Ygs Sosyalden Full Çekmek

09.10.2016 - 14:27

Ygs Sosyalden Full Çekmek

Ygs sosyal testi şüphesiz sınavdaki en zor testlerden biridir. Üstelik bu test sözel öğrencileri için hayati önem taşıyor. Eşit ağırlık ve sayısal öğrencileri için de sosyal testindeki her soru ekstra puan demektir. Sınavın iyi geçmesi için sosyal testinden de her koşulda yüksek yapmak gerekir. Sayısal öğrencilerden hedefi yüksek olmayanlar için sosyal testi önemli olmayabilir. Ancak başarılı sayısalcılar ve sözelciler için ygs sosyalden full çekmek hayali kurulan bir durumdur.

Bu yazıda ygs'de sosyal testinde full çekmek istiyorum diyen öğrencilerin yapması gerekenler üzerinde duracağız. Bildiğimiz gibi ygs'de Türkiye birincileri dahi yanlışlarını Sosyal testinde yapmaktadırlar. Durum böyle olunca bu testte full çekmek de epey zor olmaktadır. Ancak yine de umutsuzluğ kapılmamak gerekir. Çünkü ygs sosyal testinden full yapanlar mevcut. Full çekmeyi hedeflemek her koşulda iyidir. Siz bütün soruları doğru yanıtlamak için çalışırsınız ancak hata ile 1 2 yanlışınız çıkarsa yine başarılı olmuş olursunuz. Hedefi yüksek tutmakta hiçbir sakınca yoktur.

Sözel, sayısal ve eşit ağırlık gurubu öğrencilerinin hepsi için sosyal testinden daha kolay full çekilecek olan Türkçe testi vardır. Ygs Türkçe'den full çekmek adlı yazıyı okumadıysanız mutlaka okumanız gerekir.

Ygs'de sosyali full yapmak için tarih, coğrafya, felsefe ve din kültürü sorularını eksiksiz yapmalısınız. Bu derslerin hepsine ayrı ayrı yoğunlaşmalısınız. Eksik bir nokta kalmadıkça siz bu testlerde full çekmeye yakınalışıyorsunuz demektir.

Din kültürü soruları biraz genel kültüre kalmış diye düşünebiliriz. Ancak özellikle felsefe hafife alınan ve çok yanlış yapılan bir derstir. Coğrafyada da detay içeren bilgi soruları ve birbirine çok yakın iki şık içeren çeldirici sorular sorulmaktadır. Bu derslerin hepsinde full çekmek kolay olmayacaktır. Ancak çok çalışırsanız neden olmasın.

Tarih dersi için yapmanız gereken en ince detayına kadar konuları çalışmak ve çok soru çözmektir. Ayrıca çıkmış sorular tarih soru tiplerini anlamanız için çok önemlidir. Full çekmek istiyorsanız çıkmış sorular üzerinde durmanız gerekir. Ancak her şeyin başı öncelikle konuları bitirmektir. Tarihte özellikle inkılap tarihi konuları çok detaylı çalışmanız gerekir. Başarılı öğrencilerin çoğu bu kısımdan soru kaçırmaktadırlar.

Coğrafya dersi için harita bilgisi hafife alınan en önemli konulardan biridir. Ayrıca yüzey şekilleri, nüfus özellikleri ve genel Türkiye coğrafyası iyi bilinirse testin bu kısmından çok soru kaçırmazsınız. Doğrusu coğrafya sosyal testinde full çekmeye en uygun bölümdür diyebiliriz. Ancak bilgi olarak kendimizi hazırlamalı ve konu anlatımlı coğrafya kaynağında bilinmedik tek bir bilgi bırakmamalısınız.

Felsefe dersinde çıkan sorular sadece Türkçe testindeki paragraf soruları gibi çıkmamaktadır. Bu tarz çıkan soruların yanında felsefi akımlar ve felsefe kavramları ile ilgili çıkan sorular bulunmaktadır. Bu konularda bilgi sahibi olmadığınız zaman size her şık makul gelecektir. Felsefeden full çekmek için ygs felsefe konuları tek tek kavramlar dikkate alınarak çalışılmalıdır.

Bu anlatılanlar zor diye düşünüyorsanız siz eğer full çekmenin kolay olmasını beklemiyor olmanız gerekir. Unutmayın eksik konu hatta en basit konu içerisindeki eksik bilgi dahi full yapmaktan alıkoyar sizi.


Etiketler:
  • dersler    
  • ygs    
  • Yorumlar
    Yorum Yap