Periyodik Tablo Ezberleme

10.10.2016 - 12:15

Eğitimde ezbercilik istenilen bir durum değildir. Ancak ezberleme ile öğrenme arasında da doğrudan bir ilişki vardır. Periyodik tablo ezberleme kimya dersinde periyodik tablo konusunda başarılı olmanın yöntemlerinden biridir. Burada kast edilen önemli A grubu elementleridir. Yoksa bütün tabloyu ezberlemek hem çok zor hem de manasız olur.

Periyodik tablo özelliklerinin nasıl değiştiği, elementler arasındaki ilişkinin nasıl olduğunu periyodik tablo konusunda görürüz. Bununla birlikte bileşikler, kimyasal denklemler gibi konularda da periyodik tablo üzerindeki yerlere ihtiyacımız olur. Çünkü bir elementin metal, ametal, soygaz olduğu ya da alabildiği değerler periyodik tablo üzerindeki konumuyla ilgilidir. Bundan dolayı periyodik tablo ezberleme çok işe yarar.

En azından önemli elementlerin doğrudan yerlerini bilmek kimya dersinde işimizi kolaylaitırır. Örneğin 1A grubu dendiği zaman hidrojen, lityum, sodyum, potasyum doğrudan alt alta gözümüzün önüne gelirse elementleri daha iyi düşünebiliriz. Ya da halojenler dendiği zaman flor, klor, brom, iyot doğrudan aklımıza geliyorsa bu iyi bir şeydir.

Periyodik Tabloda Ezbere Bilinmesi Gerekenler

Periyodik tablonun hepsini ezberlemeyeceğimizi söyledik. Gelelim ezbere bilmemizin çok işimize yarayacağı elementlere. Bunları orta okulda öğrenmiş olsanız bütün hayatınız boyunca işinize yarayacaktır.

Periyodik tabloda 4 grubu iyi bilmemiz gerekir. Bunlar;

  • Alkali metaller (1A)
  • Toprak alkali metaller (2A)
  • Halojenler (7A)
  • Soygazlar (8A)

Şeklindedir. Bu dört gutubu bilmek bize kimyada çok fazla şey kazandırır. Üstelik bu grupları ezberlemek için kodlamalar da mevcut.

1A grubunu ezberlemek için "Haydarpaşa Lisesinin Nankör Kimyacısı Rabianın Cesedi Fırlattı" tekelermesini kullanabiliriz. Sırasıyla H, Li, Na, K, Rb, Ce, Fr elementlerini bu şekilde ezberleriz.

Periyodik tabloda 2A grubunu ezberlemek için "Ben Mağazanın Camından Sarkarken Babama Rastladım" tekerlemesi kullanılabilir. Elementler Be, Mg, Ca, Sr, Ba, Ra şeklindedir.

7A grubunu ezberlemek için "Feride Celalin Burnunu Isırıp Attı" tekerlemesini kullanabilirsiniz. Buradaki halojenler F, Cl, Br, I, At şeklindedir.

8A grubunu ezbere bilmek için ise "Hergele Necip Arsız Karısını Kesip Rendeledi" şeklindeki cümleyi kullanabilirsiniz. 8A grundan bulunan soygazlar He, Ne, Ar, Kr, Xe, Rd şeklindedir.

Aşağıdaki resimde periyodik tabloyu ezbere bilmek isteyenlerin ezberlemesi gereken en önemli elementler işaretlenmiştir.

periyodik tablo ezberleme

Bu resimdeki elementleri ezbere bilirseniz periyodik tablo ezberleme işini yapmışsınız sayılır.

Periyodik sistem için en önemli elementler bunlardır. İster kısaltma kullanın ister kullanmayın. Bu elementleri bilmeniz gerekir. Örneğin helyumun soygaz olduğunu doğrudan bu elementleri öğrenerek bilebilirsiniz. Bu da size kimyada hız kazandırır.


Etiketler:
  • kimya    
  • Yorumlar
    Yorum Yap