Enzimlerin Günlük Hayatımızdaki Kullanım Alanları

13.08.2020 - 21:18

Enzimler canlılık için hayati öneme sahip biyolojik katalizörlerdir. Enzim nedir başlıklı yazımızda enzimlerin ne olduğunu detaylı olarak anlattık. Bu yazıda daha çok enzimlerin günlük hayatımızdaki kullanım alanları üzerinde durmaya çalışacağız.

Enzimler hücre içinde etkili oldukları gibi hücre dışında da etkilidirler. Bu da onları birçok açıdan son derece kullanışlı hale getirmektedir.

Günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte enzimler günlük hayatın çeşitli bölümlerine katkılar yapmaktadır. Enzimleri insan yararına kullanmak biyoteknoloji ile mümkün olmuştur.

Enzimlerin günlük hayatımızdaki kullanım alanları

Maddeler Halinde Enzimlerin Kullanım Alanları

Sağlık ve gıda sanayileri başta olmak üzere enzimlerin birçok kullanım alanı bulunmaktadır. Bu kullanım alanlarını maddeler halinde özetleyelim:

 • Birçok ilacın üretilme sürecinde enzimler kullanılır.
 • Peynir, ekmek, meyve suyu gibi gıda ürünlerinin tazeliğini koruması için enzimlerden yararlanılır.
 • Bebek besinlerinin kolay sindirilmesi için proteaz denilen bir enzimden faydalanılır.
 • Alkol üretilmesinde çeşitli enzimler görev almaktadır.
 • Kağıt sanayisinde, tekstil sanayisinde iyi madde elde etmek için çeşitli enzimlerin özelliklerinden yararlanılır.
 • Birçok temizlik maddesine yeni özellikler eklemek için enzimler katkı maddesi olarak kullanılır.
 • Geri dönüşebilen plastik üretiminde enzimler önemli rol oynar.
 • Deri sanayisinde enzimler önemlidir.
 • Boyar madde üretimi ve bazı boya giderici maddelerde enzimler kullanılır.

Görüldüğü gibi enzimlerin günlük hayatta son derece geniş bir kullanım alanı mevcuttur. Neredeyse üretim faaliyetlerinin tamamında biyolojik katalizörlerden yararlanılmaktadır.

Yukarıda paylaştığımız bilgileri 9. sınıf başta olmak üzere performans ödevinizi hazırlarken kullanabilirsiniz.

Enzimlerin Yapısı ve Çalışma Mantığı

Enzimler doğal olarak canlılığın olduğu her hücrede bulunurlar. Enzimlerin yapısını temel olarak proteinler oluşturur. Canlılar birçok metabolik faaliyet için enzim üretirler. Günümüzde canlılar taklit edilerek yapay enzimler de üretilebilmektedir.

Canlılarda solunum başta olmak üzere sürekli olarak yürütülen birçok metabolik faaliyet vardır. Dolayısıyla canlılarda sürekli kimyasal reaksiyonlar gerçekleşir.

İşte enzimlerin temel görevi kimyasal reaksiyonların aktivasyon enerjisini düşürerek işlemi çok daha kısa süre içerisinde yapmaktır.

Daha kısa sürede gerçekleşince ne oluyor diyebilirsiniz. Ancak şöyle bir örnek verelim. Bazı reaksiyonlar enzimsiz 3 ayda yapılacakken enzimle birlikte birkaç saniye içerisinde gerçekleşmektedir. Dolayısıyla canlılığın sürdürülmesi için enzim varlığı zorunluluktur.


Etiketler:
 • biyoloji    
 • Yorumlar
  Yorum Yap