Matematik Alanında En Önemli Bilim Adamları

11.02.2016 - 11:38

matematik bilim adamları

Matematik bilim olarak algılansa da aslında bilim için kullanılan bir dildir. Çünkü bilim doğada olanı inceler. Matematik ise doğrudan doğada bulunmayan soyut bir kavramdır. Ancak matematik bilim adamları tabiri çok da yanlış değildir. Çünkü geçmişte bilimle uğraşan birçok kişi matematiğe de ilgi duymuştur.

Özellikle pozitif bilimlerde yapılan deneyin son noktasında yine bir matematiksel denklem ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle matematik ve bilim adamları kavramlarını birbirinden çok da ayırmak mümkün değildir. Zaten matematik ile bilim iç içedir.

Matematikçi matematik konusunda hayli bilgiye sahip ve matematiksel ilişkileri kavrama konusunda uzman kişidir. Matematik hayatın her alanında ve her bilimde yoğun olarak kullanıldığı için birçok kişinin katkısıyla gelişmiştir. Ancak matematik pozitif bilimlere nazaran gelişimini çok önceden göstermiştir.

Çünkü insanlar daha doğayı tam tanımasalar da bir nevi felsefi boyut ihtiva eden matematiği geliştirmişlerdir. Deha niteliğine birçok matematik uzmanı bilim adamı çözülemeyen yeni denklemleri çözerek matematiğe yeni bir boyut kazandırmışlardır. Biz de hem sizleri bilgilendirmek hem de onlara vefa göstermek için bu bilim adamlarından en önemli birkaçının ismini sizinle paylaşacağız.

Pythagoras

Türkçe ismiyle Pisagor dünyanın en önemli matematikçilerinin başında gelir. Belki de tarihteki ilk büyük matematikçidir kendisi. Sayıların babası Pisagor yazısında kendisine zaten değinmiştik. Gerçekten de hakkında kısa da olsa bir yazıyı sizinle paylaşmak önemliydi bizim için. Çünkü bu büyük dahi kullandığımız matematiğin önemli temellerini attı. Pisagorlar ilgili yazıyı kendisini bir nebze de olsa tanımak için mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

Hârizmî

780 – 850 yılları arasında yaşamış fars matematikçi ve bilim adamı. Matematik, astronomi gibi konularda önemli buluşlara imza atmıştır. Dünyanın çevresini çok yakın bir değerde o zaman hesaplamıştır. Cebir alanında büyük başarılara imza atmış olan el- Harizmi aynı zamanda büyük bir coğrafya bilginidir. En büyük matematikçiler arasındadır.

Wilhelm Leibniz

17 ve 18. Yüzyıllarda yaşamış alman matematikçidir. Leibniz çarkının oluşturucusudur. Newton ile dönemdaştır. Fizik ve teknik konularda da önemli çalışmalar yapmıştır. Cenazesine sekreteri dışında kimse katılmamıştır. Ölümünden uzun bir süre sonra cesedinin kimliği belirlenmiştir. Newton da aynı şekilde büyük bir matematik uzmanı ve bilim adamıdır. Ancak Newton’un fizik alanındaki başarısı matematikçiliğini bir ölçüde gölgelemiştir.

Leonardo Fibonacci

Tam ismi Leonardo Pisano Blgollo olan İtalyan matematikçidir. 12 ve 13. Yüzyıllarda yaşamıştır. Ortaçağın belki de en büyük matematikçisidir. Fibonacci serilerini bulmuştur. Arap nümerik sistemine büyük ölçüde katkılar sağlamıştır.

René Descartes

17. yüzyılda yaşamış bir Fransız filozofudur. Felsefenin yanında matematiğe de büyük katkılar sağlamasına rağmen çok büyük bir filozof olduğu için felsefeyle daha çok anılmıştır. Calculus’un temellerini atmıştır. Onun attığı temelleri Newton ve Leibniz geliştirmiştir. Cebir konusunda önemli çalışmalarda bulunmuştur. Matematik bilim adamları denince akla gelmesi gereken isimlerden birisidir.

Euclid

Milattan önce yaşamış İskenderiyeli büyük matematikçidir. Geometri alanında yaptıklarıyla geometri denince akla gelen ilk isim olmuştur. Geometri alanında ortaya koyduğu çalışmalar 2000 yıl boyunca bu alanı aydınlatmıştır. Çok uzun yıllar boyunca matematik denince akla gelen en önemli birkaç kişiden biri olarak kabul edilmiştir. Hala Öklid matematik ve geometride çok önemli bir yer tutmaktadır.

Carl Friedrich Gauss

18 ve 19. Yüzyıllarda yaşamış büyük Alman matematikçidir. Birçok otoriteye göre tarihin gördüğü en büyük matematikçi olarak da kabul edilir. Matematiğin birçok alanına çok büyük katkılar yapmıştır. Çok genç yaşta büyük bir matematikçi seviyesine çıkmıştır. Çalışmayı çok seven ve işinde mükemmeliyetçi olması onun bu başarısını perçinlemiştir.

Leonhard Euler

18. yüzyılda yaşamış İsviçreli matematikçidir. Gauss için prens diyenler onun için kral demişlerdir. Matematik alanında gerçekten tartışmasın bir şekilde gelmiş geçmiş en büyük ilk 5 arasındadır. Birçok otoriteye göre en büyük matematikçidir. Çalışmaları 70 ciltten fazla tutmuştur. Topolojiye e sayılar teorisine çok büyük katkılar sağlamıştır. Trigonometrik fonksiyonlar için önemli tanımlamalarda bulunmuştur. Rusya’nın St. Petersburg kentinde 1783 yılında 76 yaşındayken hayata veda etmiştir.

Bernhard Riemann

19. yüzyılda fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmesine rağmen 40 yıllık kısacık hayatına çok önemli çalışmalar sığdırmış Alman matematikçidir. Daha sonra geliştirilecek olan İzafiyet teorisine büyük katkılar yapmıştır. Kendi ismini taşıyan hipotezle birlikte birçok başarılı teorem ortaya koymuştur.

Alan Turing

Bilgisayar bilimin kurucusu sayılan büyük İngiliz matematikçisidir. 20. Yüzyılda yaşamış ve 42 yıl gibi kısa bir ömründe matematiğe damgasını vurmuştur. II. Dünya savaşında Alman telsiz şifrelerinin kırılmasında büyük emeği olduğu için savaş kahramanı sayılmıştır. Ömrü kısa olmasaydı belki daha birçok teorem ortaya koyabilecekti. 1954 yılında vefat etmiştir.

Matematik için önemli bilim adamları daha birçoktur. Örneğin Andrew Wiles günümüz matematikçileri açısından çok büyük öneme sahiptir. Ya da Newton bu listeye girecek kadar büyük bir matematikçidir. Aslında bu listenin çok daha geniş olması gerekmektedir. Ancak 10’luk sistem mantığıyla 10 kişiyi listelemek istedik. Oysa matematik alanında emek vermiş bilim adamları listesi çok daha geniştir.


Etiketler:
  • matematik    
  • bilim    
  • Yorumlar
    Yorum Yap
    Esma ilgül Nur 2018-12-26-165411

    Tam projeme layık çok ama çokteşekkürler :)