Ders Çalışma Programı Hazırlama

09.11.2015 - 18:19

program hazırlama

Öğrencilerin sınava hazırlık sürecinde veya normal eğitim hayatlarında başarılı olmak için programlı çalışmaya ihtiyaç duydukları bir gerçektir. Bu nedenle birçok öğrenci kendisi için doğru çalışma programını öğrenmek ister. Çevresinde ona yardımcı olacak tecrübeli biri de yoksa her hafta yeni bir ders çalışma programına başlar ve tekrar bırakır.

Bu da öğrencide çalışma istikrarını ve kendine güveni zedeler. Öğrencilerin ders çalışma programına uymakta üşengeçlik yaşaması ve ders çalışma programını sürekli değiştirme eğilimine girmesinin temel nedeni ise programa olan inançsızlıktır. Yani bir öğrenci belirli bir çalışma düzeni edinse bile bununla ilerleme kaydedebileceğinden bir türlü emin olamaz.

Ayrıca hazır programlar öğrencilerin günlük rutinlerine, ders çalışma kültürlerine uymayabilir. Bu nedenle öğrencilerin kendi programlarını kendilerini hazırlamaları avantaj sağlayabilir. Eğer siz sınava hazırlanırken çok kararlı ve iradeli iseniz zaten her türlü programa uyabilirsiniz demektir.

Bunun için günlük ders çalışma programı yazısına bir göz atmanızda fayda var. Hazır programlara uymakta zorlanıyorsanız kendi programınızı kendiniz hazırlayabilirsiniz.

Ders programı hazırlarken dikkat edilmesi gereken noktaları bilirseniz kesinlikle kendinize faydalı olacak bir programı rahatlıkla hazırlayabilirsiniz. Bunu yapabilmek için aşağıdaki noktaları belirlemeniz gerekir.

  • Amacınız ne?
  • Hangi derslerden zayıfsınız?
  • Hangi konularda sıkıntı yaşıyorsunuz?
  • Hangi dersi çalışmayı seviyorsunuz?
  • Hangi konu soru çözülerek öğrenilir?

Yukarıdaki temel soruları cevaplayabilirseniz kesinlikle kendi programınızı hazırlayabilirsiniz. Kendi çalışma programınızı hazırlarken aç gözlü davranıp 24 saate 17 saat ders koyma yanlışına gitmeyin. Bunu hem gerçekleştirmek imkânsızdır. Hem de buna gerek yok. Verimli bir şekilde günde 6-8 saat dolu dolu çalışmak bütün ihtiyacınız olan şey. Daha da önemlisi programa uymak ve sürekliliği sağlamaktır.

Yani bir gün oturup 1000 soru çözüp heyecanlandıktan sonra 2 hafta kitap açmayacaksanız bunun size büyük faydası olmaz. Öğrenme mekanizması süreklilikle oldukça ilintili bir mekanizmadır. Az ama öz ifadesi gerçekten de içi boş bir ifade değildir.

Aslında 1 sene boyunca 6-8 saat çalışmak çok çalışmaya tekabül eder. Önemli olan çalışmadan olabildiğince verim almaktır. Yani kendinizi kandırmak değil, öğrenmek amacıyla yapılan çalışmadır.

Programınızı Hazırlarken Dikkat Etmeniz Gereken Temel Nokta

Herkesin ders çalışma sistemi birbirinden farklı olmakla birlikte dersler hakkında bazı genel geçer doğrular vardır. Ders çalışma programınızı hazırlamak tamamen kendi önceliğinize kalmış. Ancak yine de dikkat etmeniz gereken bazı temel noktalara değinmekte fayda var.

Matematik, geometri gibi derslerin çok soru çözmeyle öğrenilebileceğini, fizik, kimya, biyoloji gibi derslerin hem konu anlatımı hem de soru çözümü açısından sıkı çalıştırma gerektirdiği, tarih, coğrafya ve felsefe gibi derslerin de çok okuma ile gelişebileceğini bilmeniz gerekmektedir.

Bununla birlikte zaten programda 6-8 saat civarı çalışmayı mutlaka bulundurmanızı öneririz. Eğer kursa veya okula gidiyorsanız, bu günlerde 4 saat çalışmak da size çok fayda sağlayacaktır.


Etiketler:
  • program    
  • Yorumlar
    Yorum Yap