İnşaat Mühendisliği

14.06.2014 - 10:33

inşaat mühendisliği

Medeniyetin gelişmesiyle yollara, köprülere, çok katlı binalara ihtiyaç duyulmuştur. Bu yapıları inşa etmek için insan gücüne ve teknik bilgiye gereksinim vardır. Bütün bunlarla doğrudan alakalı olan meslek ise inşaat mühendisliğidir. İnşaat mühendisleri toplu konut yapımından tutun da, belediyecilik hizmetleri, yeraltı treni yapımı, yol, köprü ve büyük projelerin hepsinde yer alırlar. Yaptıkları iş ise doğrudan mühendisliktir. Yani inşaat mühendisleri bir yapıda kullanılan malzemenin yapısından tutun da kolonların taşıma kapasitesine kadar bütün hesapları yapan kişidir. İnşaat mühendislerinin görevler i bununla da sınırlı değildir. Yapıların gelişmesiyle birlikte inşaat mühendisliğine de yeni alanlar doğmakta ve meslek her geçen gün genişlemektedir. Maalesef Türkiye’de bu meslek müteahhitlikle paralel olarak görülmektedir. Yeterli sermayeyi edinen birçok inşaat mühendisi de müteahhide dönüşmektedir. Bunlar ucuza arsa bulup kendi sermayeleri ile bina yapıp satarak büyük paralar kazanırlar. İnşaat mühendislerinin geri kalanı kendilerini iyi geliştirmemişlerse başkalarının projelerinden çok da yüksek olmayan fiyatlara çalışırlar. Fakat çoğunlukla iş bulma konusunda sıkıntı yaşamazlar. Ülkemizin bir inşaat cenneti olduğu hepimizin malumudur.

Üniversitelerden çok sayıda mezun veriliyor olması inşaat mühendisliğinin değerini düşüren en önemli faktördür. İmza yetkisi olduğu için ve alternatifi olmadığı için çok iyi konumda olması gereken inşaat mühendisleri rakiplerin çok olması nedeniyle beklenen düzeyde yaşam koşullarına sahip değildirler. Burada şunu ayırmak gerekir ki mesleğinde kendini ispatlamış veya iyi bir üniversiteden iyi bir şekilde mezun olmuş mühendisler her zaman iyi paralara çalışabilmektedir. Ancak çok fazla inşaat mühendisi olmasından dolayı hepsi için bunu söylemek doğru olmaz. Büyük ve uzun süreli projelerde çalışan, büyük inşaat firmalarında yöneticilik yapan inşaat mühendisleri elbette iyi konumdadırlar. İnşaat mühendislerinin bir kısmı da daha eğitim görürken çevrelerinin geniş olmasından dolayı iş bulurlar. Yani durum o kadar da vahim değil. Fakat eğer inşaat mühendisi olmak istiyorsanız ne istediğinizi bilmeniz gerekiyor. Çok para, rahat bir yaşam, kolay bir iş, serbest zaman, kariyer, makam, mevki vs. Meslekten olan beklentilere göre tatmin olup olmayabilirsiniz. Örneğin inşaat mühendisliği çalışma koşulları olarak birçok mühendisliğe nazaran biraz daha zordur diyebiliriz. Bununla birlikte eğer iyi bir yerde çalışırsanız ücret konusunda doygunluğa ulaşabilirsiniz.

İnşaat mühendisliği üniversite sınavında sayısal puan türünün mühendislik alanından öğrenci almaktadır. Bu yüzden bölümü isteyen adayların matematik, geometri, fizik gibi derslerde başarılı olmaları gerekmektedir. Neredeyse her okulda inşaat mühendisliği bölümü olmasından dolayı inşaat mühendisliği bölümlerinin puanları diğer mühendisliklere nazaran daha düşüktür. Ama yinede seçkin bir üniversitede okumak için belli bir puanı yapmanız gerekir. Üniversite bölümlerinin taban puanlarını ÖSYM’nin sitesinden bulabilirsiniz. Puanlar her değişen sınav sistemiyle birlikte tekrar değişiyor. Ancak şu bir gerçek ki inşaat mühendisliği diğer mühendisliklere nazaran daha düşük puanla öğrenci alıyor.


Etiketler:
Yorumlar
Yorum Yap