Tıp Fakültesi Kazanmak İçin Kaç Net Yapmak Gerekir

14.01.2016 - 14:26

tıp kazanmak için kaç net yapmalıyımKüçüklükten beri hayali tıp fakültesi kazanmak, doktor olmak, insanlara faydalı olmak isteyen adaylar var. Bu adaylar doktor olmak istiyorlar ancak doktor olmak için ne yapmalıyım sorusunun cevabını bilmiyorlar. Şöyle ki, tıp kazanmak için ne yapılması gerekiyor, sınavlarda kaç soru çıkıyor, bu sorulardan ortalama kaç tane yapmam gerekiyor gibi meseleler birçok öğrenci için muallâkta kalan meselelerdir. Siz hedefinize iyi kitlenmiş ve yapmanız gereken her şeyi biliyorsanız sorun yok. Ancak ne yapması gerektiğini bilmeyen, doktor olmak hayali dışında sınavla ilgili bilgisi olmayan adaylar için bazı şeylerin açıklığa kavuşturulması gerekir. Özellikle lise eğitiminin ilk yıllarında tıp kazanmak için ne yapmalıyım sorusu yanıtsızdır. Sınav dönemi yaklaştıkça öğrenciler ister istemez oradan buradan duyduklarıyla bir şeyler öğreniyorlar. Ancak yolun başındaysanız ve merak ediyorsanız bu yazı merakınızı giderecektir.

Öncelikle tıp fakültelerinin MF-3 puan türünden öğrenci aldığını bilmek gerekir. Bu puan türüne göre ygs sınavında Türkçe, matematik ve fen bilgisi testleri aynı değerdedir. Sosyal bilgiler testi de sözel alan testi olması nedeniyle bir seviye daha az etkilidir. LYS kısmına gelirsek de fizik, kimya ve biyolojiden oluşan fen sınavı matematik ve geometriden oluşan matematik sınavına göre belirgin bir şekilde daha çok etkilidir. Özellikle lys’deki biyoloji testi size en çok puan getiren testtir. Tıp kazanmak istiyorum diyen adayların yapması gereken bu mf-3 puan türündeki puanlarını oldukça yüksek tutmaktır. Zaten puan türlerinin ayrılmasıyla beraber testlerin ağırlıkları da iyice önem kazandı. Örneğin, biyoloji netiniz çok yüksekse ve geometriden yanlışlarınız varsa, mühendis puanında sizden önde olan adayların tıp puan türünde önünde olma şansınız da yüksektir.

Buradan şu anlaşılmasın, hangi dersi çalışmalıyım ve hangisini çalışmamalıyım. Tıp kazanmak isteyen birinin böyle bir sorusu olamaz. Zaten tıp puanları yüksek olduğu için herhangi bir testten çok düşük yapan adayların şansı yine olmuyor. Buradaki amaç sadece asıl yoğunlaşma noktasının belirlenmesidir. Eğer tıp kazanmak istiyorsanız fizik, kimya ve özellikle biyoloji derslerini su gibi etmeniz gerekiyor. Burada anlatılmak istenen şey açıkçası budur. Tıp fakültesi kazanmak için ders çalışma programı adlı yazıyı okuduğunuzda programda fen derslerine çalışmanın ağrılıkta olduğunu da zaten göreceksiniz. Lafı çok uzatmadan tıp fakültesi kazanmak için gereken netlerinizi tablo şeklinde verelim. Unutmayın ki bu netler ortalama netlerdir. Full çekmekle ilgili öğrencilerin sıkıntıları olduğu için hiçbir test full çekilmemiş şekilde tablo oluşturulmuştur. Dikkatten kaçırdığınızı varsayarak mazeret olacak alternatif bırakmadık. Testlerin birinden 1 aşağı yapmanız diğerinden 1 yukarı yapmanız demektir. Ortalama olarak tıp kazanmış adayların netleri temel alınarak bu tablo oluşturulmuştur.

Derslere Göre Net Sayısı

Ygs sınavı Soru sayısı Doğru Yanlış Boş Net
Türkçe 40 38 2 0 37,5
Matematik 40 36 3 1 35,25 
Fen bilgisi 40 35 4

1

34
Sosyal bilgiler 40 32 6 2 30,5
Toplam 160 141 15 4 137,25
Lys sınavları Soru sayısı Doğru Yanlış Boş Net
Matematik 50 46 3 1 45,25 
Geometri 30  28 2 0 27,5 
Fizik 30 27 2 26,5 
Kimya 30 28 2 27,5 
Biyoloji 30 27 26,5 
Toplam 170 156 11  3 153,25

Okuldan mezun olduğunuzdaki ortalamanın ortaöğretim başarı puanınız olarak sınavınıza etki edecektir. Bu nedenle tıp kazanmak isteyen bir adayın ortalamasının da 75-80-85 aralığında olduğunu varsayarak bu rakamları verdik. Eğer ortalamanız bu seviyeden düşükse bir tık daha yüksek net yapmanız gerekebilir.

Bu arada bu netler tıp fakültesi kazanmak için gereken minimum netler değildir. Yani ben özel üniversitede de okurum veya ülkenin neresinde olursa olsun ben gidip okurum diyorsanız işiniz bir kademe daha kolay. Bu netlerde ortalama olarak 6 bin – 7 bin gibi bir sıralama yakalar ve ortalama bir tıp fakültesine girersiniz. Her sene sınavın zorluğunun aynı olmaması ufak tefek kaymalara neden olabilir. Bu nedenle ortalama değerler üzerinden gidiyoruz. Ayrıca bazı senelerde bir test özellikle zor oluyor. Bu durumda o testten bir iki net daha aşağı yapmanız normal olabilir. Bu durumda yapmanız gereken başka bir testten bunu telafi etmeye çalışmaktır.

Tıp fakültesi kazanmayı gerçekten kafasına koymuş bir aday yine de bu netlerle yetinmez. Her türlü aksilik olmasına karşın bu netlerin birkaç üstünü mutlaka yapmaya çalışır. Sonuçta sınav psikolojisi insanı etkileyebilmektedir. Ancak iyi çalışır ve sınava profesyonelce hazırlanırsanız çok ciddi bir sorun yaşamazsınız. Sınavda heyecanlanacağım ve yapamayacağım diye düşünmeyin. Buradaki net dağılımının da üstünü düşünerek yapmanız gerekeni yapın. Zaten size sağladığımız çalışma programlarını kullanarak başarılı olma olasılığınız çok yüksek. İstediğiniz takdirde günlük ders çalışma programı ve haftalık ders çalışma programı yazılarına da bakabilirsiniz.


Etiketler:
Yorumlar
Yorum Yap