YGS Netleri Nasıl Arttırılır?

19.03.2017 - 09:20

Üniversite sınavına girecek olan öğrencilerin kafasındaki en önemli soru budur: Ygs netleri nasıl arttırılır? Öğrencilerin kafasında net arttırmak en büyük amaçtır. Gittikleri dersane ve kurslarda zamanla çözülen deneme sınavları aracılığıyla net takibi yapılır. Eğer netler artıyorsa doğru yoldayız demektir. Eğer artmıyorsa gelsin bunalımlar ve moral bozuklukları. Bugün bu sorunu birlikte çözeceğiz.

ygs netleri nasıl arttılır

Ygs bildiğimiz gibi üniversite sınavının ilk ve en önemli basamadığıdır. Üniversiteye girişte hedefiniz ne olursa olsun bu sınava girmek durumundasınız. Ygs ve diğer sınavlar için ortak olan prensipleri uygularsak bu sınavda başarılı olmamız daha kolay olur. Deneme sınavlarında istediği kadar yükseliş göremeyen öğrenciler asla üzülmesin. Sorunun kaynağını anlamak için netlerim neden yükselmiyor adlı yazıyı okuyun. Sorununuzun nedeni bu yazıda yatıyor. Hiç şüpheniz olmasın. Şimdi ygs netleri arttırmak için gerekli üç adımı ele alalım. Bu adımları uygularsanız netleriniz yükselir.

  1. Eksik konuları tamamlama
  2. Branş denemeleri çözme
  3. Yanlışlara Yoğunlaşma

Eksik Konuları Tamamlama

Ygs netleri nasıl artar biliyor musunuz? Öncelikle eksik konunuzun kalmaması lazım arkadaşlar. Ygs sınavı 12 yıllık eğitim sürecini kapsayan ortak alan sınavıdır. Bilgiden çıkarım yapmayı esas alır. Eğer bilginiz yoksa çıkarım yapamazsınız. Bu nedenle eksik konu bırakmamalısınız. Eksik konusu olan birisi başka neden aramasın. Eksik konu olduğu halde siz şikayetçi oluyor ve kararsız kalıyorsanız dikkat edin. Siz dersten kaçmak için kendinize bahane buluyorsunuz. Beyniniz dersten kaçmak için size oyun oynuyor. Başka neden aramayın. Eksik konulara çalışın.

Hangi konuların eksik olduğundan emin olamayabilirsiniz. Bu durumda şöyle bir yöntem deneyin. Ygs soru dağılımı listesi oluşturun. Denemelerde en çok yanlış çıkan konuları tespit edin. Eğer iki kez üst üste bir konuda yanlış yaparsanız o konuda eksiksiniz demektir.

Branş Denemeleri Çözme

Ygs’de deneme çözerken 4 derse yoğunlaşmaktansa 1 derse yoğunlaşmak daha verimli ve kolaydır. Bu nedenle branş denemelerinin öneminin yeterince kavranmadığını düşünüyorum. Dersleri ayrı ayrı düşünüp branş denemesi çözün. Örneğin 30x40 Türkçe deneme kitabı edinin. Her akşam yatmadan önce 1 deneme şeklinde programınıze ekleyin. Bu şekilde asla bunalmasınız.

Dikkat etmeniz gereken şey ise denemelerden sonra cevapları kontrol edip yanlışlar üzerinde durmaktır. Bunu yaparsanız çok faydasını görürsünüz. Düzenli yapıldığında branş denemeleri gerçekten çok etkili olmaktadır. Deneyin ve farkı kendiniz görün.

Yanlışlara Yoğunlaşma

Deneme çözen öğrencilerin en çok düştüğü hata yanlışlar üzerinde fazla durmamaktır. Öğrenciler deneme sınavlarını kendini test etme aracı olarak görüyor. Oysa ki deneme sınavlarının asıl amacı sınav öncesi prova yapıp eksikleri tamamlamaktır. Bu nedenle nedenme sınavında kaç net yaptığınızdan çok kaç net yapamadığınız yani yanlışlarınız önemlidir. Yanlış yaptığınız soruların üzerinde detaylı durursanız zamanla deneme netleriniz de yükselecektir.

Deneme sınavlarını iyi değerlendirmek bu işin anahtarı gibidir. Bazı öğrenciler görürsünüz çok ders çalışmadıkları halde başarılıdırlar. İncelerseniz çoğunun denemelerde yanlış yaptıkları sorularla takıntılı olduğunu görürsünüz. Deneme sınavlarının en yoğun öğrenme araçları olduğunu unutmayın.


Etiketler:
  • ygs    
  • Yorumlar
    Yorum Yap