T├╝rkiyeĺdeki E─čitim Sorunu Nas─▒l ├ç├Âz├╝l├╝r?

23 Temmuz 2016 14:23

türkiyedeki e─čitim sorunu nas─▒l çözülür

Ülkemizin baz─▒ konularda ilerlerken baz─▒ konularda yerinde sayd─▒─č─▒ ve hatta baz─▒ konularda geriledi─či ortadad─▒r. Birazc─▒k e─čitimin içinde yer alan veya e─čitim sektöründe çal─▒┼čan birine sordu─čunuzda ise Türkiye’de e─čitimde sorun oldu─čunu duyabiliriz. Peki, Türkiye’deki sorun nas─▒l çözülebilir? Bu soruna çözüm getirmek için çe┼čitli çal─▒┼čmalar yap─▒ld─▒─č─▒n─▒ biliyoruz. Yak─▒n zamanda birkaç kez müfredatta de─či┼čiklikler oldu. Hatta ders içerikleri yenilendi ve özellikle fen derslerinde ciddi güncellemeler oldu. Birçok yeni üniversite aç─▒ld─▒. Vak─▒f üniversitelerinin say─▒s─▒ ve oran─▒ artt─▒r─▒ld─▒. Yine de e─čitimden memnun de─čil insanlar. E─čitimin iyiye gitmedi─čini hem bütün akademik çevreler ifade ediyor. Hem de elimizdeki say─▒sal veriler de bunu gösteriyor. Türkiye’nin OECD içindeki ba┼čar─▒s─▒ birçok alanda epey endi┼če verici durumda bulunuyor. OECD’ye göre Türkiye’nin matematik ve fen ba┼čar─▒s─▒ ile ilgili bir raporu sizinle daha önce payla┼čm─▒┼čt─▒k. E─čitim sorunu nas─▒l çözülür sorusuna gelmeden önce e─čitimde ba┼čar─▒ k─▒staslar─▒ nelerdir ona bir göz atal─▒m.

E─čitimde Ba┼čar─▒ K─▒staslar─▒

Bir ülkede e─čitim ba┼čar─▒ olmas─▒ yüksek okul mezunu ki┼či say─▒s─▒yla ölçülmez. Türkiye’de bu anlay─▒┼č hâkim oldu─ču için kontenjanlar artt─▒r─▒lmakta ve ticarethaneye dönen üniversitelere yenileri eklenmektedir. Ancak üniversiteyi bitiren insanlar─▒n i┼č bulamama ve i┼č kuramama sorunuyla kar┼č─▒ kar┼č─▒ya oldu─čunu görüyoruz. Bu konuda da OECD içinde son s─▒raday─▒z. Dikkat ederseniz Sovyetler Birli─či içerisinde yer alm─▒┼č ülkelerde o dönemin ideolojinsen kaynakl─▒ olarak neredeyse herkes üniversite mezunudur. Ancak bu ülkelerin e─čitim alan─▒nda ba┼čar─▒l─▒ oldu─čunu söyleyemeyiz.

E─čitimin bir ülkede ba┼čar─▒l─▒ olmas─▒ en üstteki yüzde 1’lik çok yetenekli kesimin yeteneklerine s─▒n─▒r koymay─▒p ülke ad─▒na büyük i┼čler ba┼čarmas─▒n─▒ sa─člamakla olur. Bu k─▒staslardan en önemlisidir. Şöyle ki, bizim üniversitelerimize çok yüksek puanlarla giren ö─črencilerin yeterince yetkin olmad─▒klar─▒n─▒ ve üniversitede akademik hayata devam etseler dahi bilim üretemediklerini görüyoruz. Oysa, yurt d─▒┼č─▒na giden ö─črencilerimizin çok büyük ba┼čar─▒lara imza att─▒klar─▒na ┼čahit oluyoruz. Demek ki Türkiye’de üniversiteler nicelik olarak çok fazla olmas─▒na ra─čmen nitelik olarak çok zay─▒flar.

