Tercihlerde Boğaziçi Üniversitesine İlgi

21.08.2016 - 21:34

Boğaziçi üniversitesinin yıllardır ülkemizde birçok öğrencinin hayalini süslendiğini hepimiz biliriz. Kontenjan ve bölüm sayısı çok da yüksek olmayan bu üniversitemiz en iyi öğrencileri almanın onurunu yaşamaktadır. Özellikle mühendislik alanındaki bölümlerinin yüksekliği ile dikkat çeken Boğaziçi üniversitesine tercihlerde büyük ilgi ortaya çıkmaktadır. Yıllar geçtikçe bu ilgi azalmayı bir tarafa bırakın artmaktadır. Türkiye’nin en iyi öğrencilerinin bu üniversiteye girmesi Boğaziçi üniversitesinin mezun profilini de etkilemektedir. Mezunlarının tamamına yakını iş bulma konusunda sorun yaşamamaktadır. İş bulma ve iş hayatında başarılı olma istatistiğine bakarsak Boğaziçi üniversitesi devlet üniversiteleri arasında ilk sırada yer alacaktır.

tercihlerde boğaziçi üniversitesine ilgi

Özellikle ilk 1000’den çok sayıda öğrenci alan Boğaziçi üniversitesi 2016 lys tercih sonuçlarında da yine rekor kırdı. İlk 1000’den 670 öğrenci Boğaziçi Üniversitesini tercih etti. Bu rakam geçen sene 667 idi. Yani 2015’ten 2016’a geçerken Boğaziçi üniversitesi derecedeki öğrenci sayısını da yine arttırmış oldu.

2016 verilerine göre başarı sıralamalarında ilk 100’den 45 kişi, ilk 250’den 135 kişi ve ilk 1000’den de 670 kişi tercihi Boğaziçi üniversitesinden yana kullandı. Özel üniversitelerin popülaritesinin arttığı bu dönemde hala bu istatistiği yakalayabilmek korkunç bir ilginin sonucudur. Birçok vakıf üniversitesi az sayıdaki burslu kontenjanlarına para vaat etmesine rağmen Boğaziçi üniversitesinin dereceyi domine etmesi gerçekten ilginçtir.

Son yıllarda tıp tercih eden öğrencilerin düzenli olarak artması da bu istatistiği değiştiremedi. Çünkü bilindiği gibi Boğaziçi üniversitesinde tıp fakültesi yok. Türkiye derecelerinden de tıp tercihinde bulunan birçok insan var. Buna rağmen Boğaziçi üniversitesinin derece ortalaması yine en üstte yer alıyor.

Boğaziçi ismi ilk çıktığı günden itibaren çok popüler bir komumda. Birçok başarılı öğrenci daha öğrenimlerinin başında Boğaziçi üniversitesinin hayalini kuruyor. Bu hayalin güdülemesiyle çok çalışan öğrenciler tercihlerini hayallerinden yana kullanıyor. Boğaziçi üniversitesinin boğazda bulunması, öğrenci sayısının sınırlı ve başarılı ortalamalarının yüksek olmasının yanında İngilizce eğitiminin güçlü olması da bu bilinirliğe etki ediyor.

Boğaziçi üniversitesinde yer alan 33 bölümden 22’si taban puanı olarak ilk sırada yer alıyor. Bu da ilk tercihin Boğaziçi olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte vakıf üniversitelerini aradan çıkarırsak 33 bölümün tamamı devlet üniversiteleri içerisinde taban puanı açısından ilk sırada yer alıyor. Vakıf üniversitelerinin bazı bölümleri tam burslu ve çok düşük kontenjanlı oldukları için Boğaziçi üniversitesinin önünde bulunabiliyor. Bu sadece Boğaziçi’nde yer alan 11 bölüm için böyle.

2016 yılında Boğaziçi üniversitesine TÜBİTAK kontenjanları dahil olmak üzere toplam 2036 kişi yerleşti. Bu rakamın önemli bir kısmı ilk sıralarda yer alıyor. Yerleşen yüzde 60 yani 1200 dolaylarında kişi en az bir puan türünde ilk 5 binde yer alıyor.


Etiketler:
Yorumlar
Yorum Yap