Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü

04.05.2016 - 11:32

bankacılık ve sigortacılık bölümü

Günümüzde ekonomik gidişatın üçüncül faaliyetlere hızla yönelmesi sonucu hizmet sektörünün önemi de artmıştır. Eskiden sadece tarım ve belki de sanayi ile üretim yapmak mesele iken şimdi üretimler toplu ve büyük miktarda yapıldığı için üretim sonrası hizmetler giderek önem kazanmıştır.

Bankacılık ve sigortacılık alanı da bu ihtiyacın ürünü olarak ortaya çıkmıştır. Aslında bankacılık ve sigortalama faaliyetleri o kadar da yeni değildir. Yüzyıldan fazla süredir bu alanlar mevcuttur. Ancak bu sektörlerin sürekli büyümesi bu alanda hizmet verecek personel ihtiyacını da arttırmıştır.

Hizmet sektöründe çalışacak insanların çalışacakları alana yönlendirilmiş ve uzmanlaşmış olmaları hem iş hayatında başarılı olmaları hem de daha iyi çalışabilmeleri için önemlidir. Artık çoğu üst düzey firma eğitimsiz personel bulundurmamaya özen göstermektedir. İşte bankacılık ve sigortacılık bölümü de bu alana doğrudan eleman yetiştirmek için oluşturulmuştur.

Bankacılık ve Sigortacılığı Tercih Edecekler

Bu mesleği tercih edecek kişilerin özel sektörün yoğun iş yaşantısı temposuna ayak uydurabilmeleri gerekmektedir. Ayrıca çalışmayı seven, bilgisayar kullanmaktan ve iş takibi yapmaktan keyif alan insanların bankacılık ve sigortalama alanında daha başarılı olacakları aşikârdır.

Bu alanda kariyer yapacak insanların yine matematik ile içli dışlı olmaları, insanlarla güçlü iletişim kurabilmeleri ve analitik düşünmeleri gerekir. Sektör sürekli değişiklik gösterdiği için değişime ve öğrenmeye açık olmak da bu alan için oldukça önemlidir. Aslında hizmet sektörünün çoğu alanı bu özelliği taşımamızı gerektirmektedir. Bankacılık ve sigortacılık alanı da bundan farklı değildir.

Bölüm TYT puan türüyle öğrenci almaktadır. Bölüm puanı çok yüksek olmadığı için istekli ve bilinçli çalışmak yeterli olacaktır.

Bankacılık ve Sigortacılık Dersler

Bankacılık ve sigortacılık bölümünde alan hizmet sektörünün finans ve ekonomi alanıyla ilgili olduğu için bu konuyla alakalı dersler okutulur. İktisat, muhasebe, istatistik, işletme, iş hukuku gibi dersler ekonomi hayatının temelini oluşturduğu için bölümde okutulmaktadır. Bu dersleri sevmenin ve bu derslerde başarılı olmanın anahtarı da temel matematik bilgisinde yatmaktadır. Temel matematiği iyi olanlar bu konuları da başarıyla öğreneceklerdir.

Bölümde buna benzer daha birçok ders bulunmaktadır. Ekonomi ve bankacılık sektörünün bütün derslerinin yanında yardımcı dersler de görülmektedir. Ayrıca İngilizce öğrenmek bu bölüm için de önemli olduğundan mutlaka İngilizce dersinde başarı gösterilmesi gerekir.

Mezunların İş ve Kariyer Olanakları

Bankacılık ve sigortacılık bölümünü tercih edecekler için en çok merak edilen konuların başında atama veya iş olanakları gelmektedir. Bu bölümden mezun olanlar sermaye piyasası aracı kurumları başta olmak üzere birçok finans kurumunda iş bulabilmektedirler. Ayrıca olayın sigortacılık yanını düşündüğümüzde günden güne büyüyen çok sayıda sigorta kuruluşunda da iş olanakları mevcuttur. Bu bölümden fazla sayıda mezun olmadığı için rakip sayısı da az olmaktadır. Bu alanda yetişmiş personele büyük ihtiyaç olmasına karşın şu anda bankacılıkta ve sigortacılıkta çalışanların büyük çoğunluğu bu bölümden mezun değildir.

Dolayısıyla kendini iyi yetiştirip piyasaya bilinçli bir şekilde girmek hızlı yükselmek ve ilerlemek için önemlidir. Bölümün puanı çok yüksek olmadığı için Türkiye’nin en zeki öğrencileri bu bölüme girmemektedir. Ancak bankacılık işleri başarıyı ve zekayı gerektirir. Bu nedenle banka ve sigorta şirketlerinde yöneticiler şu an da genellikle işletmeci ve mühendislerden çıkmaktadır. Eğer kendinizi geliştirir, yabancı dil öğrenin ve her zaman öğrenmeye istekli olursanız bu alanda başarılı olmanız kolay olacaktır.


Etiketler:
Yorumlar
Yorum Yap