. Bu yüzden adayların dışa dönük ve iletişim kabiliyeti yüksek adaylar olması önemlidir.

Endüstri mühendisleri iş sistemi kurmak ve geliştirmekle yükümlüdürler. Bu nedenle işletmelere bütünsel olarak bakarlar. Yani sadece salt üretimi değil aynı zamanda nakliyeyi, satışı ve bir nebze de finansı düşünmeleri gerekir. Zaten bunun için bölümde ekonomi dersi verilmektedir. Yöneylem araştırması, insan kaynakları yönetimi, takım tezgâhları, yönetim ve organizasyon ve iş etüdü gibi dersler bölümde okutulan önemli derslerden bazılarıdır. Bölümü kazanan ve eğitim süresi boyunca yeterince donanım (İngilizce, bilgisayar vs.)edinen adayların iyi iş koşullarında çalışmaları neredeyse kaçınılmazdır.


Etiketler:
Yorumlar
Yorum Yap