Suda Kalan Parmaklar Neden Buruşur?

10.11.2016 - 20:13

Banyo yaptığımızda ya da bulaşık yıkadığımızda ellerimizin buruştuğunu görürüz. Özellikle parmak uçlarının buruşması çok sık görülen bir durumdur. Suyla fazla temas olduğunda ortaya çıkan bu durumu bilimsel olarak irdeleyeceğiz. Suda kalan parmaklar neden buruşur sorusuna yanıt arayacağız. Havuzda yüzdüğünüz zaman da yine vücudunuzun diğer yerlerinde görülmezken ellerin ve özellikle parmakların suda kısa sürede buruşması gerçekten ilginç bir durum.

Suda Kalan Parmaklar Neden Buruşur

Parmakların Kolayca Buruşması

Öncelikle bu buruşmanın vücutta meydana gelen kırışıklardan farklı olduğunu belirtelim. Geçici olan el ve parmak derisinin buruşması problemini kırışık mekanizmasından tamamen farklıdır. Buruşmanın sadece el ve ayak parmaklarında gerçekleşmesinin ana nedeni ise derinin farklı bölgelerinde farklı su emme oranının olmasıdır.

El ve ayak parmaklarımızın hissinin kuvvetli olması için bu bölgede derinin üst katmanı oldukça zayıftır. Üst derinin temel vazifesi vücudu patojenlerden ve radyasyondan korumasıdır. Aynı zamanda önemli ölçüde su geçirmezdir. Üst derideki hücreler ölüdür ve alttaki canlı tabakadan sürekli dışarı doğru itilirler. Böylece üst deri yenilenmiş olur. Üst deride bulunan keratin proteinleri deriyi dayanıklı hale getirmektedir.

Elleriniz suda bekleyince ya da duşta su ile uzun süre kalınca el ve ayak parmakları daha kolay geçirgen oldukları için su alır. Bu alma sonucu kabarmalar oluşur. Alt deride bulunan yağ tabakası ise suyu sevmez ve iter. İçeri girmek isteyen suya yağ tabakasının gösterdiği bu tepki sonucu deri yamulur. Ortaya da böylece buruşuk bir görüntü çıkar.

Kıl köklerinde yağ olduğu için kıl ile kaplı bölgelerde suyun içeri girmesi pek söz konusu olmaz. Bu nedenle vücudun kıl bulunduran bölgelerinde böyle sorunlar pek görülmez.

Saç ve Tırnakların Yumuşaması

Vücudunuz suyla temas ettiğinde parmak uçlarının buruşması dışında saç ve tırnaklarınızın yumuşacık olması da görülür. Bunun nedeni de yine su alımıdır. Keratinden meydana gelmiş bu bölgeler su alınca yumuşarlar. Banyodan sonra veya bulaşık yıkandığında tırnak uçlarının beyaz renk alması da bundandır. Bu sürede tırnaklarınızı kesmek de daha kolay olur. Çünkü su alan keratin sertliğini yitirmiştir.

Buruşuklar Nasıl Geçer?

Buruşukların geçmesi için ekstra bir şey yapmaya gerek yoktur. Beklediğiniz zaman kısa süre sonra bu buruşuklar düzelecektir. Bunun da sebebi üst deriyi geçen az miktarda suyun buharlaşmasıdır. Vücudunuz sıcak olduğu için bu buharlaşma da çok uzun sürmeyecektir.

Suyun deriye girmesi osmoz ile, deriden çıkması ise buharlaşma prensibiyle olur. Saç ve tırnaklardaki yumuşaklığın geçmesi de yine buharlaşma ile olur. Kuru ortamda beklediğiniz zaman saçlarınızdaki yumuşaklık geçer ve tırnaklarınız da eski sertliğine geri döner.


Etiketler:
  • bilim    
  • Yorumlar
    Yorum Yap