Yaptığı İşi Ciddiye Almak

14.09.2016 - 22:00

yağtığı işi ciddiye almak

Başarılı insanların ortak tavrı ciddiyettir. Yaptığı işi ciddiye almak başarılı olmak için temel şarttır. Çevrenizde yaptığı her işi ciddiye alan insanlar görürsünüz. Bu insanlardan tonla vardır ve neredeyse hepsi başarılır. Ya işte, okulda, ya hayatta işleri yolunda gidiyordur. Çünkü hayat ciddi bir meseledir ve hayatta ciddi insanlar kazançlı çıkar.

Ciddiyet derken kast edilen asık suratlı olmak değildir. Yaptığı işi ciddiye alan insanlar gülmez eğlenmez de değil bunun karşılığı. Yaptığı işi ciddiye almak eğlenmekten veya çalışmaktan bağımsız bir karakter özelliğidir. Hayatı yaşama biçimidir. Mesela şöyle düşünün. Eğlenmek için halı saha maçı yapacaksınız. Öyle bir adam var ki, maça gelirken en iyi ayakkabılarını hazırlıyor. Giyim olarak tam futbol giyiminde ve tam zamanında halı sahanın kapısında bekliyor. Sonra maçta ona verilen mevkide elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyor. Maçta gerçekten kazanmak için oynuyor. İşte yaptığı işi ciddiye almak budur. Bu bir karakter meselesidir. Örnekteki adamın halı saha maçından keyif almadığını ve eğlenmeyi bilmediğini iddia edemez kimse.

Diğer bir adam düşünün yine halı saha maçına gelecek ama maç başladıktan 20 dakika sonra geliyor. 20 dakika boyunca sahada biri eksik. Sonra geldiğinde yanında ayakkabısı olmadığını fark ediyor. Sonra maça giriyor ama çok da önemsemiyor. Bu da işte sorumsuz ve ciddiyetsiz bir adam örneğidir.

Dolayısıyla yaptığı işi ciddiye almak keyif almamak veya fazla hırslı olmakla alakalı değildir. Yaşam kalitemizi arttıran ve bizi başarılının yanında daha iyi bir insan da yapan özelliktir. Sorumluluk almak ciddi insanlara özgü bir davranıştır. Özgürlük ve başarının temel şartı da budur.

Doğuştan Ciddi Değilsek

Burada diğer bir soru devreye giriyor. Karakter olarak doğuştan ciddiyetsiz bir insan isek eğer ne yapmalıyız. Karakterimizi değiştirmek mümkün müdür? Her şeye gülüyor, vaktinde işlerimizi halletmiyorsak ya da verilen bir ödevi her seferinde yapmıyor ve sonra pişman oluyorsak ne yapmalıyız? Bu soruya birlikte cevap arayalım.

Öncelikle ciddiyetin ve sorumluluk bilincinin ne olduğunu anlamamız gerekiyor. Bunun önemini kavramalı ve ciddiyeti olumsuz bir şey olarak görmemeliyiz. Eğer size çok büyük bir ihtimalle iyi bir başarı getirecek bir ders çalışma programı kuruyor ve 2 gün sonra bu programdan ayrılıyorsanız sizde ciddiyet problemi olabilir. Ciddi bir insan kanının son damlasına kadar ders çalışma programının hakkını vermeye çalışacaktır.

Doğuştan ciddi değilsek ve bu karakterimizde yoksa kendimizi bu açıdan geliştirmeye çalışmalıyız. Kesinlikle can çıkar huy çıkmaz mantığında olmamalıyız. Evet belki bu temel karakterimiz olmayabilir ama değişmek için uğraşmazsak başarısız ve silik bir insan oluruz. İnsanların bize saygısı da kalmaz.

Her yere geç kaldığınızı düşünün. Arkadaşlarınızla her görüşmede en geç siz varıyorsunuz ve mazeretler türetiyorsunuz sürekli. Bu insanlarda sizin saygınlığınızı düşürecektir. Bu nedenle örnek olarak bu davranışınızı düzeltmek için uğraşabilirsiniz. Eğer bu konuda ciddi davranmayı başarırsanız gerçek bir mazeretiniz olduğunda insanlar buna inanır. Yalancı bostancı durumuna da düşmemiş olursunuz.

Karakteri tümden değiştirmek belki kolay bir şey değildir. Ancak karakteri ve tutumu değiştirmek bireysel capayla mümkündür. Bugün artık geliştirilmesi gereken yeni bir karakter özelliğini biliyoruz. Yaptığı işi ciddiye almak hepimizin ihtiyacı olan şey.


Etiketler:
  • başarı    
  • Yorumlar
    Yorum Yap