Ders Çalışma Programı Seçimi

22.09.2016 - 20:48

ders çalışma programı seçimi

Ders çalışma sürecinde ders çalışma program seçimi önemli meselelerden biridir. Ancak bu meselenin abartılması öğrenciye zarar verir. En iyi program sürekli uygulanabilen programdır. Bir program size başarı getirmiyorsa problemi programdan önce başka şeylerde aramak gerekir. Ders çalışmayı düzenli yapabiliyor muyuz? Çalıştıklarımızı gerçekten öğreniyor muyuz? Bilgi düzeyimiz artıyor mu? Programda belirlediğimiz kaynakların hakkını veriyor muyuz? Asıl cevaplanması gereken sorular bunlardır. Doğru ders çalışma programı seçiminden daha önemli olan programı doğru uygulamaktır.

Ders çalışma programı seçimini çok abarttığımız zaman ne olur? Sürekli çalışma düzenimizi değiştirmemiz gerekir. Planlı çalışma ilkesinden uzaklaşmış oluruz. Aslında bunun nedeni ders çalışmama isteğidir. Eğer sürekli daha iyi bir program yapmam gerek ya da yeni kaynak bulmam gerek diyorsanız siz farkına varmadan ders çalışmamak için bahane üretiyorsunuzdur. Bu tuzağa düşmemek için ders çalışma programına başlarken programı değiştirmeyeceğinize dair kendinize söz vermelisiniz.

Bütün bunlardan sonra ders çalışma programı seçimi konusunda doğru adım atmak için bazı kriterler bulunmaktadır. Bu kriterleri kabaca değerlendirdiğiniz zaman doğru programı seçersiniz.

Ders Çalışma Programı Seçiminde Dikkat Edilecek Hususlar

Öncelikle seçeceğiniz ders çalışma programı uygulanabilir olmalıdır. Gerçekci bir sistemle hazırlanmış program olmazsa bunu uygulayamasınız. Uygulayamadığınızda da sonuç elde edemezsiniz. Bir ders çalışma programında günde 15 saat ders çalışma varsa bunu uygulamanıza imkan yoktur. Sakın benim hızlı ilerlemem gerek ya da konuları erkenden bitirmem gerek diye bahanelere sığınmaya kalkmayın. Bunu yapmanın yöntemi imkansızlığa boğulmak değildir.

Ders çalışma programınızı seçerken uygulanabilir olmasına dikkat ettiğiniz gibi yoğun bir çalışma içermesi de önemlidir. Mesele günde yarım saat çalışma tarzında programlar size yeteri kadar sonuç vermeyecektir.

Çalışma programının çok parçalı olması da sakıncalıdır. 10 dakika şundan çalış. 7 dakika bundan çalış şeklinde çalışma programı olmaz. Bir gün içerisinde en fazla 2 ya da 3 derse çalışmak iyidir. Çok fazla bölünmüş olması programın verimini düşürecektir.

Ders çalışma programı ayrıca hedefe uygun olmalıdır. Size daha çok puan getirecek derslerin ağırlıkta olduğu programları seçmelisiniz. Elbette bütün dersleri çalışmanız gerekir ancak daha önemli derslere daha çok zaman ayırmanız gerekir. Aynı zamanda eksik olduğunuz derslerin de daha ön planda tutulması şarttır. Çünkü öğrenciler genelde sevdiği derslerde daha başarılıdırlar. Bunun sonucu olarak hep başarılı oldukları dersleri çalışmak isterler. Biraz zorlanarak sevmediğimiz derslere ağırlık vermemiz gerekir.

Bütün bunların ışığında doğru ders çalışma programı seçimi yapabilirsiniz. Kendi programınızı ders çalışma programı hazırlama ilkelerine bağlı olarak hazırlamanız faydalı olacaktır.


Etiketler:
  • program    
  • Yorumlar
    Yorum Yap