1 Asal Sayı Mıdır?

28.11.2020 - 09:30

Matematikte sayıların özellikleri temel bir konudur. Hangi sayı doğal sayı, hangi sayı rasyonel sayı ya da hangisi asal sayı bilmek gerekir. Asal sayıları bilmiyorsanız mutlaka öğrenmeniz gerekiyor. Bu yazıda çok sık sorulan ve karıştırılan 1 asal sayı mıdır sorusuna yanıt vereceğiz. Ardından da asal sayı nedir kısaca hatırlayacağız.

1 asal sayı değildir. Bütün asal sayılar pozitif tam sayılar içerisinde yer alır. En küçük asal sayı 2'dir.

1 asal mıdır değil midir öğrendik. Ama bunun sebebini bilmezsek mantığını tam anlamamış oluruz.

Çok sorulan bir diğer soru da 0 asal sayı mıdır sorusudur. Hayır 0 da asal değildir.

1 asal sayı mıdır

1 Neden Asal Sayı Değildir?

Asal sayının tanımını hatırlayalım. 1 ve kendisi dışında pozitif tam böleni olmaya sayılara asal sayı denmektedir. Örneğin 7 bir asal sayıdır. Çünkü 1.7 şeklinde yazılabilir. Pozitif çarpanları 1 ve 7'dir. Yani kendisine ve 1'e tam bölünür. Aynı şekilde 29 sayısı ya da 61 sayısı da asal sayıdır.

Asal sayılar konu anlatımı kısmında asal sayının ne olduğunu ve özelliklerini detaylı olarak anlattık. Konuyu iyi bilmiyorsanız mutlaka orada yazdıklarımızı dikkatli bir şekilde tekrar edin.

Yukarıda verdiğimiz tanıma göre düşünürsek bir sayının asal olabilmesi için 2 farklı pozitif tam böleni olması gerekir. Bunlardan biri 1, diğeri de kendisi olacaktır.

1 neden asal değildir diye sorduğumuz karşımıza temel neden olarak şu çıkıyor. 1'in 2 tane pozitif tam böleni yoktur. Sadece 1 tane vardır o da kendisidir. 1 = 1.1 yazdığımızda tek bir çarpan kullandığımızı görmekteyiz.

2 = 2.1 şeklinde yazılır. Bu nedenle 2 asal sayıdır. 3 = 3.1 olduğu için 3 de asal sayıdır. Ancak 4 asal sayı değildir. Çünkü 4 = 4.1 olduğu gibi 4 = 2.2 de olabilir.

Kısaca şöyle özetleyelim. 2 farklı pozitif tam böleni olan sayılar asal sayılardır. 3 ve daha fazla olanlar asal sayı değildir. 1'in sadece 1 pozitif böleni vardır. Bu nedenle 1 de asal sayı değildir.


Etiketler:
  • matematik    
  • Yorumlar
    Yorum Yap