Kpss İçin Dershaneye Gitmek Gerekli Mi

07.04.2014 - 20:11

kpss dershanesiKpss’ye hazırlanmayı düşünen herkes ilk önce dershaneye gideyim mi gitmeyeyim mi diye sorar kendine. Eğer çevrenizdeki arkadaşlarınız kpss’ye hazırlanmak için dershaneye gitme yolunu seçmişse siz de o psikolojiye uyup gidebilirsiniz. Dershaneye gitmek özellikle kpss adayları için çok faydalı olabiliyor. Çünkü birçok aday sınava hazırlanırken aynı zamanda geçici bir işte çalışıyor. Bu da haliyle ders çalışmayı zorlaştır. Dershaneye gittiğinizde düzenli bir çalışma ve ders programınız olduğu için o programa uyduğunuz taktirde en azından bir miktar çalışmış olursunuz. Ayrıca bu işe para yatırmış olmak da sizi kesinlik motive eder. Bununla birlikte dershanenin başka faydaları da vardır. Örneğin matematiği kötü olan adaylar genellikle dershaneye ihtiyaç duyarlar. Çünkü matematik sözel derslere benzemediği için çoğu zaman kendi başına çalışılıp halledilebilecek bir ders değildir. Dershanede hocalar olduğu için yapamadığınız soruları hocanıza sorabilirsiniz. Bu da size takılmadan ders çalışma olanağı tanır.

Şunu unutmamak gerekiyor ki dershaneye gitmek tek başına sınav kazandırmaz. Eğer para ödediğiniz dershanenin sizin yerinize sınava girip kazanacağına inanıyorsanız derhal bu inançtan vazgeçmelisiniz. Çünkü böyle bir şey asla olmayacak. Sınava tek başınıza gireceksiniz. Eğer sınava ciddi bir şekilde hazırlanmışsanız ufak tefek istisnalar dışında çoğunlukla emeğinizin karşılığını alırsınız. Bu da demek oluyor ki sadece dershaneye gitmek yetmediği için ayrıca kendiniz çaba sarf etmelisiniz. Büyük bir kpss filozofunun ortaya koyduğu gibi her şey aslında basittir. Sınavdan önce bedava olan beyninizi kullanıp gerekeni yapmalısınız. Eğer düzgün ders çalışırsanız dershanenizden de maksimum düzeyde faydalanırsınız. Aksi taktirde sırf para vermiş olduğunuz için gidecek ve sınav yarıştan kopacaksınız. Dershane hocalarının önemli bir işlevi olan yapamadığınız soruları sorma kısmını gerçekleştirebilmeniz için de bireysel çalışma kesinlikle şart. İş sahibi olabilmek için ortaya koyduğunuz onca parayı çöpe atmak istemezsiniz.

Peki dershaneye gitmeden de kpss kazanılabilir mi? Bu sorunun cevabını kısa olarak verecek olursak; bal gibi de kazanılır. Dershaneye gitmeden çok yüksek puan yapan adaylar da vardır. Eğer ders çalışmak için para harcamış olmanız gerekmiyorsa ve sizi ders çalışmaya itecek bir iradeye sahipseniz adam akıllı çalışıp dershanesiz de sınavı kazanabilirsiniz. Ancak dershaneye gitmeyen adayların kendilerini daha çok zorlamaları gerekiyor. Çünkü istikrarlı bir şekilde ders çalışmaları yalnızca kendi iradelerine kalmış. Eğer kendinize güveniyorsanız ve temel derslerde biraz da temeliniz varsa dershaneye para vermeden çalışmak sizin için doğru alternatif olabilir.

Kısaca özetlemek gerekirse şunları söyleyebiliriz. Eğer kendi başınıza çalışamıyorsanız, matematikte sıkıntılar yaşıyorsanız, zaten bir işte çalışıyor ve ders çalışmaya vakit bulamıyorsanız gücünüzün yettiği ölçüde dershaneye gitmek sizin için faydalıdır. Fakat eğer çalışkan bir yapınız varsa ve ben konu olarak da sıfır değilim diyorsanız. Dershaneye para vermeye gücünüz de yetmiyorsa kaygılanmayı bırakın. İçinizin rahat olmaması için hiçbir neden yok. Sadece daha fazla çalışarak eksikleri kapatıp yine başarılı olabilirsiniz. 


Etiketler:
  • kpss    
  • Yorumlar
    Yorum Yap