Tıp Kazanmak İçin Yapılması Gerekenler

21.01.2016 - 20:43

tıp kazanmak için yapılması gerekenler

Tıp kazanmak veya daha doğru tabirle tıp fakültesi kazanmak için ne yapılması gerekir sorusu sayısal grubu öğrencilerinin birçoğunun kafasında mevcut. Bu yazıda tıp kazanmak için nasıl çalışılmalı, tıp kazanmak için ne yapılmalı gibi konulara değineceğiz. Öncelikle tıp kazanmak için çok ders çalışmanız gerekir. Bunu hepiniz zaten biliyorsunuzdur. Çok paranız olsa bile artık özel tıplarda okuyamayacaksınız. YÖK’ün aldığı son kararla belli bir sıralama başarısını gösteremeyen öğrenciler tıp fakültelerine yerleşemeyecek. Her neyse, biz şimdi doğrudan tıp kazanmak için yapılması gerekenleri anlatalım. Çok ders çalışma dışında işinize yarayacak bilgileri sunalım.

Tıp kazanmak istiyorum diyorsanız fen derslerine çok büyük önem vermelisiniz. LYS fen bilgisi testi olağanüstü derecede puan sağlamaktadır. Bir puan bile aşırı değerliyken fizik, kimya ve biyoloji testlerinden yapacağınız her net sizi tıp kazanma hayaline ciddi bir şekilde yaklaştıracaktır. Bu derslerin ağırlıklı olduğu ders çalışma programını zaten tıp fakültesi kazanmak için ders çalışma programı adlı yazımızda verdik. Bu yazıyla birlikte onu da mutlaka okumalısınız. Gerçekten de ihtiyacınız olan şey iyi bir ders çalışma programı çerçevesinde uzun süre istikrarlı bir şekilde çalışmaktır. Bunun başka sihirli bir yöntemi yok.

Eğer tıp kazanmak için farklı taktikler istiyorsanız maddeler şeklinde aşağıdakileri uygulamanız gerekir.

  • Türkçeden sorun kaçırmayacak şekilde bol soru çözün.
  • Biyoloji bu dünyada en iyi bildiğiniz şey olsun.
  • Geometri ve matematikten çok soru çözün.
  • Fizik ve kimyayı defalarca bitirin.
  • Programınıza mutlaka sadık kalın.

Profesyonel bir öğrenci hedefini, stratejisini, eksiklerini bilen öğrencidir. Tıp kazanmak da profesyonellik gerektiren bir süreçtir. Bu nedenle ihtiyacınız olan şeyleri listelemeye başlamalısınız. Öncelikle iyi bir program ki sitemizde bu mevcut, kullanırsanız verim alacağınızdan şüpheniz olmasın. Bundan sonra tıp kazanmak için kaç net yapmak gerekir sorusuna ilgili yazıda net bir şekilde cevap verdik. Bunu incelemeniz sizin faydanızadır. Çünkü başarılı bir öğrenci ihtiyacı olanı bilir. Eğer ihtiyaçlarınızı ve şu anki durumunuzu iyi tespit edemezseniz oradan oraya savrulup durursunuz. Her hafta yeni bir kitaba başlayıp gaza gelip sonra iki üç günde enerji boşalması yaşarsınız. Tanıdık geliyor değil mi?

Son olarak bu yoldan geçmiş birinin sizi aydınlanması gerekir. İnsanoğlu bir şeyin doğruluğunu ne kadar iyi bilse de her zaman bir ispat aramaktadır. Aynı yoldan geçmiş birilerinin tecrübeleri altın değerindedir. Size anne ve babanız, öğretmeniniz, arkadaşınız yüzlerce nasihat verse bile sizi motive edecek şey hayalinizdeki konumda olan birisinin tavsiyesidir. Bu nedenle kafa karışıklığını da önlemek için Türkiye’nin en iyi tıp fakültelerinden biri olan Cerrahpaşa tıp fakültesinden bir öğrenciyle röportaj yaptık. Röportaja Cerrahpaşa tıp öğrencisiyle röportaj adlı yazıdan ulaşabilirsiniz. Bu röportajda genel manada tıp okumakla ilgili bilgilerin yanı sıra tıp kazanmak için nasıl ders çalışmalı sorusuna da cevap verilmektedir.

Kafanızı çok karıştıracak yöntemlerden ve karmaşık çalışma programından uzak durun. İyi bir ders çalışma programı, kaç net yapmanız gerektiği bilgisi ve tecrübeli birinin tavsiyelerine sıkıca yapışın. Tıp kazanmak için kaç soru çözmek gerekir gibi sorular sormayın. Sihirli bir soru sayısı veya sayfa numarası yok. Herkesin kapasitesi farklıdır. Siz kendinize çizdiğiniz bu yolda istikrarı elden bırakmayın yeter. Yapabildiğinizin en iyisini yaptığınızda gerçekten çok iyi yaptığınızı göreceksiniz.


Etiketler:
Yorumlar
Yorum Yap