Kalın Bağırsağın Görevi ve Özellikleri

10.11.2017 - 12:31

Kalın bağırsak sindirim sistemimizdeki önemli organlardan biridir. Bu yazıda kalın bağırsağın görevi ve özellikleri nelerdir bunlar üzerinde duracağız. Önce kalın bağırsak nedir kısaca anlatalım. Ardından görevi ve özellikleri üzerinde duralım.

Kalın bağırsak, sindirim sisteminin son bölümüdür ve sindirilmiş karışımı su ve vitaminlerden ayırarak dışkıya dönüştürme görevini yerine getiren bir organdır.

Anüsün sindirimdeki görevi ise kalın bağırsakta son halini alan dışkının vücuttan uzaklaştırılmasıdır. Yani sindirim kanalının son noktası anüstür.

Sindirim sisteminde kalın bağırsaktan önce ince bağırsak gelir. Bu nedenle sindirimi anlamak istiyorsanız ince bağırsağın görevi adlı yazıyı okumanızda fayda vardır.

Kalın Bağırsağın Özellikleri

Kalın bağırsak ince bağırsaktan daha kısa olmasına rağmen daha geniş çapa sahiptir. Bu nedenle kalın bağırsak ismini almıştır. Uzunluğu yaklaşık olarak 1,5 metre, çapı ise 6 – 7 cm civarındadır. Ancak esnek yapıda olduğu için içinde besin varken daha da genişleyebilir.

Kalın bağırsağın görevi

Yukarıdaki resimde kalın bağırsağın ince bağırsağın etrafını nasıl sardığını görebilirsiniz. Aynı zamanda ince bağırsağın kalın bağırsağa bağlanma yeri de gösterilmiştir.

Sindirim kanalının diğer yapılarında olduğu gibi kalın bağırsak da tabakalardan oluşmuştur.

Kalın bağırsağın en i&ccedi