Verimli Ders Çalışmak

11.04.2014 - 07:53

verimÖğrenciler nasıl verimli ders çalışacaklarına bilmeden verimsiz çalışma problemleri yaşayıp ders çalışmaktan soğuyabilirler. Açıkçası istek, motivasyon ve hedef olduktan sonra verimli bir şekilde ders çalışmak çok kolaydır. Motivasyon da zaten insanı belirlenen hedefe doğru ittiren güce denir. Yani hedef olmadan motivasyon olmaz, motivasyon olmadan da hedefe ulaşılmaz. Bazıları çevrelerinde gördükleri insanların iyi ders çalışabilmesini doğuştan gelen bir çalışma yeteneğiyle açıklamaya çalışır. Bu çoğunlukla doğru değildir. İyi ders çalışan insanların hepsinin ortak özelliği onları ders çalışmaya iten iyi bir nedenleri olmasıdır. Bu iyi nedeni kaybeden insanların performansları düşmeye başlar. Bu yüzden çalışkan öğrencilerin hepsi her zaman çalışkan değildirler. Mesela kötü bir lisede okuyan iyi bir öğrenciyi düşünün. Siz onu lisede çalışkan olarak görürsünüz ama liseden önce iyi çalışmadığı için aslında kötü bir lisede okuyordur. Daha önce çalışmasına neden olan bir uyarıcı faktör yokken şimdi üniversite telaşına kapıldığı için ders çalışıyordur.

Peki, hayatları boyunca hep çalışkan ve başarılı olan insanlar bunu nasıl başarıyor? Cevap şu: Onları hayatları boyunca başarıya iten daha büyük bir hedef vardır. Bir öğrenci ilkokula başlarken televizyonda bir doktor görmüş ve ona özenmişse, eğer çevresindekiler doktor olması için çok ders çalışması gerektiğini kavratmışsa o çocuk hedefine ulaşıncaya kadar motive olabilir. Fakat temel bir hedef ortada yoksa ve ders çalışmanız anlık gaza gelmelere bağlıysa o zaman bırakın verimli çalışmayı, siz doğru dürüst ders bile çalışmıyorsunuzdur.

Öncelikle şunu çok iyi öğrenmelisiniz ki önünüzde yıllar falan yok. Vakit o kadar hızlı geçecek ki sınav günü gelip çatacak. Bundan emin olun. Bakın şöyle bir çevrenize, sınav dönemini atlatmış yüzlerce insan göreceksiniz. Hiçbirinin de artık zamanı geri getirme şansı yok. Eğer başarısız olmuşlarsa çoğu da pişmanlık içerisindedir. Verimli ders çalışma prensibine göre ilerleyip başarılı olamayan insanlar bütün bir hayatı taktiksel bir kaç hataya feda etmişlerdir demektir. Peki, nedir bu verimli çalışma? Verimli çalışma dediğiniz çok karmaşık ve ruhani bir şey değildir. Veya dizilerde gördüğünüz 45 dakika ders 15 dakika mola şeklinde hazırlanmış programlardan ibaret değildir. Programlı çalışmak elbette önemlidir ancak programlı veya programsız mutlaka çok çalışmalısınız. Çok çalışmaktan kastımız birikimli bir şekilde ve sürekli çalışmaktır. Bunu yaparsanız çok ve verimli çalışmış olursunuz. Arada bir gaza gelip günde beş saat çalışmaya başlıyor ve bir hafta sonra bırakıyorsanız işiniz yaş demektir. Sınavlarda birinci olan öğrencilerin klasik olarak her sene çok çalışmadım ama ilkokuldan beri her gün 3 saat çalıştım diye açıklama yapar. Siz de az çalıştığına inanırsınız. Aslında şöyle bir hesaplasanız yıllarca her gün 3 saatin toplamda ne kadar büyük rakamları sonuç verdiğini fark edersiniz. Siz muhtemelen arada bir çalışıp üç dört ay kitap açmıyorsunuzdur. Sonra da bayram demeden, seyran demeden her gün üç saat sağlam ders çalışan adamın çalışmasını az çalışıp başarılı oldu şeklinde yorumluyorsunuz. Ayrıca üst üste düzenli çalışan adamlar beyinlerini sürekli dersle meşgul ettikleri için dersler onlar için temel gündem oluyor. Böylece gerçekten verimli çalışmış oluyorlar. Siz de verimli çalışmaya artık bu açıdan bakmalısınız. 


Etiketler:
Yorumlar
Yorum Yap