9. Sınıf Ders Çalışma Programı

20.09.2016 - 03:58

Lisenin başlangıcı aslında üniversitenin başlangıcı için bir temel atmaktır. Bunu lisede fark etmeseniz dahi üniversitede fark ediyorsunuz. Lisede çalışmanın en baştan beri sıkı olması gerekir. Bu amaçla 9. sınıf ders çalışma programı önem arz etmektedir. Dokuzuncu sınıflar için ders çalışma programı oluşturmak zor bir mesele olabilir. Çünkü liseye yeni geçmiş öğrenci ders çalışmayı orta okul mantığıyla değerlendirebiliyor. Bu da hayal kırıklığına ve başarısızlığa yol açacaktır.

9. sınıf ders çalışma programı

9. Sınıflarlar için ders çalışma programını olabildiğince basit tutmamız gerekir. Orta okuldaki okul birincilikleri, başarılar vesaire lisede artık bir anlam ifade etmeyecektir. 9. sınıf lise eğitiminin temellerini atmaktır. Bu nedenle 9. sınıfta iyi çalışan biri, çalışma temposunu sürdürürse başarılı olması çok daha kolay olacaktır. Burada sunduğumuz 9. sınıf ders çalışma programında olabildiğince basit kalmaya ve programı kolay tutmaya çalışacağız. Aksi taktirde sınavdan yeni çıkmış bir öğrenci için bu programı uygulamak zor olacaktır.

9. Sınıf Ders Çalışma Programı Örneği

Burada örnek bir program verilecektir. Bu örnek program herkes uyacak bir programdır. Lise çalışmasına uygun olarak hazırlanmıştır. Henüz alan seçmemiş bir öğrenci için ideal olan bu programda hem okul derslerinde başarılı olmak hem de ileride girilecek üniversite sınavlarında başarılı olmak için çok uygundur.

9. sınıf ders çalışma programı örneğinde haftanın 6 günü 3 saat ders çalışma bulunuyor. Burada haftanın 1 günü ders çalışma yok. 1 gün dinlenmek herkesin hakkı. Haftasonu 1 gün dinlecek diğer gün de sadece 3 saat çalışaksınız.

Program için ihtiyacınız olan şey üniversite sınavları için bir Türkçe ve Matematik-1 kaynağıdır. 9. sınıfta amacımız sınava yönelik bu iki dersi halletmektir. Günde 1 saat bu derslere çalışacağız. Geri kalan 2 saatte de okul dersleri tekrar edilecektir.

9. sınıf ders çalışma programı örneği
Günler Okul dersi Sınava hazırlık Ödev
1. gün 1 saat fizik tekrar Türkçe 1 saat 1 saat
2. gün 1 saat kimya tekrar Türkçe 1 saat 1 saat
3. gün 1 saat biyoloji tekrar Yok 2 saat
4. gün 1 saat tarih tekrar Matematik 1 saat 1 saat
5. gün 1 saat coğrafya tekrar Matematik 1 saat 1 saat
6. gün 2 saat genel tekrar Yok 1 saat

Programı biraz daha açıklayalım. Okul dersi bölümünde okulda o hafta gördüklerinizi tekrar edeceksiniz. Tekrar etmenin ne kadar önemli olduğunu biliyor olmanız gerekir. Burada 5 gün tekrar edilecek dersleri sıraladık. Ancak bu sırayı kendiniz değiştirebilirsiniz.

1 haftlık dersi tekrar edeceğiniz için o dersin okulda işlenmiş olması gerekiyor. Mesela pazartesi fizik yazıyor ama siz o hafta daha fizik dersini görmediniz. O zaman değiştirebilirsiniz. Burada tekrar edilecek dersler listesine Türkçe ve Matematiği eklemedik. Onlara sınava hazırlık kitabından çalışacaksınız. Ayrıca 2 saat genel tekrar bölümünde bu derslere çalışabilirsiniz.

Genel tekrar bölümü listede olmayan dersler için de kullanılabilir. Ayrıca 1 saat verilmiş ödev süresinde her gün ödev olmayacağına göre edebiyat, felsefe gibi derslerin tekrarında ve eksik kaldığınız yerlerde kullanılabilir. Yabancı dil derslerini de yine ödev olarak düşünüp çalışabilirsiniz.

Sınava hazırlık derken kast ettiğimiz birinci bölüm dersleridir. Burada 2 kaynağı her birine haftada 2 saat çalışmak suretiyle bitireceksiniz. Acele etmenize gerek yok. Bu hız gayet yeterli olacaktır.

Peki matematikte matematik 1 kapsamına girmeyecek bir konuyu okulda gördüğümde nasıl tekrar edeceğiz. Bunu okulda işlediğiniz defterinizden ödev saatinde ve genel tekrar süresinde yapabilirsiniz. Diğer dersler için de tekrar etme süresi gayet yeterlidir.

Programın hafif olduğunu düşünenlerin büyük bir kısmı bu programı 2 hafta dahi uygulamayacak insanlardır. Programdaki ders çalışma miktarı ideal ve yeterlidir.

9. Sınıf Ders Çalışma Programı Hazırlama

Verilen örnek programı sevmediniz ve kendiniz program hazırlamak istediniz. O zaman 9. sınıflar için ders çalışma programı hazırlama esnasında dikkat edeceğini hususları bilmeniz gerekir. Burada önemli olan şeyleri sıralayalım.

  • Günde en az 3 saat çalışma
  • Matematik - 1 ve Türkçe çalışması
  • Okul derslerinin tekrarı
  • Programın aksatılmadan uygulanması

Yukarıdaki maddeler ışığında kendi programınızı hazırlayabilirsiniz. Ayrıca ders çalışma programı hazırlama yazısını da okuyup program hazırlığı konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bu programı dokuzuncu sınıf boyunca kullandığınızda seneyi verimli bir şekilde geçirmiş olacaksınız. Bundan emin olabilirsiniz. Programın genel ilkeleri okul derslerinin yanında üniversite sınavlarına hazırlığın temelini de atacak nitelikte olmalıdır. İkisi bir arada olursa verim yüksek olur.


Etiketler:
Yorumlar
Yorum Yap