Ygs Felsefe Konuları

21.08.2016 - 18:05

ygs felsefe konuları

Ygs sınavında felsefe soysal bilgiler testinin önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Ygs felsefe konuları bütün üniversiteye hazırlık süreci içerisinde önemli konulardır. Felsefe dersine yeterince çalışılmaması bu alandaki netlerin de düşüklüğüne neden olmaktadır. En başarılı öğrencilerin bile felsefede soru kaçırdığını görüyoruz. Bütün sınav içerisinde ortalama 8 9 tane çıkan bu sorular sınav için önemlidir. Ygs felsefe konuları önemi kavranmadığı için bu alandaki kitap bitirmek veya soru çözmek çoğu kişinin aklına gelmez. Soruların da zaten Türkçe paragraf soruları gibi olduğu düşünülür. Ancak son yıllardaki sınavlara baktığımızda ciddi manada felsefede bilgi sorusunun çıktığını görüyoruz. Bununla birlikte çıkan yorum sorularının da ygs felsefe konuları açısından temel bilgiye ihtiyaç doğurduğunu söyleyebiliriz. Zaten hiç bilinmeyen bir konuda yorum yapmak da neredeyse imkânsızdır.

Aşağıda listesi verilmiş olan bu konuların iyi öğrenilmesi sınavlara hazırlık açısından çok önemlidir. Sınava ciddi hazırlanan birisi için önemsiz ders zaten yoktur. Çalışmadan başarılı olmanın da imkansız olduğunu hepimiz biliyoruz zaten. Bu nedenle ygs felsefe konuları da diğer bütün konular gibi ciddiye alınmalıdır.

Ygs felsefe konuları liste olarak şu şekildedir:

 • Felsefeye giriş
 • Bilgi felsefesi
 • Bilim felsefesi
 • Varlık felsefesi
 • Ahlak felsefesi
 • Siyaset felsefesi
 • Sanat felsefesi
 • Din felsefesi

Bu konuların hepsinden sayıları döneme göre değişmek üzere birer tane sorunun çıktığını söyleyebiliriz. Ygs felsefe konuları gördüğünüz gibi hem sayıca az hem ne nettirler. Bu konulara çalışmak sınavda felsefe testinden başarı olmak için çok önemlidir.

Ygs Felsefe Konuları İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Felsefeye doğal bir ilginiz yoksa ve bu dersi sınava hazırlık açısından değerlendiriyorsanız yukarıda liste halinde verilen ygs felsefe konularına sırayla çalışmanız gerekir. Bu konulardan en önemlisi felsefe nedir sorusunun cevaplandığı felsefeye giriş konusudur. Bu konuyu iyi anladığınızda diğer konuları da kolay anlarsınız.

İnternet sitemizde yukarıdaki konuların hepsine ulaşabilirsiniz. Sizler için gerekli kısımları hem detayla hem özetle anlattık. Bu konuları okumanız sınavda işinize epey yarayacaktır. Ygs felsefe konularına çalışmak asla vakit kaybı değildir. Bunun yerine karşılığını kolayca alabileceğiniz bir alandır. Felsefede yüksek net yaparsanız sosyal bilgiler testiniz de iyi duruma gelir.

Ygs felsefe konuları için dikkat edeceğiniz diğer bir husus kavram bilgisidir. Her konu içerisinde geçerli kavramları bilmek işinize çok yarayacaktır. Sınavlarda artık doğrudan kavram bilgisi de sorulmaktadır. Bir konu içerisinde geçen kavram soru olarak sorulmazsa bile o kavramla ilgili soru sorulabilmektedir. Bunu iyi bilen bir öğrenci soruyu kolaylıkla çözer.

Felsefe testinde dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da alanlarına göre en önemli filozofları tanımaktır. Filozofları tanımak derken onların hayat hikâyelerinden bahsetmiyoruz. Sadece içerisine dahil oldukları akın veya çalışma alanlarına ne gibi fikirler sundukları önemlidir. Amaç ygs ise felsefe konuları özet bilgi şeklinde öğrenilebilir.

Sosyal bilgiler testine din kültürü ve ahlak bilgisi bölümünün eklenmesi felsefe dersinin kıymetini de arttırmıştır. Çünkü din kültürü ve ahlak bilgisi dersini almayan öğrenciler bu test yerine de felsefe sorusu cevaplamak durumunda kalacaklardır. Bu da testteki felsefe sorusu miktarını hayli arttıracaktır. Özellikle bu sınıfta bulunan adaylar için ygs felsefe konuları hayati önem kazanmıştır.


Etiketler:
 • felsefe    
 • ygs    
 • Yorumlar
  Yorum Yap