10. Sınıf Ders Çalışma Programı

28.08.2019 - 22:30

10. sınıf eğitim hayatında kritik bir dönemdir. Aslında her dönem kritiktir. Çünkü zaman, başarılı olmak isteyen bir öğrenci için en kıymetli hazinedir. 10. sınıf müfredatı ortak alan derslerine yoğunlaşmanızı gerektirecek yoğun bir programdır. Bir sonraki senenin dersleri daha da ağırlaşacağı için bu yılı iyi değerlendirmek zorundasınız.

Sizlere sunacağımız 10. sınıf ders çalışma programı her türlü ihtiyacınızı karşılamaya yöneliktir.

10. sınıf bir öğrencinin en temel 2 görevi bulunmaktadır. Bunlardan ilki okul derslerinde başarı elde etmek ve sınavlardan yüksek not almaktır. Diğeri ise üniversite hazırlık sürecinde ilerleyebilmektir.

Sizlere sunacağımız program her ikisine de yönelik olacaktır. Şunu unutmamak gerekir ki okul derslerine çalışmak aynı zamanda üniversite sınavına çalışmak demektir. Tam tersi de aynı şekilde geçerlidir.

10. sınıf ders çalışma programı

Ders çalışma teknikleri üzerinde çok durmayacağız çünkü herkesin çalışma tekniği kendine özgüdür. Genel olarak not alarak çalışmak, sessiz ortamda odaklanarak çalışmak gibi ilkeleri biliyor olmanız gerekir zaten.

10. Sınıf Çalışma Planı

Eğer aşağıda paylaştığımız çalışma planını beğenmezseniz kendinize göre düzenleyebilirsiniz. Ancak şu kesin şart olmalıdır. Programa başladıktan sonra riayet etmeniz gerekir. Programda günde 2,5 - 3 saat kadar ders çalışma olmaktadır. Program 6 günlüktür. 1 günü boş bırakıyoruz. Boş günü cumartesi günü olarak seçmeniz daha faydalı olabilir. Ancak yine de size kalmış.

10. sınıf ders çalışma programı
Günler Ödev Okul dersleri Sınava Hazırlık
Pazar Yok 1 saat 1 saat Türkçe
Pazartesi 1 saat 1 saat 1 saat matematik
Salı 1 saat 1 saat 1 saat geometri
Çarşamba 1 saat 1 saat 1 saat fen
Perşembe Yok 1 saat 1 saat sosyal
Cuma 2 saat Yok Yok

Programın genel özellikleri şöyle olacaktır:

 • Cuma günü ödevlere ayrılacaktır. Başka bir çalışmaya gerek yoktur. Ödevler cumadan biterse hafta sonu daha rahat kullanılır.
 • Okul dersleri bölümünde bir sonraki günün önemli derslerine mutlaka bakılmalıdır. Derse hazırlıklı gitmek büyük avantajdır.
 • Ödev günlerini duruma göre değiştirebilirsiniz. Eğer ödev için 1 saat fazla gelirse de o gün işlenen ders tekrar edilmelidir.
 • Sınava hazırlık için günde 1 saat çalışmak yeterli olacaktır. Fen dersleri kısmında bütün fen dersleri, sosyal gününde bütün sosyal dersleri çalışılabilir.
 • Sınava hazırlık 10. sınıf seviyesinde konu anlatımlı kaynak kullanılabilir.
 • Eğer eksikleriniz varsa 9. sınıf konularını da tekrar etmeniz faydalı olacaktır.

Bu program çok hafif diyenlere meydan okuyoruz. Bunu 1 sene boyunca uygulamak ciddi bir disiplin gerektirir. Programa ne kadar bağlı kalırsanız başarınız o kadar artar. Kendinizi zorlayıp bir gün 5 saat çalışıp bir hafta dersi bırakmanızı kesinlikle önermiyoruz.

İlgili yazı: 9. sınıf ders çalışma programı

10. Sınıfta Yapılması Gerekenler

Başarınız genel manada çalışma miktarınızla orantılıdır. Ancak bazen doğru çalışma tekniği size daha az zamanda daha çok ilerleme imkanı tanır. Burada da size bazı genel tavsiyeler vereceğiz.

1. Derse Hazır Gitmenin Önemi

Okulda öğrenilen bilgilerin evde tekrar edilmesi gerektiğini hepiniz duymuşsunuzdur. Ancak başka bir bilgi verelim size. Bir sonraki gün göreceğiniz konuya bir gün önceden çalışmak size tahmin ettiğinizden çok daha fazla şey kazandıracaktır.

Derste geçen kavramlardan 1 ya da 2 tanesini iyi bilirseniz öğretmenin anlattığından çok daha fazla şey anlarsınız. Konuyla ilgili önceden bildiğiniz birkaç bilgi sizi derse bağlı tutar ve bildiklerinizi çok daha genişletme imkanı sağlar.

Bazı durumlarda dersi dinlemek işkence gibi gelir. Bunun ana nedeni öğretmenin anlattığı şeyin size çok yabancı gelmesidir. Bir konuda yeterince bilginiz yoksa sıkılmanız da gayet doğaldır.

2. 9. Sınıf Konularının Tekrarı

Bir dersi iyi anlayabilmek için temel konulara hakim olmanız gerekir. Bütün konular birbiriyle bağlantılı olduğu için bir konuyu bilmeden diğerini anlamak daha zor olmaktadır.

Eğer imkan ve vakit bulursanız 9. sınıftaki derslerin konu listesine bakın. Unuttuğunuz veya eksik gördüğünüz konulara tekrar bakın. 9. sınıf konularını anlamak 10. sınıf konuları için de çok önemlidir.

Genel olarak da ders çalışırken eski konulara bakmak her zaman fayda sağlar. Bilineni çalışmak her zaman bilinmeyenden daha kolaydır. Hem 10. sınıf konularını hem de 9. sınıf konuları çalışmak için programa sıkı bir şekilde bağlanmanız gerekir. Aksi taktirde vakit sıkıntısı yaşarsınız.

3. Sistemli Çalışmak

Ders çalışma programlarından ekstra bir şey beklemeyin. Hiçbir çalışma programı sihirli değildir. Ancak sihirli bir şey var ki o da sistemli çalışmaktır. Biz çalışma programını da sistemli olmak için hazırlarız.

En kötü program bile sistemli ve uzun süreli uygulandığında iyi sonuçlar verir. Sistemli çalışmanın temel özelliklerini şöyle sıralayabiliriz:

 • Programa uzun süre bağlı kalmak
 • Aynı kitabı bitirmeden bırakmamak
 • Konu listesine bakıp eski konuları tespit etmek
 • İyi anlaşılmayan konularda ısrarcı olmak
 • Çalışma saatlerine ve miktarına riayet etmek

Bunları uyguladığınız zaman ders çalışmanızı belli kurallara bağlarsınız. Bu da size daha profesyonel ve kontrollü olmayı sağlar.


Etiketler:
Yorumlar
Yorum Yap