Direksiyon Sınavından Kalanlar Ne Yapmalı?

19.02.2016 - 10:28

direksiyon sınavından kalanlar

Ehliyette yeni dönem geldiği için direksiyon sınavının zorlaştığı da bir gerçek. Direksiyon sınavından kalanlar tekrar direksiyon harcını sürücü kurslarına ödeyerek sınava girebiliyorlar. Eskiden bir sınavdan kaldığınızda 1 aydan daha uzun bir süre giremiyordunuz yeni sınava. Direksiyon sınavında kalanların artmasıyla artık ortalama 2 haftada 1 yeni sınava girebiliyorsunuz. Yalnız burada dikkat etmeniz gereken şey şu. Toplamda 4 defa kaldıktan sonra sürücü kursuna yeniden kayıt yaptırmanız gerekiyor. Çünkü dosyanız yanmış oluyor. Bu nedenle direksiyon sınavından kalsanız bile 4 seferden birinde geçmeniz gerekir. Aksi takdirde süreç yeniden başlar. Yeni süreçte teorik sınava girmezsiniz ancak iyi bir maliyete katlanmış olursunuz.

Direksiyon sınavından kalanlar bir sonraki sınav için genellikle daha fazla stres oluyorlar. İlk kez kalmadan önce direksiyon sınavında kalacaklarını pek düşünmüyorlar. Ancak ilk kalmayla birlikte stres ve endişe duymaya başlıyorlar. Direksiyon sınavında kaldığınız zaman gereksiz yere stres yapmamalısınız. Çünkü artık çok iyi araç kullanıyorum diyenler bile kalabiliyor. Katlanmanız gereken bir direksiyon sınav harcı. Bu nedenle stres yapmayın. Sınava tekrardan iyi çalışın ve bir sonraki hakkınızda geçmeye odaklanın. Kaldığınız seferdeki hatalardan ders alıp bunları bir daha yapmamaya çalışın. İkinci seferde girdiğiniz sınavda ilk kez girenlere göre tecrübeli sayılırsınız. Bu olumsuzluğu tecrübeyle olumlu bir şeye çevirebilirsiniz. Unutmayın ki sürü belgesini elinize aldığınızda bütün o tatsız süreç geride kalacaktır.

Direksiyon sınavından kalan adaylar tekrardan sınava gireceklerdir. Direksiyon sınavında tek seferde geçmek için dikkatli olmalısınız. Direksiyon sınavında yapılması gerekenler yazısını okuyup burada anlatılanları harfiyen uygularsanız zaten kalmazsınız. Sınavda paralel park etme, sinyal verme, uygun hızda hareket etme kurallarına mutlaka uymalısınız. Aracı çalıştırmadan önce dikkat etmeniz gerekenleri, koltuk ve ayna ayarlarını tam yapmalısınız. Direksiyon sınavında kalan adaylara sorulduğunda çoğu heyecandan dolayı normalde yapmayacağı hatayı yaptığını ifade ediyor. Bu nedenle sınav heyecanını yenmek amacıyla sınav parkurunu iyice test etmek önemlidir. Direksiyon sınavından kalanlar bu ve benzeri birçok noktaya dikkat ederek bir sonraki sınavda geçmeye bakmalı ve çok üzülmemelidirler.

 


Etiketler:
  • ehliyet    
  • Yorumlar
    Yorum Yap