Üniversite Sınavları Artık Daha Kolay Mı Olacak?

12.01.2016 - 02:46

sınavlar kolaylaşacak mı

Dershanelerin kapatılıp kapatılmayacağı tartışılırken bir hayli dershane kapandı arada. Bu arada sınava hazırlanmak için hiçbir kursa kayıt yapmayan öğrenci sayısı da önceki senelere nazaran ciddi bir artış gösterdi. Öğrenciler şimdi şunu merak ediyor. Gerçekten de Ösym artık dershaneye ihtiyaç duyulmaması için sınavı daha kolay mı yapacak? Bu soru öğrencilerin aklını sürekli kurcalıyor. Sosyal medyadaki eğitim gruplarında da en çok tartışılan sorular arasında yer alıyor. Oysaki öğrencilerin bu sorunun cevabını bulması imkânsızdır. Çünkü piyasada birbirinden farklı bir sürü iddia bulunmaktadır.

Önemli olan öğrencilerin başarılı olmasıdır. Sınavın kolay veya zor olması farklı bir sonuç doğurmayacaktır. Sonuçta tercihler sıralama usulüyle yapıldığına göre sınavın zorluğu ve kolaylığı herkes için geçerli olacaktır. Burada sadece şu fark olabilir. Soruların beklenmedik düzeyde gelmesi öğrencinin sınav dikkatini dağıtabilir. Bunun için de gerekli olan her seviyeden soruları bol bol çözmektir. Zaten piyasada satılan deneme sınavlarını n hemen hemen hepsinin zorluk seviyesi farklıdır.

Sınav beklenenden kolay geldiğinde çok ciddi bir değişiklik olmamaktadır. Ancak beklenenden zor geldiği zaman iyi bildiğini düşünen fakat soruları ucu ucuna yetiştiren öğrenciler problem yaşamaktadırlar. Örneğin bir öğrenci gayet yüksek netler yapıyor ama bu neti sınav süresini sonuna kadar kullanarak yapıyor. Diğer bir öğrenci de bir kademe daha düşük net yapıyor ancak sınavın bitmesine yarım saat kala sınavı bitiyor. Şimdi bu durumda sınav zor olursa zaman problemi yaşanma ihtimali yükseliyor. Bu da ikinci adayın öne geçme olasılığını bir adım arttırıyor. Bu nedenle sınavda süre ayarlaması çok önemlidir. Sınavın kolay veya zor olmasından bağımsız öğrenciler sınav süresini iyi ayarlamalıdırlar. Sınavda süre kullanımı adlı rehbere ihtiyaç duyan öğrenciler bakabilirler.

Toparlamak gerekirse bundan sonraki sınavların zorluk derecesini hem test bazında hem de komple sınav bazında tahmin etmenin bir yolu bulunmuyor. Adayların piyasada dolaşan efsaneleri bir kenara bırakıp sınavın kendisine odaklanmaları gerekir. Bu da daha çok çalışmak ve daha çok soru çözmekle mümkündür.


Etiketler:
  • haberler    
  • Yorumlar
    Yorum Yap