Daha İyi Nasıl Hatırlayabiliriz?

22.02.2014 - 21:43

hatırlamakHer insan hatırlamak istediği bazı şeyleri zaman zaman hatırlayamayabilir. Yaşlı insanlarda sıkca görülen bu sorun sadece yaşlılara ait değildir. Her yaştaki insan bu problemden şikayetçi olabilir. Eğer herhangi bir sınava hazırlanıyorsanız ve sorun ders başarını etkilemeye başlıyorsa bu sorun artık hayati bir önem taşıyor demektir. Bu sorunun çözümü için öncelikle sorunu tam tanımamız gerekiyor. Bu sorun bir hafıza problemidir. Hafıza problemini anlamamız için öncelikle hafızayı anlamamız gerekiyor. Bunun için de hafıza dediğimiz kavrama bakmamız ve hafızanın işlevlerini kavramamız gerekir. İnsan hafızasının üç tane ana görevi vardır. Bu görevleri şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Bilgi kaydetmek
  • Bilgiyi depolamak
  • Gerektiğinde depolanan bilgiyi geri çağırmak

Eğer hafızanızdan memnun değilseniz yani iyi bir hafıza performansına sahip olmadığınızı düşünüyorsanız sorunun temeline inmeniz gerekiyor. İye performans gösteren bir hafızanın yukarıda belirtilen üç görevi düzgün bir şekilde yapması gerekir. Hafıza konusunda şikayetçi olan insanların çoğunda hafıza, bilgiyi kaydetme konusunda yetersiz kalıyor. Yani hatırlamadığını düşünen öğrenci aslında hatırlamak istediği şeyi tam olarak öğrenmemiş oluyor. Etkili bir öğrenmenin olabilmesi için öğrenilen bilginin hafızaya iyice kaydolduğundan emin olmalısınız. Bilgiyi kaydetme işini düzgün yapabilmek için bilgiye düzgünce odaklanmanız gerekmektedir. Bu odaklanma için sizi rahatsız edecek ve dikkatinizi dağıtacak her şeyden uzak durmalısınız. Örneğin; ders çalışırken müzik dinlemek derse verilmesi gereken dikkatin bir kısmı da müziğe ayırmaya neden olduğu için kaçınılması gereken davranışlardan biridir. Kısaca şunu söyleyebiliriz ki, öğrendiklerimizi rahatlıkla hatırlayabilmek için öğrenirken sadece öğrendiğimiz şeye odaklanmalıyız. 

Dikkatin Geliştirilmesi

Bir konuyu öğrenirken dikkatli olabilmek için öncelikle o konuya ilgi duymak gerekir. İlginizi çekmeyecek sıkıcı bir konu çalışıyorsanız bile bunu ilgi çekici kılacak yöntemler vardır. Örneğin; sınava hazırlanıyorsunuz ve çalıştığınız konu çok sıkıcı. Bu durumda o konuyu iyi öğrenip başarılı olduğunuzdaki sonuçları düşünün. Sonra o konuyu bütün bu sonuçlarla ilişkilendirin. Konuyla ilgili her bilgiye bu başarının bir adımı olarak beyninizde canlandırın. Bunu her konu için basitçe uygulayabilirsiniz. Önemli olan çalıştığınız şeye ilgi duyabilmek. 

İlgi duyma konusunu başardıysanız büyük bir adım attınız demektir. Sonrasında dikkatinizin dağılmasına neden olabilecek duygusal problemleri beyninizden uzaklaştırmak yapmanız gereken en önemli iştir. Kafanıza takılan herhangi bir şey dikkatinizi tamamen yok edebilir. Eğer sorunu kafanızda çözememişseniz aklınıza gelen duygusal problemlerle ders çalışma esnasında mücadele etmeyin. Onları sadece daha sonraki bir zamana erteleyin. Beyninizi önünüzdeki derse verebilmek için beyninizi tamamen boşaltın.

Son adım olarak da dikkatinizin dağıldığını fark ettiğiniz ilk anda hemen bütün süreci hatırlayıp kendinize gelmeye çalışın. Yeniden derse dönmek için vakit kaybetmeyin. Bu konuda bilinçli ve kararlı olmaya çalışın. Bu disiplini bir alışkanlık haline getirince etkili bir ders çalışmanın zor olmadığını fark edeceksiniz. Dikkatli bir çalışmadan elde ettiğiniz bir bilgiyi daha sonra hatırlamak daha kolay olacaktır. 

Hafızanın Geliştirilmesi

Hafızanın geliştirilmesi için bilim insanları tarafından kavramsallaştırılmış birçok teknik vardır. Bu tekniklerin hepsini zikredip kafa karışıklığına meydan vermeye gerek yok. Sadece şunu çok iyi bilmek gerekir ki. Bilgi öğrenilirken basit bir şeyle ilişkilendirilip öğrenilirse öğrenilen bilgiyi unutmak nerdeyse imkansız hale gelecektir. Bunu yapmanın sayısız yöntemi vardır. Bu yöntemlerden sizin için en uygun olanı seçebilirsiniz. Hatta kendiniz öğrendiğiniz bilgiyle bir ilişki kurma yöntemi geliştirebilirsiniz. Bir örnekle bu durumu açıklayalım. Ege bölgesinde en çok yetiştirilen tarım ürünleri zeytin, üzüm, haşhaş, tütün ve incirdir. Bu bilgiyi yıllarca zeytin, üzüm, haşhaş, tütün ve incir kelimelerinin baş harfi olan ZÜHTİ kelimesiyle aklında tutan binlerce öğrenci vardır. Bu örnek bir akrostiş örneğidir. Bunun dışında kendiniz bilgiyi ilişkilendirebileceğiniz herhangi bir yol izleyebilirsiniz. 


Etiketler:
Yorumlar
Yorum Yap