Kimya Biliyorum Diyenin Cevaplayabilmesi Gereken 20 Soru

25.02.2016 - 19:23

kimya için bilinmesi gereken 20 soru

Kimya dersini çalışmış, yiyip bitirmiş ve ben artık hallettim bu dersi diyen biriyseniz bu soruları cevaplamak sizin üzerinize vazifedir. Eğer hala kimyayı bilip bilmediğiniz konusunda şüpheleriniz varsa bu soruları cevaplayarak test edebilirsiniz. Soruları çoktan seçmeli yapmadık. Çünkü çoktan seçmeli sorularda eleme yoluyla da cevaba ulaşılabilir. Bizim buradaki amacımız ise bilgi kontrolü yapmak. Aşağıdaki skalada soruları cevapladıktan sonra bilgi düzeyinizi ölçecek bir sistem bulunuyor. Yüzde 30 altında kalırsanız ki bu 6 soruya denk geliyor. Kimya konusunda net bir şekilde yetersizsiniz demektir. Hemen sıfırdan kimya öğrenmek adlı yazıyı okuyup kimya çalışmalısınız. Tabi eğer sözel öğrencisiyseniz ve kimya benim işime yaramıyor diyorsanız o ayrı. Her ne olursa olsun kimya bilmek isteyen veya kimyasının iyi olduğunu iddia eden birisinin aşağıdaki sorulara göz atmasında fayda var. Soruların ufkunuzu açacağı ve kimyaya yeni açıdan bakmanızı sağlayacağı ise kesindir. Soru sayısının çok olmaması ve soruların hepsinin günlük hayattan özenle seçişmiş olması da önemlidir.

Kimya bilme skalası
Doğru Cevaplar Durum
Yüzde 90 İyi kimya biliyor
Yüzde 60 Biraz biliyor ama tam olmamış
Yüzde 30 Kimya konusunda yetersiz
Yüzde 10  Kimya cahili

Not1: Soruların çoğu pratik bilgi sorularıdır. Yani kimya dersini sadece ezberlediniz mi yoksa hakikaten olayı mı öğrendiniz ortaya çıkacak. Araya bazı ders bilgi soruları da eklenmiştir. Bu karışım dozunda bir karışımdır.

Not2: Sorulara rastgele cevap verip kenara çekilmek yok. Bu mantıkla cevap sizin olduğu için zaten doğru olduğunu düşüneceksiniz. Testten yüzde 100’e yakın alacaksınız. Ama belki de gerçekte kimya cahilisinizdir. Bu nedenle soruları cevaplayıp bir yere not ettikten sonra cevaplarını araştırın ve kendi cevaplarınızla kıyaslama yapın. Cevapları biz vermiyoruz. Üşenmeyip siz araştırıyorsunuz. Araştırdıkça da yeni şeyler öğreniyorsunuz.

 1. Evinize musluk yoluyla gelen suyun içerisine neden klor vardır?
 2. Sıcak suyla yıkanınca neden daha kolay temizleniriz?
 3. Kirecin içerisine neden tiner katılır?
 4. Yağlı elinizi suyla yıkasanız bile neden yağ gitmez?
 5. Kışın araç yakıtına antifriz eklemenin mantığı nedir?
 6. Kışın kar biriktiğinde yollara tuz dökmenin mantığı nedir?
 7. Maden suyu neden sindirimi kolaylaştırır?
 8. Limon neden ekşidir?
 9. Saf suyun pH derecesi kaçtır?
 10. Tuz ruhu neden iyi bir temizleyicidir?
 11. Kezzap neden tehlikelidir?
 12. Yağ neden suda çözünmez?
 13. Alkol suda neden çözünür?
 14. Paslanma nasıl olur?
 15. Arkeolojide kullanılan karbon 14 testinin mantığı nedir?
 16. Tuzlu su elektriği iletirken şekerli su neden iletmez?
 17. Vücudumuz nasıl enerji üretir?
 18. Sabun neden yağı iyi temizler?
 19. Su neden havadan ağırdır?
 20. Mangalı neden yelleriz?

Maalesef öğrenciler bir şeyleri ezberlemeyi bilmek zannediyor. Sonra sınavda biraz bilgi gerektiren bir soruyla kaşlılaştıklarında yanlış yapıyorlar. Sadece sınav açısından da düşünmeyin. Bu sorular temel düzeyde kimya bile her kesin rahatlıkla cevaplayabilmesi gereken sorulardır. İçerisinde ekstra zorlukta hiçbir şey yoktur. Soruların günlük hayattan seçilmiş olması da çok önemlidir. Böylece öğrendiğiniz bilginin hayatınızda ne kadar yeri olduğunu da anlayabilirsiniz. Başarılı öğrenciler öğrendikleri bilgiyi sadece okulda veya ders kitabında tutmazlar. Günlük hayatta o bilgiyi sürekli kullanırlar.


Etiketler:
 • kimya    
 • dersler    
 • Yorumlar
  Yorum Yap