Ünlü Türk Yazarlar

17.02.2016 - 15:32

ünlü türk yazarlar

Dünya edebiyatında bilinen ve Türk dünyasını küresel çapta temsil eden büyük yazarlarımız bulunmaktadır. Dünyaca ünlü olan bu Türk yazarlar yurdumuzun sınırlarını aşmış ve namlarını dünyaya duyurmuşlardır. Yurt dışında da okunan ve eserleri birçok dile çevrilen edebiyatçılarımızdan bazılarını sizinle paylaşacağız. Ünlü Türk yazarlar başlığını seçmemizin nedeni bu edebiyatçıların gerçekten de dünyada ünlü olmalıdır. Yoksa büyük edebiyatçılarımızın sayısı tabi ki burada verdiklerimizle sınırlı değildir. Özellikle eski zamanlarda bu topraklarda çıkan edebiyatçılar dünyayı değiştirecek nitelikte eserler vermişlerdir. Bunlardan bazılarının ünü sınırları aşarken bazılarını ise biz tanıtmakta yetersiz kalmışız. Örneğin Mevlana Celaleddin Rumi yurt dışındaki ünü kadar Türkiye’de okunmamıştır. Hala onunla ilgili yazılan kitaplar Amerika ve Avrupa’da en çok okunan kitaplar listesine girmektedir. Ancak bazı büyük filozof ve yazarlarımızı da tanıtma konusunda biz çok yetersiz kalmışız. Bundan şikâyetçi olmak yerine edebiyatımızı daha çok tanımalı ve tanıtmalıyız. İşte size dünyaca ünlü modern Türk yazarlardan bazıları:

Orhan Pamuk

2006 yılında Nobel edebiyat ödülü alıp hepimizi gururlandırmıştır. 1952 doğumludur. Eserleri 40’tan fazla dile çevrilmiştir. Kendisi Türkiye’de çok okunmasa da dünyada çok okunmuş bir romancıdır. Beyaz Kale, Benim Adım Kırmızı, Kara Kitap, Kar, Yeni Hayat bu ünlü Türk yazarın en bilinen eserlerindendir. Edebiyat ve özellikle roman konusunda çok yeteneklidir.

Elif Şafak

1971 doğumlu modern Türkiye yazarıdır. Güzelliği ve genç yaşıyla bütün dikkatleri üzerine çekmiştir. Özellikle iyi İngilizce konuşması ve yabancı dilde eser vermesi onu dünya yazarları arasına sokmuştur. Şafak, her ne olursa olsun Türkiye ile bağını koparmamıştır. Ayakları buraya basan bir dünya yazarıdır. Eserleri Türkiye’de en çok satanlar listesine girmiştir. Aynı zamanda yurt dışında da okunmaktadır.

Sabahattin Ali

1948 yılında 41 yaşındayken vefat eden öykücü, romancı ve şairdir. Modern Türkiye’nin önemli edebiyatçılarındandır. Hayatta çektiği sıkıntılar ve kısa ömrü olmasaydı belki daha birçok güzel eser verebilecekti. Sağda solda duyduğumuz birçok şarkı sözü onun şiirlerinden alınmadır. Üç tane birbirinden güzel roman yazmıştır. Kürk Mantolu Madonna romanı Türkiye’de en beğenilen romanlardan biri olmuştur.

Nazım Hikmet

1902 doğumlu büyük Türk şairdir.1963 yılında Rusya’da ölmüştür. Politik düşünceleri uzun sürede Türkiye’de yasaklı olmasına neden olmuştur. Şiirleri gizlice dağıtılmış ve okunmuştur Türkiye’de. Aynı zamanda yabancı dile de çevrilmişlerdir. Modern Türk edebiyatında Türkiye’yi dünyaya en iyi temsil eden edebiyatçılar arasında yer alır. Sadece Türkiye'de değil bütün dünyada en büyük şairler arasında gösterilir.

Bilge Karasu

1930 doğumlu ünlü Türk romancı ve filozoftur. Felsefe alanında eserler vermiştir. Post modern roman denince Türkiye’de akla o gelir. Edebiyat çevrelerinde de yazıları önemle incelenmiştir. Sınırları Türkiye’yi aşan yazarlarımızdan bir tanesidir.

Yaşar Kemal

Türkiye’de roman denince ilk akla gelen isimlerden biridir. 1922 doğumludur. Dünya’da tanınmıştır. Nobel edebiyat ödülü almaması herkesi şaşırtmıştır. İnce Memed, Sarı Sıcak, Yer Demir Gök Bakır sanatçının önemli eserleri arasındadır. Onu yazmaya üç beş satır yetmez. Roman tatmak isteyenler bu büyük yazarın eserlerini mutlaka okumalıdır.

Enis Batur

Türkçe ve İngilizce dilinde yazan 1952 doğumlu edebiyatçıdır. Babası Muhsin Batur’dur. Yabancı dilde yazdığı eserleri yurt dışında beğeniyle okunmuştur. Şiir, deneme, roman dallarında olmak üzere birçok eseri bulunmaktadır. Edebiyat alanında birçok ödül kazanmıştır. Halen aktif bir şekilde eser vermeye devam etmektedir.

Aziz Nesin

1915 doğumlu Türk öykücüdür. Eserleri en çok yabancı dile çevrilen ilk 5 Türk yazar arasında yer alır. Asker kökenlidir. Askeri okulların yanında güzel sanatlar akademisinde eğitim almıştır. 1995 yılında ardında birçok satirik eser bırakarak hayata veda etmiştir. Adına aktif çalışan bir vakıf bulunmaktadır. Yaşarken yaptığı açıklamalarla ülke gündemine defalarca oturmuş ve politik tavrı nedeniyle defalarca hakkında mahkeme açılmıştır.


Etiketler:
  • edebiyat    
  • Yorumlar
    Yorum Yap