Bermuda Şeytan Üçgeni

20.09.2016 - 18:26

Bermuda şeytan üçgeni hakkında birçok efsanenin yazılıp çizildiği bir yer. " Şeytan üçgeni" tabiri birçok uçağın aynı anda o bölgede kaybolmasından ileri geliyor. Yani o bölge insanlarda korku uyandırıyor. Sadece uçak değil aynı zamanda deniz yüzeyinde yüzen gemi ve tekneler de yine bu bölgede zaman zaman kayboluyor. Peki Bermuda üçgeni ya da Bermuda şeytan üçgeninin özelliği nedir?

Bermuda şeytan üçgeni çeviri bir kavramdır. Buraya İngilizce "Devil's triange" ya da doğrudan "Bermuda triangle" denmektedir. Zaman içerisinde bu bölgeyle ilgili ruhani birçok hikaye anlatılmıştır. Uzmanlar bu uçak ve gemi kayıplarını bilimsel tezlerle açıklamak için o gölgede Dünya'nın manyetik alanından kaynaklanan bir sapma yaşandığını düşündüler. Bu teori uzun süre geçerliliğini korudu. Ancak bugün farklı bir düşünce hakim.

Uzmanlar Bermuda şeytan üçgeninde sık görülen kaza ve kayıpların manyetik alandan değil okyanus akıntılarından olduğunu düşünmektedir. Uzun yıllar açıklanamayan bu kazalar bölge hakkında çeşitli efsanelerin zamanla ortaya çıkmasına neden olmuştur. Dünya dışı varlıkların orada faaliyet gösterdiğine insanlar uzun süre inanmışlardır.

Bermuda Şeytan Üçgeni Nerede?

Bermuda şeytan üçgeni Atlas Okyanusunda yer almaktadır. Amerika'nın Florida eyaletine yakın bir yerde bulunan bu bölgenin üç köşesi vardır. Hayali olarak üçgene benzetilen yerin ismi üçgenin köşelerinden biri olan Bermuda'dan kaynaklanmaktadır. Diğer iki köşeyi ise Miami ve San Juan şehirleri oluşturmaktadır.

bermuda şeytan üçgeni

Gulf Stream neden sıcak okyanus akıntısı bu bölgeden geçmektedir. Uzmanlar olayı şöyle açıklamaktadır. Akıntıdan dolayı okyanus tabanı zaman zaman ısınmaktadır. Isınan tabandan yukarı doğru hafifleşen gazlar çıkmaktadır. Su yüzeyinde yoğunluğu düşük bir tabaka oluşmaktadır. Yoğunluğu sudan düşük bu tabakanın suyun kaldırma kuvveti ölçüsünde bir kaldırma kuvveti uygulaması mümkün değildir. Bu nedenle gemiler bir kuyuya batar gibi batmaktadırlar.

Uçakların düşmesi de yine hafif gaz sebebiyledir. Gazların hafif olması uçakların uçma prensibiyle çelişmektedir. Bu nedenle uçaklar da bu bölgede düşmektedirler. Tabi bu bölgenin ısınma durumuyla alakalıdır. Yani her zaman böyle tehlike arz etmemektedir.


Etiketler:
  • coğrafya    
  • Yorumlar
    Yorum Yap