Ders Çalışmak

04.03.2014 - 21:23

ders çalışmakDers çalışmak hepimiz için problem olan bir kavram. Hiç birimiz ders çalışmayı sevmiyoruz. Şöyle bir gerçek var ki insan sevmediği işte başarılı olamıyor. Dolayısıyla zorlanarak dersin başına oturuyorsanız muhtemelen pek bir sonuç alamayacaksınız demektir. Peki bu sorun nasıl çözülebilir? Gerçekte ders çalışmayı sevmek ya da isteyerek çalışmak diye bir şey mümkün mü? Soruya kısaca cevap vermek gerekirse evet kesinlikle mümkün. Yalnız şunu açıklığa kavuşturmamız gerekli öncelikle. Ders çalışmayı sevmek doğrudan ders çalışma eyleminden zevk almak demek değildir. Olayın sonuçlarını düşünerek istekli yapma olayıdır sadece. En çalışkan bulduğunuz insanlar bile emin olun ki ders çalışmaktan lezzetli bir dondurma yemek kadar tat almıyorlar. Sadece kendilerini bunu yapmaları gerektiğine ciddi bir şekilde inandırmışlardır. Bazıları bunu motivasyon kavramıyla da açıklar. Öyleyse ilk yapmanız gereken neden ders çalışmanız gerektiğini kendinize anlatabilmektir. Bu süreci sonuçlarıyla beraber düşündüğünüzde işiniz daha kolay. Örneğin üniversite sınavına girecekseniz ders çalışmayı güzel bir bölümde okumak sonra güzel bir işte çalışmak veya hayalinizdeki yaşama erişmek için bir adım olarak kafanızda canlandırmanız gerekir. Eğer ders denilince aklınıza sıkıcı ders kitapları geliyorsa daha başlarken problem yaşıyorsunuz demektir.

Ders çalışmayı sevmek için şunu da iyi kavramak gerekir. Öğrendiğiniz her şey sizin emeğinizin bir ürünü olarak size değer katar. Öğrendiğiniz ne olursa olsun mutlaka işinize bir gün yarayacaktır. Sakın ders çalışmayı hayattan bir ödün veya gereksiz bilgileri öğrenmek zorunda olmak olarak düşünmeyin. Eğer bir şeyi iyi öğrenir de unutmazsanız hayatınızın sonuna kadar o gereksiz dediğiniz bilgilerin ne kadar işinize yaradığını göreceksiniz. Belki bunu ders çalışmak zorunda olan bir insan anlamayabilir ancak bu durumda başkalarının tecrübelerden faydalanmak size yardımcı olacaktır. Yaşlı insanların okumaya ve öğrenmeye ne kadar önem verdiğini bilirsiniz. Ders çalışmayı artık bir zorunluluk olarak değil de kendinize değer katma olarak görmelisiniz. Bunu gerçekten başarabilirseniz gerisi zaten gelir. Bu sürecin temel gerekliliklerini yerine getirirsiniz ve amacınıza ulaşmış olursunuz.

Derslere bakış açınızı değiştirdiyseniz ve artık bunun gerçekten faydalı olduğunu anladıysanız o zaman harekete geçmek için beklemenizin anlamı yok. Bahane üretmeyip doğrudan süreci başlatmalısınız. Ders çalışmayı rastgele değil de bir plan dahilinde yapmalısınız. Programlı çalışmanız ne kadar önemli olduğu konusunda ikna olmamışsanız diğer yazılara bakıp bu konuda kendinizi ikna etmeniz gerekir. Bununla birlikte ders çalışmanın zihinsel olarak hazırlık evresinin yanında gayet teknik bir boyutu da vardır. Hangi saatte ne kadar çalışacaksınız, hangi konuya ağırlık vereceksiniz gibi sorular başka bir konudur. İlk olarak bahsettiğimiz adımları halletmeli, sonrasında da teknik olarak sizin için en uygun programı yapıp etkili bir şekilde ders çalışmanız gerekir. İsteyerek yapınca her şeyin daha farklı olduğunu göreceksiniz. Ders çalışmak zamanla sizin için yapılması gayet makul olan bir eyleme dönüşecektir. Bundan sonra bu konuyla alakalı negatif düşünceleri aklınızdan çıkarıp olumlu bir yaklaşımla dersleri ele almayı unutmayın. 


Etiketler:
Yorumlar
Yorum Yap