Hedef Belirlemek

10.03.2014 - 18:27

hedef

Florence Chadwick adını duydunuz mu? Bu kadın 1952 yılında otuz dört yaşındayken Pasifik’e dalarak rekor girişiminde bulundu ancak hedefine yarım mil kala rekor denemesinden vazgeçti. Sebebini sorduklarında ise sis yüzünden karayı göremediğini söyledi. Eğer karayı görseydim devam ederdim dedi. Buradan hepimizin çıkaracağı ders şu olabilir. Eğer başarılı olmak istiyorsak ortada gözle görülür bir hedefimizin olması gereklidir. Şimdi gözle görülür bir hedefin nasıl belirleneceğine bakalım. Öncelikle hayatınızdaki büyük resme bakmalısınız. Hayattaki temel isteklerini ve beklentilerinizi belirlemelisiniz. Daha sonra bu beklentilere ulaşmak için atlatmanız gereken adımları belirleyin. Örneğin ekonomik olarak daha rahat yaşamak istiyorsanız önce güzel bir iş bulmanız gerekir. Güzel bir iş bulmak için güzel bir üniversite okumanız gerekir. Bunun için sınavdan yüksek net yapmanız gerekir. Bu durumda bu amaç için temel adımınız sınav başarısıdır. Bunu diğer beklentileriniz için de uygulayabilirsiniz.

Hedeflerinizi belirledikten sonra bu hedefleri daha küçük parçalara ayırın. Ve elde ettiğiniz her başarı için kendinizi ödüllendirin. Şöyle bir örnek verelim. Sınavda yüksek net yapmak istiyorsunuz o zaman denemelerde yüksek nete çıkmanız gerekli. Matematik netiniz de düşük. Ders çalışmaya başladınız ve matematiği ilerlettiniz. Çözdüğünün sınav denemesinde hedeflediğiniz artışı sağladınız. O zaman kendinizi ödüllendirmeniz gerekir. Eğlendiğiniz bir şeye vakit ayırabilirsiniz mesela. Bu şekilde hedeflerinize varma konusunda sizi harekete geçirecek bir mekanizma kurmuş olursunuz. Dikkat etmeniz gereken şey hedeflerinizi küçük parçalara ayırmanızdır. Daha küçük parça daha çok başarı ve daha çok ödül demektir. Ancak hedeflerinizin yuvarlak ifadelerden oluşmaması gerekir. Açık ve ölçülebilir hedefler her zaman daha iyidir.

Hedeflerinize ulaşmanız için yapmanız gerek diğer önemli bir şey ise daha önce başarmış insanlardan destek almaktır. Hepimiz geçmişe dönüp baktığımızda birçok şeyi daha farklı yapmamız gerektiğini düşünürüz. Tecrübe gerçekten para ile satın alınamayacak kadar değerli bir şeydir. Tecrübe kazanmayı beklerseniz zamanı gelene kadar birçok şeyi zaten kaybetmiş olursunuz. Bu açıdan bakıldığında başkalarının tecrübelerinden faydalanmanın çok önemli olduğunu anlarsınız. Bunu model alma olarak da düşünebilirsiniz. Hedeflerinizi başarmış birini kendinize model alarak tecrübelerinden faydalanmaktan asla çekinmeyin. Büyüklerin nasihatlerine her zaman değer verin. Üniversite dördüncü sınıfta okuyan biri şimdi birinci sınıfta olsam o zaman yaptığım hataları yapmam diye düşünür. Tam o sırada birinci sınıfta okuyan biri bilmediğinden dolayı aynı hataları yapmaya devam eder. Dolayısıyla büyüklere ve daha tecrübelilere danışmaktan asla çekinmeyin. Bu size karakter olarak da çok şey katacaktır.

Ayrıca hedeflerinizi belirlerken bir öncelik sırası oluşturmalısınız. Sizin için en önemli şey denir? Hangi şey hangi şeyden daha önemlidir. Vaktinizin ne kadarını neye harcamanız gerektiği konusunda bu size yardımcı olacaktır. Birçok insan yapmak istedikleri konusunda kararsız veya çok şey yapmak istedikleri için karmaşa yaşarlar. Elinize aldığınız bir şey için bir sonraki gün hevesinizi kaybediyorsanız siz de ne yapmak istediğinizi tam belirleyememişsiniz demektir. Bunu yapamazsanız her gün yeni bir şey deneyeceksiniz ve çoğunlukla bir iki günü geçemeyeceksiniz demektir. Olabildiğince vaktinizi önceliklerinize ayırmalısınız ve öncelikleriniz kesin bir şekilde belli olmalıdır.   


Etiketler:
  • başarı    
  • Yorumlar
    Yorum Yap