Fizik Çalışma Teknikleri

16.10.2016 - 12:17

Fizik dersi sayısal dersler içerisinde öğrenciyi en çok zorlayan derslerin başında gelir. Fizik çalışma teknikleri bilinirse, birçok öğrenciyi zorlayan bu ders daha kolay hâle gelebilir. Bu nedenle fizik dersinde başarılı olmak isteyen herkesin bu tekniklere dikkat etmesi gerekir. Fizik çalışma teknikleri size fiziği bir anda kavratacak sihirli bir formül değildir. Sadece yapılan araştırmalar sonucunda fizik dersinde başarılı olmanın en temel adımları bir araya getirilmiştir. Bu adımları uyguladığımız zaman fiziği daha kolay kavrarız.

Fizik Çalışma Teknikleri

Bazı şanslı öğrenciler doğuştan fizik dersine karşı yetenekli oluyorlar. Doğayı anlama kabiliyeti yüksek olan bu öğrenciler doğanın temel bilimi olan fiziği de kolaylıkla kavrıyorlar. Geri kalanımız için fizikte yüksek not almak çok fazla çalışma gerektiriyor. Ayrıca yüksek not almakla iş bitmiyor. Fizik testiyle sınavda da karşılaşıyoruz. Ancak fiziğin güzel bir tarafı da var. Öğrendiğiniz zaman size çok kolay geliyor ve nankörlük etmiyor. Yani çalışmanızın karşılığını kolaylıkla alıyorsunuz. Hiç fizik bilmeyen biriyseniz sıfırdan fizik öğrenmek yazısını okumanız size fayda sağlayacaktır.

Şimdi rehberlik otoritelerinin ortak kanaatleriyle şekillenen fizik çalışma tekniklerini inceleyelim.

Temel Sabitleri Ezberlemek

Fizik dersini sevmek ve ders çalışma sırasında hız kazanmak için bazı sabitleri ezbere bilmek çok işimize yarayacaktır. En çok karşımıza çıkan sabitleri ezbere bilirsek beynimizde kolay bir şekilde bilgiler arasında geçiş yapabiliriz. Fizik dersinde en çok karşımıza çıkacak sabitler aşağıdaki gibidir.

 • Dünyada yer çekimi 9.81 m/s2
 • Işığın hızı 3.108 m/s
 • 1 Cal = 4,181 Joule
 • Pi = 3,14

Bu sabitlere fizik 2 müfredatından Plank sabiti gibi sabitler de eklenebilir.

Temel Eşitlikleri Ezberlemek

Fizik dersinde karşımıza çıkacak temel eşitlikleri ezbere bilmek sabitleri bilmekten çok daha önemlidir. Çünkü sabitler genellikle soruda parantez içerisinde verilir. Fizikte temel formülleri bilirsek eğer diğer formülleri unuttuğumuz zaman bile basit geçişlerle bu formülleri elde edebiliriz.

Fizik dersinde çok fazla formül olmasına rağmen, bunların en temel olanlarını bilmek yeterli olacaktır.

 • Kuvvet (F) = m.a
 • Kinetik enerji = 1/2.m.v2
 • Potansiyel enerji = m.g.h
 • Kaldırma kuvvet (Fk) = Vb.d
 • İş (W) = F.x
 • V = I.R
 • P = m.v
 • d = m/v

Yukarıdaki formüller fizik dersinde en çok karşımıza çıkan eşitlikleri barındırmaktadır.

Deney Yapmak

Doğa bilimlerini öğrenirken deney ile bilgileri kontrol etmek çok önemlidir. Bu durum fizik için de böyledir. Fizik deneylerinin birçoğu kullandığımız araç ve gereçlerle evde dahi yapılabilir. Fiziği deneysiz öğrenmek çok zordur. Maalesef eğitim sistemimizde yeterince deneye yer yok şu anda. Oysa deney yaptığınız zaman, gördüğünüzü kolay unutmuyorsunuz. Deney akılda kalıcılığı sağlıyor.

Ders çalışma sırasında deney yapmak size mantıklı gelmeyecektir doğal olarak. Bunu yapmanız çok vakit alabilir. Ancak bir konuyla ilgili çok kafa yorduktan sonra o konuyla ilgili var olan deneyleri internetten araştırıp bulursanız çok faydasını görürsünüz. İzlediğiniz deneyde ne olup bittiğini kağıt kalem üzerinde anlamlandırmaya çalışırsanız eğer, inanın fizik bilginiz için yapabileceğiniz en iyi şeyi yapmış olursunuz.

Önce Matematik Öğrenmek

Temel düzeyde matematik bilmiyorsanız, fizik öğrenmek maalesef pek mümkün olmuyor. Temel düzey derken de denklem kurmak, rasyonel sayılarda ondalık olarak işlem yapabilmek, çarpanlarına ayırabilmek gibi matematik yeteneklerine sahip olmak kast edilmektedir.

Bu nedenle fizik dersinden önce matematik bilmeniz çok önemlidir. Hele üniversitede fizik dersini aldığınız zaman, fiziğin neredeyse matematikten ibaret olduğunu görürsünüz. Bu nedenle fizik çalışmanın en iyi tekniği matematiği öğrenmektir.

Yukarıda anlatılan fizik çalışma tekniklerini uygularsanız fizik dersinde başarılı olmanız daha kolay olur. Daha fazla soru çözmek, daha fazla tekrar yapmak fizikteki bilginizi arttıracaktır.


Etiketler:
 • fizik    
 • Yorumlar
  Yorum Yap