Radyo Dalgaları Nasıl Oluşur?

22.09.2016 - 23:37

Bu yazıda radyo dalgaları nasıl oluşur sorusuna yanıt aramaya çalışacağız. Bildiğimiz gibi radyo dalgaları elektromanyetik spektrum üzerindeki dalgalardan bir sınıftır. Elektromanyetik spektrumu bilmiyorsanız elektromanyetik dalgalar konusuna bakmanız gerekir.

Bir kabloya doğrudan akım verirseniz elektrik akımının etkisiyle kablonun çevresinde elektromanyetik alan oluşur. Sarmal yapıdaki bu alandan kablonun dış tarafına doğru bir dalga salınır. Eğer bu akım kaybolup yeniden sağlanırsa dalgaların üretilmesi aralıklı olarak devam eder. Bu durumda elektriğin akım frekansına göre bir dalga frekansı oluşur. Dalga frekansı ise dalga boyu ile doğrudan ilişkilidir. Dalga boyu spektrumda radyo dalgalarına denk gelirse radyo dalgaları oluşmuş olur.

radyo dalgaları nasıl oluşur

Bütün elektromanyetik dalgaların oluşma prensibi benzerdir. Sadece dalga boyuna göre spektrumda dalga sınıfı değişir. Alternatif akım kesikli olduğu için dalga üretiminde rahatlıkla kullanılabilir.

Radyo dalgaları diğer elektromanyetik dalgalarda olduğu gibi ışık hızıyla hareket ederler. Bu hız saniyede 3.108 metreye denk gelmektedir.

İletişim imkanları radyo dalgalarıyla bilgi aktarılmasının bulunmasıyla hızlı bir şekilde gelişmiştir. Radyonun bulunmasının ardından telefon ve televizyon gibi veri transferi yapan araçlar geliştirilmiştir.

Radyo dalgalarının oluşması için gerekenler şunlardır. Öncelikle bir telden ya da iletkenden akımın geçmesi gerekir. Bu akımın sabit değil dalgalı bir yapı göstermesi gerekir. Akımın frekansı doğrudan oluşan elektromanyetik dalganın frekansına yansıyacaktır. Radyo dalgaları 3kh ile 300ghz arasında bir frekans aralığına sahiptir. Eğer oluşan dalgalar bu aralıkta olursa radyo dalgası üretilmiş olur. Bu aralık epey geniş bir aralık olduğu için farklı dalga boylarında ve farklı frekanslarda birçok radyo dalgası üretmek mümkündür.

Radyo dalgaları kızıl ötesi dalgalardır. Dalga  boyları görünen renklerlen epey daha büyüktür. Buna bağlı olarak dalganın üretim frekansı ise daha düşüktür.

Elektromanyetik dalgalar oluşurken elektrik alan ile manyetik alan birbirine dik iki düzlem şeklindedir. Ortaya çıkan dalga da bunlara dik bir şekilde olur.

Radyo dalgaları nasıl oluşur daha iyi anlayabilmek için dalgalar konusunu ve elektrik konusunu iyi bilmek gerekir. Ayrıca elektriğin bir alt dalı olan manyetizma konusunu da iyi bilmemiz şarttır. Bunları bilirsek bütünsel olarak radyo dalgaları nasıl oluşur daha kolay kavrayabiliriz.


Etiketler:
  • fizik    
  • Yorumlar
    Yorum Yap