Edgar Allan Poe Kimdir?

01.01.2016 - 03:28

edgar allan poe kimdir

Bu yazıda Edgar Allan Poe kimdir sorusuna cevap arayacağız. Edgar Allan Poe Amerikalı şair, kısa öykü yazarı ve eleştirmendir. 19 Ocak 1809 tarihinde doğmuş, 7 Ekim 1849 tarihinde 40 yaşında ölmüştür. Amerika’da kısa öykü türünün ilk denilebilecek eserlerini ortaya koymuştur. Öykülerinde korku, polisiye ve gerilime yer vererek edebiyatta birçok alanda öncü olmuştur. Bugün Amerika’nın gelmiş geçmiş en büyük öykü yazarlarından biri olarak anılmaktadır.

Edgar Allan Poe kısa öyküleri ve şiirleriyle bütün dünyada okuyucuların ilgisi çekti. Yaratıcı yazarlık yeteneği ile birçok edebiyat türünün kurucu oldu. Başarılı polisiye öyküleri ortaya koydu. Bu nedenle kendisine “polisiyenin babası” takma adı takılmıştır. Hayatı ile ilgili birçok iddia vardır. Bu iddiaların ne kadarının doğru ne kadarının yanlış olduğu tam da bilinmemektedir.

Anne ve babası profesyonel oyuncu olan Poe, kendi anne babasını görememiştir. Babası çok küçükken evi terk etmiş, annesi ise o daha üç yaşındayken ölmüştür. Poe ise kardeşlerinden ayrılarak John ve Frances Allan ile yaşamaya başlamıştır. İkinci adı Allan buradan gelmektedir. John başarılı bir tütün tüccarı, Frances de John’un karısıydı. Frances ile sıkı bir bağ kuran Poe John ile böyle bir bağ yakalayamadı. Şair olmak o dönemde daha karlı görünüyordu. Poe de eline geçen iş kâğıtlarının arkasına şiirler yazmaya başladı. Para meselesi Poe için ciddi bir problemdi. 1826 yılında Virginia üniversitesine gittiği zaman John’dan yeterince ekonomik destek alamıyordu. Para ihtiyacını karşılamak için bir dönem kumar oynamaya başladı ancak bu sayede daha da borçlandı. John ile bu yüzden arası açıldı. Eve dönen Poe nişanlısı ve komşusu olan Elmira Royster’ın başkasıyla nişanlandığını gördü. Bu onu derinden etkiledi ve Allan ailesinden ayrıldı.

1827 yılında “Timurlenk ve Diğer Şiirler” adlı ilk kitabını yayınladı. Tam da bu dönemlerde Poe orduya katıldı. Amerika kara harp okuluna gitmek istiyordu. Buraya gitmeden önce 1829 yılında ilk kitabının bir devamı niteliğinde olan ikinci kitabını yayınladı. Bu kitapta da şiirlerini topladı. Poe askeri okulda başarısıyla hemen sivrildi fakat görevlerini yerine getiremediği için bir sene sonra buradan atıldı. Bazıları askeri mahkemenin onu haksızca ve isteyerek attığını da iddia etmektedir. Askeri okul süresi boyunca manevi babasıyla arası iyice açılmış ve Allan ailesiyle olan bağını tamamen kesmeye karar vermiştir.

Askeriyeden ayrıldıktan sonra yazmak için geniş bir vakit buldu Poe. Neredeyse tüm vaktini yazmaya ayırıyordu. 1831ve 1835 yılları arasında Baltimore’da teyzesi Maria Clemm ile yaşadı. Bu süre zarfında Maria’nın kızı Virginia ona ilham kaynağı oldu. Kuzenine âşık olan Poe 13 – 14 yaşlarındaki kuzeni ile 1836 yılında evlendi. 1835 yılında Southern Literary Messenger dergisinde çalışmak için Richmond’a döndü. Bu dönemde eleştiri yazılarını geliştirdi. Ayrıca dergide kendi yazılarının da bir kısmını yayınladı. Fakat bu dergide de uzun süre kalamadı. Agresif ve kavgacı kişiliği yüzünden dergi ile sorunlar yaşadı ve 1837 yılında dergiden ayrıldı. Alkol bağımlılığının da bu problemlere yol açtığı iddialar arasındadır. Bu dergiden ayrıldıktan sonra Poe başka dergilere de çalışmak için başvurdu.

1845 yılında Türkçe "Kuzgun" olarak çevrilen "The Raven" adlı şiiri yayınladı. Öyküleyici tarzda olan bu şiir onun en başarılı yapıtları arasındadır. Edgar Allan Poe 7 Ekim 1849 yılında henüz kırk yaşındayken hayatını kaybetmiştir. Ölümü üzerine tartışmalar devam etmektedir. 3 Ekim tarihinde bir meyhanede kötü halde bulunup hastaneye kaldırılmış, dört gün sonra ise hayata veda etmiştir. Öldükten sonra değeri anlaşılan sanatçılar listesine o da girmiştir diyebiliriz. Çünkü çok büyük bir yazar olmasına rağmen rahat bir hayat yaşayamamıştır.


Etiketler:
  • edebiyat    
  • biyografi    
  • Yorumlar
    Yorum Yap