Bir di─čer ba┼čar─▒ k─▒stas─▒ genel bilgi seviyesidir. Bu konuda da maalesef yeterli düzeydi de─čiliz. Çünkü ilk ve ortaö─čretimin yeteri kadar insanlara bilgi veremedi─čini ve liselerin de niteliksiz oldu─čunu görüyoruz. Zaten birinci kademede geride kalan ö─črencinin sonradan toparlanmas─▒ zor oluyor. Bunun nedenlerinden biri de birinci kademe içerisinde ö─čretmen niteli─činin dü┼čük olmas─▒d─▒r. Kamu s─▒navlar─▒yla atama bekleyen o kadar çok ö─čretmen olmas─▒ ö─čretmenlik mesle─čini gözden dü┼čürmü┼č ve yetenek olarak daha dü┼čük olan kesim bu alana yönelmeye ba┼člam─▒┼čt─▒r. En yetenekli ö─črenciler ö─čretmenlik de─čil; t─▒p, mühendislik, hukuk gibi alanlar─▒ seçmektedirler.

E─čitim Sorununa Çözüm Nas─▒l Üretilir

Şimdi esas sorumuza geri dönelim. Türkiye’deki e─čitim sorunu nas─▒l çözülür. Türkiye bir defa e─čitim sistemini oturtmam─▒┼č bir ülke. Bu nedenle sürekli s─▒nav sistemleri de─či┼čiyor, sürekli yeni uygulamalar geliyor. Bu konudaki çözümler de yeterli olmuyor elbette. Bunun yerine oturmu┼č bir e─čitim ve s─▒nav sistemi uygulamak gerekiyor. Bunun için ideolojik ve siyasi emellerden s─▒yr─▒larak bilimsel olarak yeti┼čmi┼č ve bu i┼čten anlayan uluslar aras─▒ bir komisyon ile isti┼čare edilerek e─čitim sistemi ayarlanmal─▒d─▒r.

Lise ve üniversitelerin say─▒ olarak de─čil kalite olarak artmas─▒ gerekir. Şu an zaten üniversite mezunlar─▒ i┼č bulam─▒yorlar. Üniversite mezunu olman─▒n bir çekicili─či kalm─▒yor zaten. Hatta paras─▒ olan insanlar bir ┼čekilde özel üniversitelerden diploma al─▒p para gücünü kullanarak kendisinden daha yetenekli insanlar─▒n önüne de geçiyor s─▒kl─▒kla. Bu nedenle üniversite mezunu say─▒s─▒n─▒ artt─▒r─▒p i┼čsizli─či ertelemek yerine bilim üreten üniversiteler olu┼čturmak ve mevcut köklü üniversiteleri özgür birer bilim yuvas─▒ yerine getirmek gerekiyor.

Sorunun çözümü için gereken ┼čeyler asl─▒nda genel olarak bunlar. Bununla birlikte ele┼čtirmek ve sürekli ┼čikâyet etmek yerine gerekli olanlar─▒ koymak gerekir. Söylediklerimizi iki maddede toplayal─▒m.

  1. E─čitim ve s─▒nav sistemini uzman bir heyet ile kal─▒c─▒ bir raya oturtmak
  2. E─čitim kurumlar─▒n─▒ nitelik olarak ola─čanüstü yükseltmek

Bu iki madde içerisinde asl─▒nda deryalar kadar ┼čey yer al─▒yor. Bu iki ┼čey hakk─▒yla uygulansa Türkiye’de e─čitim birkaç sene içerisinde büyük bir s─▒çrama ya┼čar. Ne yaz─▒kt─▒r ki e─čitim sisteminde ortaya ç─▒kan bozulmalar bir anda kendini göstermemekte, sonuçlar─▒ ise nesiller boyu sürebilmektedir.


Etiketler:
Yorumlar
Yorum Yap